Pociągiem do Białegostoku

Wycieczka do Białegostoku – 22 maja 2015 r.

W dniu 22 maja 2015 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć, wspólnie z uczniami SP w Boguszach, w wycieczce do Białegostoku. Tym razem środkiem lokomocji był pociąg, co dla wielu okazało się niecodziennym przeżyciem. O godz. 7:11, mimo rzęsistego deszczu, ale w doskonałych humorach, wyruszyliśmy pociągiem Regio ze stacji PKP w Sokółce, pozostawiając na peronie odprowadzających nas rodziców. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Ekspozycji Kolejowej, mieszczącej się tuż przy dworcu PKP w Białymstoku. Poznaliśmy tam historię i funkcjonowanie kolei, pracę kolejarzy dawniej i dziś, tajniki dróg żelaznych oraz sterowania ruchem kolejowym. Największe zainteresowanie wzbudził dział modelarski, w którym zostały zgromadzone modele taboru kolejowego z ubiegłego stulecia. Większość eksponatów można było wziąć do ręki. Uczniom spodobały się też czapki kolejarskie, które mogli przymierzyć i pozować w nich do zdjęć. Po obejrzeniu zbiorów muzealnych przeszliśmy do głównej hali dworca PKP, gdzie mogliśmy zobaczyć funkcjonowanie kasy biletowej i megafonu dworcowego. Następnie spotkaliśmy się z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei, którzy opowiedzieli nam o swojej pracy, a także zaprezentowali sprzęt służbowy. Dowiedzieliśmy się jak bezpiecznie korzystać z przejazdu pociągami i jakich niewłaściwych zachowań powinniśmy unikać.
Kolejnym etapem naszej wycieczki był spacer centralną ulicą Białegostoku – ulicą Lipową. Po drodze mijaliśmy kościół pw. św. Rocha, cerkiew pw. św. Mikołaja Cudotwórcy, hotel Cristal, aż dotarliśmy do Rynku Kościuszki, gdzie na tle Ratusza i w otoczeniu gołębi zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Następnie udaliśmy się w kierunku Opery i Filharmonii Podlaskiej, by obejrzeć niezwykły spektakl – „Czarodziejski flet” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Spektakl wykonywany jest w języku niemieckim z polskimi napisami, zaś teksty mówione w języku polskim. Sztuka oczarowuje historią o nieśmiertelnej sile miłości i zwycięstwie dobra nad złem. Losy szlachetnego księcia Tamina to wzruszająca opowieść o wierności i poświęceniu, którego wymaga prawdziwa miłość, ale także o tym, iż największym skarbem człowieka jest jego wolność, na którą każdy musi zasłużyć. Uroku tej baśniowej historii dodaje znakomita scenografia multimedialna, przenosząc akcję sceniczną opery Mozarta w cyfrowy wymiar.
Po obejrzeniu sztuki, pełni wrażeń estetycznych, udaliśmy się do restauracji McDonald’s, gdyż tej wizyty, zdaniem uczniów, nie mogło zabraknąć w planie wycieczki. A następnie ponownie wsiedliśmy do pociągu, by wrócić do domu. To był udany dzień.