Projekt „Tak się kiedyś dziadkom żyło”

Szkolne Jasełka – 21 grudnia 2015 r.

Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi, zapominają o wszelkich sporach, zatrzymują się na chwilę w zabieganym świecie. W atmosferę nadchodzących świąt wspaniale wprowadziły nas Jasełka, w tym roku realizowane w naszej szkole w ramach projektu „Tak się dawniej dziadkom żyło”. Koordynatorki tego projektu, panie Małgorzata Chociej i Monika Klim, zadbały nie tylko o finansową stronę przedsięwzięcia, lecz także przygotowały dekoracje, podziękowania, upominki, życzenia, stroiki oraz świąteczne konkursy. Montaż słowno-muzyczny przygotowała nauczycielka katechezy, pani Małgorzata Zieziula oraz jej podopieczni ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Na ten wspaniały spektakl przybyło wielu miłych gości. Na widowni zasiadł burmistrz Sokółki pan Adam Kowalczuk, ksiądz proboszcz Bogdan Urban, ksiądz kanonik Józef Kuczyński, ks. Mateusz Dobrzyński, ks. Jarosław Gryglewicz, pani Maria Talarczyk z SFL, emerytowani nauczyciele naszej szkoły, panie Izabela Parchanowicz i Joanna Normantowicz z Rady Rodziców, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Nie zabrakło też pracowników dydaktycznych i administracyjnych, rodziców, osób z obsługi oraz dzieci i młodzieży ZSO. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię, której przesłanie jest aktualne również we współczesnym świecie. Warto zaznaczyć, że zespołowi kolędników akompaniował na keyboardzie Mateusz Zalewski z kl. I gimnazjum. Miłym akcentem opłatkowego spotkania było rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszą szopkę, w którym nagrody rzeczowe ufundowane prze ks. Proboszcza odebrali: za I miejsce: Wiktoria Żygieło, Mateusz Domin, za II miejsce: Ola Jóźwik, Agnieszka Chłus i za III Natalka Białobłocka i Julia Druć. Ogłoszono również wyniki konkursu plastycznego „ Dziękuje, ja nie”, w którym wzięli udział Zuzia Uściłko, Natalia Tołłoczko, Oliwia Ignatowicz, Julia druć, Julia Kostrzewska, Julia Budrewicz, Natalka Białobłocka i Kinga Puszko. Spotkanie zakończyła ekumeniczna modlitwa oraz wspólne dzielenie się opłatkiem i składanie świątecznych życzeń.

Robimy ozdoby bożonarodzeniowe – 30 listopada 2015 r.

Warsztaty kulinarne – 26 października 2015 r.

26 października 2015 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Sokółce odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu „Tak się kiedyś dziadkom żyło”. Tym razem były to warsztaty kulinarne, podczas których uczniowie wraz ze swoimi dziadkami, rodzicami przygotowywali pierogi, placki z jabłkami i naleśniki. W tych działaniach wspierały nas członkinie Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Przesympatyczne panie – doświadczone gospodynie domowe, zdradziły nam swe sekretne receptury na udane pierogi. Okazało się, że najważniejsze jest długie, dokładne wyrabianie ciasta. Pracę rozpoczęliśmy od przygotowania ciasta i farszu, a następnie wszyscy zajęli się wałkowaniem oraz lepieniem. Jednocześnie przebiegało też smażenie placuszków z jabłkami i naleśników nadziewanych później serem lub dżemem. Miło było patrzeć na wspaniałą współpracę pokoleń, słuchać opowieści seniorek o czasach PRL-u, gdy trzeba było umieć zrobić coś z niczego, bo w sklepach niewiele można było kupić. Uczniowie przekonali się, że z prostych składników: jaj, mąki, wody lub mleka można wyczarować przepyszne potrawy. Wystarczy tylko chcieć. Spotkanie zakończyło się oczywiście degustacją przygotowanych wspólnie dań.
Projekt „Tak się kiedyś dziadkom żyło” został nagrodzony w konkursie grantowym ogłoszonym przez Sokólski Fundusz Lokalny we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce, w ramach programu „Działaj Lokalnie IX” 2015, inicjującym współpracę mieszkańców na rzecz wspólnego dobra.

Wycieczka do Ciechanowca – 15 października 2015 r.

15 października 2015 roku uczniowie ZSO w Sokółce wybrali się na wycieczkę do Ciechanowca. Wzięło w niej udział również 11 sokólskich seniorek z UTW. Wspólny wyjazd jest częścią realizowanego w ZSO projektu „Tak się kiedyś dziadkom żyło” z programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundacji Sokolski Fundusz Lokalny.
Pierwszym punktem wycieczki było Białostockie Muzeum Wsi powstałe w 1982 roku. Mogliśmy zobaczyć tam zabytkową drewnianą architekturę podlaskiej wsi, krzyże, kapliczki, studnie, budynki mieszkalne oraz dwór przeniesiony z miejscowości Bobra Wielka. W nim właśnie grupa pań seniorek wraz z uczniami klas III gimnazjum poznawała sztukę drzeworytu. Po omówieniu tradycyjnych technik graficznych i pokazie, przystąpiliśmy do wspólnej pracy przy użyciu deski drzeworytniczej. Każdy z uczestników warsztatów samodzielnie wykonał pamiątkową kartkę okolicznościową odbijając wzornik na papierze.
Druga grupa w tym samym czasie odbywała zajęcia dotyczące higieny w dawnym gospodarstwie wiejskim. Młodsi uczestnicy wycieczki poznali najprostsze metody prania przy użyciu kijanki, pranie w balii na tarze, w pralkach ręcznych i w pralce „Frani” oraz wyżymanie tkanin. Wielką niespodzianką było żelazko na węgiel i z duszą, prasowanie za pomocą maglownicy i magla. Uświadomiliśmy sobie jak ciężko się dawniej żyło.
Następnie przejechaliśmy do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od wozowni, w której znajdują się zabytkowe pojazdy konne, np. furmanka, sanie, bryczka, kareta a nawet karawan z 1958 r. Na młodzieży duże wrażenie wywarła ekspozycja „Początki mechanizacji rolnictwa”, gdzie prezentowane były, np. maszyny młócące, napędowe oraz zestaw starych ciągników rolniczych; m. in. ciągnik URSUS C-45. Uczniowie z zachwytem słuchali seniorek, które ze wzruszeniem wspominały lata młodości i czasy, gdy one same korzystały z takich urządzeń.
W trakcie ponad dwugodzinnego zwiedzania zobaczyliśmy też salonik ziemiański prof. Ignacego Pieńkowskiego, młyn wodny – ekspozycje „Urządzenia młynarskie, żarna, miary, wagi”, „Muzeum Chleba”, „Muzeum Weterynarii”. Wszyscy wycieczkowicze zachwycili się zbiorem przepięknych pisanek zgromadzonych w „Muzeum Pisanki”. Mogliśmy zobaczyć zdobienia jaj z całego świata, np. ukraińskie, rosyjskie, czeskie, z Chin, Japonii, Kenii; pisanki – „pisane” woskiem, malowane, oklejane kolorowym papierem, włóczką, makiem i ziarenkami ryżu, pisanki z drewna, wytapiane i wykuwane.
Zakończenie wycieczki to zakup pamiątek oraz przypraw i herbatek z tutejszego zielnika.

Tak się kiedyś dziadkom żyło …. życie w Polsce po II wojnie światowej – 25 września 2015 r.

Dnia 25.09.15 w naszej szkole odbyło się pierwsze spotkanie w cyklu  ”Tak się kiedyś dziadkom żyło”.
Zostali na nie zaproszeni seniorzy z terenu i okolic Sokółki oraz uczniowie naszej szkoły. Zajęcia uświetnił bardzo ciekawy wykład pana Jarosława Wasilewskiego, pracownika Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Pan Wasilewski opowiadał zebranym jak wyglądał sytuacja gospodarcza i społeczna w Polsce po 1945 roku. Mówił jak funkcjonowała ówczesna gospodarka, jak ciężko żyło się naszym rodakom w tamtym okresie. W czasie wykładu wywiązała się ciekawa dyskusja między panem Wasilewskim (znawcą tematu) oraz zebranymi seniorami, którzy pamiętali wspomniane czasy niejednokrotnie z autopsji. Młodzież słuchała wymiany zdań z zapartym tchem i zapewne wiele z takiej właśnie formy spotkania wyniosła.

Projekt „Tak się kiedyś dziadkom żyło”

W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Sokółce od 25 września 2015r. rozpoczynają się zajęcia realizowane w ramach projektu: „Tak się kiedyś dziadkom żyło” z programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Przedsięwzięcie może być realizowane dzięki wsparciu Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundacji Sokolski Fundusz Lokalny.

Projekt ma na celu ocalenie od zapomnienia i podtrzymywanie najbardziej powszechnych tradycji, zwyczajów i obrzędów naszego regionu. W jego realizację włączona będzie lokalna społeczność seniorów (60+) oraz społeczność uczniowska ZSO w Sokółce.
Do wspólnych działań zaplanowanych w projekcie należą m.in.: rękodzielnicze zajęcia warsztatowe, uroczystość Jasełek, wspólne śpiewanie pieśni ludowych i kolęd, wycieczka do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu oraz Muzeum Wsi w Białymstoku.
Koordynatorzy projektu zachęcają szczególnie osoby starsze, by podzieliły się z młodzieżą opowieściami o przeżyciach z lat młodości, przybliżyły historię i tradycje, pokazały młodemu pokoleniu jak kiedyś żyło się bez Internetu, komputerów i telefonów komórkowych, jak się odżywiano, gdy nie było KFC.
Wszystkich seniorów, którzy zechcą poświęcić swój czas dla młodzieży i podzielić się wspomnieniami zapraszamy do Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sokółce w piątek 25 września 2015r. o godz. 14:30 na spotkanie organizacyjne oraz wykład przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

logo