Wycieczka w ramach programu „Poznajemy Podlaskie”

Wycieczka w ramach programu „Poznajemy Podlaskie” – 30 kwietnia 2024 r.
30 kwietnia uczniowie naszej szkoły udali sie na wycieczkę zorganizowaną w ramach programu „Poznajemy Podlaskie”. Dzięki wsparciu finansowemu, udzielonemu przez Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną mogliśmy poznać wiele atrakcji turystycznych Podlasia.
Naszą podróż rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Rolnictwa im. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Mogliśmy przenieść się w dawne czasy na wsi i podziwiać zabytkowe pojazdy rolnicze, powozy, zagrody oraz młyn. Największe wrażenie wywarła na nas kolekcja pisanek wykonanych różnorodnymi technikami.
Następnie przejechaliśmy do dawnej stolicy Podlasia – Drohiczyna. Spacer po urokliwym miasteczku rozpoczęliśmy od Muzeum Kajaka, w którym podziwialiśmy modele kajaków i płynęliśmy na jego symulatorze. Dodatkowym punktem programu było Centrum Edukacji Ekologicznej „Puszczyk”, w którym czekało na nas wiele atrakcji, np. łowiliśmy ryby w wirtualnym stawie, układaliśmy puzzle, sprawdzaliśmy jak brzmią drzewa, rozpoznawaliśmy głosy ptaków. Kolejnym zwiedzanym obiektem było Muzeum Diecezjalne, w którym podziwiać mogliśmy nie tylko zabytkowe księgi, kolekcję pasowych ornatów, monstrancji ale też poznaliśmy historię wyjątkowego kapłana Michała Wilniewczyca i pamiątki związane z pobytem papieża Jana Pawła II w Drohiczynie. Na koniec wizyty w ulubionym miasteczku Daniela Olbrychskiego weszliśmy na górę, by podziwiać przepiękną panoramę miasta, w którym kręcono sceny filmu do trylogii H. Sienkiewicza.
Po pysznym obiadku udaliśmy się do Mielnika. Tam z tarasów widokowych podziwialiśmy Kopalnię kredy a następnie z Góry Zamkowej – panoramę na „podlaski przełom Bugu”.
Ostatnim punktem naszej wycieczki była św. Góra Grabarka, położona w Puszczy Mielnickiej, uznawana za święte miejsce prawosławia w Polsce, do którego w sierpniu zmierzają pielgrzymi niosąc krzyże wotywne. Miejsce słynie też z cudownego źródła mającego uzdrawiającą moc.
Dziękujemy serdecznie p. Ani Trojan- Załuskiej, która pilotowała naszą wycieczkę i cierpliwie, z wielką pasją opowiadała nam historie i legendy związane z odwiedzanymi miejscami.
Wycieczka została zorganizowana we współpracy z Biurem Podróży „Szpilki – Travel” . Dziękujemy za wspólny pełen wrażeń wyjazd.