Wizyta Księdza Arcybiskupa Józefa Guzdka

Wizyta Księdza Arcybiskupa Józefa Guzdka – 26 kwietnia 2024 r.

W dn. 26.04.2024 gościliśmy w naszej szkole Metropolitę Białostockiego Księdza Arcybiskupa Józefa Guzdka. Dostojny gość został przywitany przy wejściu do szkoły przez panią dyrektor Katarzynę Chociej oraz przez panią wicedyrektor Annę Andrzejewską. Następnie wszyscy przeszli na salę gimnastyczną gdzie zebrała się społeczność uczniowska naszej szkoły wraz z kadrą pedagogiczną. W spotkaniu uczestniczyli również: proboszcz parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa ksiądz Bogusław Urban, oraz proboszcz parafii prawosławnej Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kuźnicy ksiądz Jarosław Grygiewicz.
Uroczystość rozpoczęła się występem chóru szkolnego pod opieką pani Iwony Słoma. Następnie jedna z uczennic przedstawiła krótki rys historyczny naszej szkoły. Ksiądz Arcybiskup w swoim powitalnym wystąpieniu zwrócił się do zebranych, podkreślając jak wielką wartością jest możliwość nauki w wolnym kraju i przebywania wśród rówieśników w szkole.
Pierwsze lody zostały szybko przełamane i dalsza część spotkania przebiegła już w nieformalnej, życzliwej, serdecznej a wręcz humorystycznej atmosferze. Metropolita opowiadał o początkach swojej drogi duszpasterskiej, dzielił się bogatą wiedzą na temat krajów, które odwiedził podczas wielu lat swojej posługi. Kulminacyjnym, a jednocześnie najprzyjemniejszym punktem spotkania były pytania zadawane przez dzieci, na które nasz gość odpowiadał z anielską wręcz cierpliwością. Ogólną wesołość na sali wzbudziło pytanie o to czy arcybiskup ma dzieci. Wbrew powszechnej opinii (o której wspomniał sam dostojny gość), że hierarchowie są oderwani od rzeczywistości, on sam zadał kłam tym słowom. Okazał się bowiem kapłanem życzliwym, otwartym na dialog, dowcipnym, pełnym empatii, potrafiącym znaleźć wspólny język zarówno z dorosłymi jak i z dziećmi.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy odmówili modlitwę, a Ksiądz Arcybiskup udzielił wszystkim zebranym pasterskiego błogosławieństwa. Z całą pewnością wszyscy na długo zapamiętamy tą wizytę.