Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – 21 lutego 2024 r.

W naszej szkole dnia 21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Wydarzenie to ma na celu podkreślenie różnorodności językowej świata, zwrócenie uwagi na języki zagrożone i powoli ginące oraz przypomnienie, że chroniąc język ojczysty dbamy o tożsamość kulturową. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony 17 listopada 1999 r. przez UNESCO w celu upamiętnienia tragicznego wydarzenia, do którego doszło w 1952 r. w Dhace. Tego dnia zginęło pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Święto ma przypominać jak ważny jest język ojczysty, a zarazem ma pomóc w ochronie różnorodności językowej. Jeśli chodzi o sam język polski, to używany jest on przez ponad 40 milionów osób na całym świecie. To z kolei plasuje go na 26. miejscu w rankingu najczęściej używanych języków świata. Uczniowie w ramach obchodów wykonali piękne prace promujące język polski, ćwiczyli ortografię i gramatykę, rozwiązywali krzyżówki i rebusy.