Wspomnienie ks. Dariusza Sańko

Wspomnienie ks. Dariusza Sańko – 17 października 2013 r.
W 2009 roku, w czasie zimowego podejścia na jeden z górskich szczytów Kaukazu w Gruzji, zginął sokółczanin, ksiądz doktor Dariusz Sańko. Był osobowością niezwykłą, gdyż jego powołaniem okazało się nie tylko życie duchowne, ale też podróże, filozofia, z której uzyskał doktorat i tworzenie poezji. W dniu 17 października w Zespole Szkół Ogólnokształcących na Osiedlu Zielonym odbyła się uroczystość nadania jego imienia alejce położonej w sąsiedztwie szkoły. Na ceremonię przybyło wielu gości: władze miasta, z burmistrzem panem Stanisławem Małachwiejem, dyrektorzy sokólskich szkół i instytucji, przedstawiciele duchowieństwa wszystkich wyznań, mieszkańcy Sokółki oraz uczniowie, nauczyciele i dyrekcja ZSO, pełniąca rolę gospodarzy. Całość rozpoczęło poświęcenie alejki przez księży Józefa Kuczyńskiego i Włodzimierza Misiejuka. Następnie uczestnicy spotkania obejrzeli niezwykle wzruszający montaż słowno-muzyczny. Złożyły się na niego wiersze autorstwa księdza Sańko, recytowane przez młodzież ZSO, występ chóru z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przygotowany przez pana Krzysztofa Zalewskiego, Zespołu Muzycznego ZSO oraz solistów: pana Zbigniewa Dębko z Warszawskiej Opery Kameralnej i pani Ewy Dębko, nauczycielki muzyki w szkole na Osiedlu Zielonym. Akademia nie tylko przybliżyła osobę księdza Sańko i jego życiową filozofię. Była też lekcją zadumy nad sensem życia, istotą człowieczeństwa, znaczeniem miłości oraz tym, jak piękne i jednocześnie kruche jest to wszystko, co nas otacza. Uroczystości zakończyła msza za duszę księdza Dariusza, odprawiona w kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.
Szczególne podziękowania otrzymuje pani Dorota Koprowska i Katarzyna Daszuta za przygotowanie akademii, pani Małgorzata Chociej za oprawę plastyczną i dekoracje a także rodzice naszych uczniów, państwo Ewa i Zbigniew Dębkowie oraz pan Krzysztof Zalewski za opiekę muzyczną.