Udział w pierwszym „Przystanku Historia”

Udział w pierwszym „Przystanku Historia”- 1 września 2015 r.

Dnia 01.09.2015 Koło Miłośników Historii rozpoczęło swoje działania od udziału w pierwszym „Przystanku Historia” w Sokółce

Pierwsze spotkanie z cyklu „Przystanek Historia” odbyło się 01.09.2015 roku w Sokółce. Jego uczestnicy mieli okazję obejrzeć film „Krew na bruku” opowiadający o obronie Grodna przed sowietami we wrześniu 1939 roku. – W takich chwilach przypominają mi się słowa Antanasa Smetony, prezydenta Litwy: Nic, co dotyczy naszej historii nie jest nam obojętne – mówił Waldemar Wilczewski, dyrektor Oddziałowego Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.
Obrona Grodna przed sowietami trwała od 20 do 22 września 1939. Mimo, że oddziały polskie były improwizowane, składały się m.in. z harcerzy i policjantów, to były w stanie powstrzymać pancerne uderzenia Rosjan. Obrońcy dysponowali zaledwie dwoma działkami przeciwlotniczymi. Walczyli wykorzystując butelki z benzyną. Sowieci próbowali wziąć miasto z marszu, ale atak czołgów bez wsparcia piechoty został powstrzymany. Dopiero ściągnięcie dodatkowych sił pozwoliło na zajęcie Grodna. Najeźdźcy uciekli się do barbarzyńskich metod, przywiązując dzieci do wieżyczek czołgów. Po walce wielu obrońców zamordowano. Niektórzy z nich zostali rozstrzelani, inni – zginęli pod gąsienicami pojazdów pancernych. Generał Władysław Sikorski w grudniu 1941 roku, w rozmowie z ocalałymi obrońcami Grodna powiedział: „Jesteście nowymi Orlętami. Postaram się, żeby wasze miasto otrzymało Virtuti Militari i tytuł Zawsze Wiernego”. Obietnica ta nigdy nie została spełniona.
W tym właśnie niezwykle ciekawym spotkaniu wzięła udział młodzież z naszego gimnazjum.
Tak postanowiliśmy uczcić nie tylko bohaterskich obrońców Grodna z 1939 roku , ale przede wszystkim bohaterskich obrońców nasze Ojczyzny z okazji 76 rocznicy wybuchu II wojny światowej.