Sprzątanie świata

Akcja Sprzątanie świata – Polska 2017 -15-16-17 września 2017

Nie ma śmieci – są surowce!

Już po raz 24 w Polsce odbyła się Akcja Sprzątanie świata. W tym roku pod hasłem „Nie ma śmieci – są surowce”. Celem tej edycji było zwrócenie uwagi, na to że przedmioty, które potocznie nazywamy śmieciami, są w rzeczywistości surowcami. Nie mogą one kończyć jako „śmieci” – na składowisku, w lesie czy w rzece, ale poprzez segregację odpadów powinny z powrotem trafiać do wykorzystania, albo jako rzeczy „z drugiej ręki” służyć innym.
Od wielu lat nasza szkoła aktywnie uczestniczy w akcji. W tym roku do walki z odpadami wyruszyły klasy 5 i 6. Podczas zajęć technicznych zebrały śmieci wokół szkoły a następnie zadbały o czystość osiedla w pobliżu szkoły. Klasa siódma na lekcji historii posprzątała teren wokół jeziora. Na szczęście śmieci z każdym rokiem jest coraz mniej. Pozwala to wysnuć wniosek, że wzrasta moda na bycie ekologicznym.
Dbajmy o środowisko naturalne. Podejmijmy osobiste wyzwanie: np. używajmy własnych toreb idąc na zakupy, nie twórzmy niepotrzebnych odpadów, segregujmy swoje odpady, zwracajmy uwagę na to, że nie ma śmieci – są surowce! To bardzo ważne, aby każdy z nas świadomie unikał tworzenia odpadów. Rzeczy niepotrzebne starajmy się oddawać tym, którzy ich potrzebują lub z sensem i bezpiecznie je wykorzystają, a resztę oddajmy do segregacji.