Bractwo rycerskie przybliża historię

Bractwo rycerskie przybliża historię – 9 maja 2014 r.

Dziś naszą szkołę odwiedzili miłośnicy historii z Bractwa Rycerskiego w Gniewie, działający jako Chorągiew Zaciężna „Apis”. Uczniom z klas początkowych przybliżyli czasy średniowiecza, związane głownie z kulturą rycerską. I tak dzieci poznały niektóre zwyczaje rycerskie, w tym pasowanie na rycerza i zaręczyny z damą serca, obejrzały walkę na miecze i torbaczami, przymierzyły zbroję średniowiecznego woja, a także wzięły udział w prezentacji dawnych narzędzi walki. Wszystko to pokazane było z dużą dawką humoru, w formie zabawy, przez co ta niezwykła lekcja historii stała się jeszcze atrakcyjniejsza.

Natomiast młodzież ze starszych klas podstawówki oraz gimnazjaliści zostali zaproszeni do starożytnego Rzymu. Tu z kolei opowieść snuła się wokół legionistów rzymskich, gladiatorów, legendy o porwaniu Sabinek, codziennym życiu patrycjuszy i plebejuszy. Widzów szczególnie zainteresowała historia Spartakusa oraz wywołanego przez niego powstania. Dziewczęta odkryły, że niektóre elementy stroju rzymianek można odnaleźć i we współczesnych ubiorach (tuniki, sandały z rzemykami, fałdy na ubraniach). Taki niekonwencjonalny sposób przekazywania wiedzy historycznej sprawia, że nauka staje się nie tylko łatwa, ale też przyjemna i atrakcyjna. Czekamy na kolejne spotkanie z Bractwem Rycerskim!