ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH

W SOKÓŁCE

Ostatnia aktualizacja: 09 października 2013

Zadanie 4. Zajęcia dodatkowe - "Koła ratunkowe" (wyrównawcze)

geograficzne

prowadząca - Maria Zauliczna

Koło wolontariatu

Koło miłośników historii

Koło szachowe

Plan zajęć

© ZSO w Sokółce 2008

W zajęciach koła ratunkowego z geografii uczestniczą uczniowie i uczennice klasy IIb, którzy potrzebują więcej czasu a chcieliby utrwalić a nawet rozszerzyć swoje wiadomości i umiejętności z przedmiotu. Praca na zajęciach ułatwi im uzupełnienie zaległości i pokonanie w różnym stopniu problemów szkolnych związanych z brakiem wiedzy geograficznej, czyli wyrównanie szans edukacyjnych oraz wzrost samooceny. Wiara we własne możliwości powinna zaowocować efektywniejszą pracą na lekcjach, poprawą wyników w nauce, ułatwionym startem na kolejnych etapach kształcenia.

Na spotkaniach uczymy się:

-        Pracować z tekstem i wybierać ważne informacje.

-        Rozwiązywać zadania różnego typu.

-        Wykonywać podstawowe obliczenia.

-        Korzystać z różnych źródeł informacji.

-        Odczytywać oraz interpretować informacje statystyczne i graficzne.

-        Metod prowadzenia obserwacji w terenie z wykorzystaniem dostępnych przyrządów.

-        Identyfikować procesy zachodzące w środowisku przyrodniczym oraz ich związki przyczynowo skutkowe.

-        Stosować zdobytą wiedzę geograficzną w codziennym życiu.

-        Sprawne czytać mapy ogólnogeograficzne i mapy tematyczne (określanie współrzędnych geograficznych, kierunków świata   oraz lokalizowanie państw, regionów, krain geograficznych, sieci hydrograficznej).

-        Postaw sprzyjających poprawie relacji człowiek – środowisko.

-        Zwalczać stres przed odpowiedzią, sprawdzianem, egzaminem.

Pracujemy z mapą

Wspólne rozwiązywanie zadań, to doskonałe utrwalanie wiadomości, wzajemne wyjaśnianie wątpliwości, doskonalenie czytania map różnej treści a także sprawdzanie stopnia opanowania znajomości mapy.

Krzyżówki geograficzne oprócz przyjemności dają nam szerszą wiedzę znajomość mapy świata.

Wspólna powtórka do sprawdzianu umożliwia przypomnienie wiadomości, uzupełnienie poprzez zapisywanie informacji własnych, a wielokrotne czytanie zapisów koleżanek i kolegów ich utrwalenie.

Porządkujemy skały ze względu na genezę oraz przydatność gospodarczą.