ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH 

W SOKÓŁCE


Ostatnia aktualizacja: 11 października 2013

Strona główna

 

 

 

Klub Miłośników Historii powstał w 2009 r. z inicjatywy uczniów Gimnazjum nr 2 w Sokółce i nauczycieli historii: mgr Moniki Klim i mgr Adama Gila.

 

Spotkania odbywają się systematycznie.

Opiekunem Koła Miłośników Historii jest p. Monika Klim

Dyrekcja

Wydarzenia

Komunikaty

Nauczyciele

Sport

Biblioteka

Świetlica

Koło wolontariatu

Koło miłośników historii

Koło szachowe

Plan zajęć

Samorząd uczniowski

Dokumenty szkolne

Klasy

Rada Rodziców

Historia

Linki

Patron szkoły


© ZSO w Sokółce 2008

     

Archiwum 2009/2010

 

Archiwum 2008/2009

 

Rok szkolny 2012/2013

 

Rok szkolny 2012/2013 to nowa rzeczywistość i nowe wyzwania. Nasze Koło podjęło się renowacji tablic historycznych, które zdobią ściany naszej szkoły. Dotyczą one historii sokólskiej oświaty okresu miedzy wojennego i powojennego. Jest to praca bardzo żmudna, ale sprawiająca dużą satysfakcję i przynosząca wiele wiedzy historycznej.


Udział  w projekcie Centrum Edukacji Obywatelskiej-Instytutu Dziedzictwa Narodowego  - 10 maja 2012 r.

"Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże zapomnij o mnie"...

Uczniowie  należący do Koła Historycznego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących z Osiedla Zielonego  wzięli udział  w projekcie Centrum Edukacji Obywatelskiej-Instytutu Dziedzictwa Narodowego- pt.” Uczniowie adoptują zabytki.”

Celem projektu ma być zwrócenie szczególnej uwagi społeczeństwu polskiemu, na rolę jaka odegrały  w naszej historii powstania narodowowyzwoleńcze. Były i są  symbolem nieustannego dążenia do tworzenia niepodległego państwa, odegrały też ogromną rolę w kształtowaniu i zachowaniu tożsamości narodowej.

Młodzież naszej szkoły objęła opieką stuletni dąb w Karczach koło Sokółki, znajduje się na nim tabliczka, iż został  posadzony dla uczczenia Powstańców Styczniowych. Istnieją na nim następujące wyrazy i cyfry: Traugutt Rok 1863 grudnia 4 (lub 14).

Inicjatywa ta wydaje się bardzo cenna w kontekście patrona szkoły - Walerego Wróblewskiego (dowódcy w Powstaniu styczniowym 1863-1864) oraz przypadającej na bieżący rok 150 rocznicy wybuchu powstania.

Pierwsze prace uczniowie wykonali już w piątek 10 maja, porządkując teren wokół dębu.

Kolejnym etapem ma być zdjęcie drewnianej tablicy, widniejącej na nim i jej renowacja.

Uczniowie Koła Historycznego z naszej szkoły, będą odwiedzać to miejsce i dbać o ten symbol historii.


Przygotowanie miejskiej akademii z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja - 3 maja 2013 r.

W Zespole Szkół Ogólnokształcących na Osiedlu Zielonym odbyła się  miejska akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na część oficjalną przybyli przedstawiciele władz miasta z burmistrzem panem Stanisławem Małachwiejem, mieszkańcy Sokółki, dyrekcja, nauczyciele, a także rodzice i uczniowie ZSO. Goście obejrzeli sztukę "Gimbus na dworze króla Stanisława", przygotowaną przez młodzież z Koła Historycznego ZSO, pod okiem pani Moniki Klim i pani Małgorzaty Chociej.  „Uczniowie podeszli do występu bardzo poważnie, byli skupieni i stanęli na wysokości zadania. Myślę, że pomimo tak trudnego tematu, akademia bardzo się wszystkim podobała” – podkreślił dyrektor szkoły pan Adam Kowalczuk. Dodatkowo przedstawienie wzbogacały pieśni w wykonaniu Zespołu Muzycznego prowadzonego przez panią Ewę Dębko. Na zakończenie widzowie obejrzeli drugi taniec dzieci z SP1 – krakowiaka. Przedstawione widowisko było nie tylko kolejną uroczystością w kalendarzu szkoły i miasta. Bez wątpienia stało się okazją do zastanowienia nad dziejami Ojczyzny oraz do wyrażenia patriotyzmu.


 

Rok szkolny 2011/2012

 

W  miesiącach październiku i  listopadzie, bieżącego roku szkolnego, członkowie koła  wzięli udział w II edycji projektu ;”Sport najlepszym dopalaczem”.

Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Szlak Tatarski ,mogliśmy kilkukrotnie uczestniczyć w zajęciach teoretycznych dotyczących przeciwdziałaniu narkomanii wśród młodzieży, prowadzonych przez panią psycholog z Poradni   Pedagogiczno –Psychologicznej oraz zajęciach ruchowych w Stadninie Koni w Bohonikach. Zajęcia na świeżym powietrzu pokazały nam jak przyjemnie możemy spędzać wolny czas( jeździliśmy bryczkami,  konno, strzelaliśmy z łuku, oglądaliśmy pokaz jazdy konnej i strzelania z łuku pana Norberta Kopczyńskiego).

 

 

Tradycją Koła Miłośników Historii jest wspólna wigilia, która odbyliśmy i w tym roku.

 


 

Rok szkolny 2010/2011

 

W październiku i listopadzie 2010 roku realizowany był projekt pt. „Sport najlepszym dopalaczem”. Pomysłodawcami przedsięwzięcia byli: Lokalna Grupa Działania „Szlak Tatarski” oraz nauczyciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sokółce.

 

Audycja w Polskim Radiu Białystok - posłuchaj

 

Pierwsze zajęcia o charakterze teoretyczno-warsztatowym odbyły się 29 października w budynku ZSO w Sokółce, poprowadziła je pani Jolanta Dąbrowska- pedagog szkolny. W trakcie spotkania młodzież zapoznała się z tematyką uzależnień: uwarunkowania prawne dostępu do używek, etapy uzależnienia, powody sięgania po używki, stereotypowe i nowoczesne podejście do problemu uzależnień. W trakcie części warsztatowej uczestnicy   w oparciu o wiedzę i własne doświadczenie odpowiedzieli sobie na następujące pytania: Dlaczego młodzież sięga po narkotyki ?, Jakie osoby nie sięgają po używki ?. Osoba prowadząca spotkanie za pomocą prostego ćwiczenia zademonstrowała zgromadzonym jak zniewalające potrafi być uzależnienie. 

 

 

12.11.2010 roku uczestnicy projektu udali się na zajęcia praktyczne z łucznictwa  i jazdy konnej w Gospodarstwie agroturystycznym „Na Szlaku Tatarskim”. Pod bacznym okiem doświadczonego jeźdźca Janusza Cukiermana uczniowie mieli niepowtarzalną okazję do obcowania z końmi. Dla niektórych było to pierwsze spotkanie z tym szlachetnym zwierzęciem. W związku z tym pierwsze próby nawiązania kontaktu były nieudane. Jednak po krótkim instruktażu wszystkim udało się pomyślnie dosiąść wierzchowca i wykonać  na jego grzbiecie pełną rundę. W dalszej części zajęć Mistrz świata w łucznictwie konnym Michał Sanczenko wyjaśnił młodym adeptom łucznictwa jak prawidłowo oddać celny strzał.  I tym razem młodzież miała problemy, które po kilku próbach znikły. Jak powszechnie wiadomo wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu zaostrza apetyt. Uczniowie po zakończonych ćwiczeniach zgromadzili się wokół ogniska, gdzie mieli okazję zjeść kiełbaski, bigos i na deser pączki, które dzięki uprzejmości sponsorów (Piekarnia Marwibog, Bar „Cichy Kącik”) zapewnili wszystkim organizatorzy. Żegnając się pan Michał obiecał uczestnikom kolejne spotkania.

 

Etapem finałowym były zajęcia ruchowe przeprowadzone na sali gimnastycznej w ZSO w Sokółce przez mgr Elżbietę Król nauczycielkę wychowania fizycznego.  Wysiłek fizyczny w połączeniu ze współczesnym tańcem wywołał wśród uczestników dużo pozytywnych emocji.