ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH 

W SOKÓŁCE


Ostatnia aktualizacja: 03 listopada 2009

Strona główna

WYCIECZKI

 

Na początku działalności Klubu Miłośników Historii jego członkowie wraz z opiekunami uzgodnili, że oprócz spotkań w szkole będą starali się organizować wyjścia i wyjazdy mające na celu pogłębić ich wiedzę historyczną. Uczniowie bardzo entuzjastycznie podchodzą do tego, niekonwencjonalnego przecież w warunkach szkolnych sposobu nauczania. Bowiem każda taka wycieczka dostarcza im nowych doznań estetycznych i intelektualnych. Obcowanie z żywym śladem przeszłości działalności ludzkiej pobudza ich wyobraźnię oraz chęć do wnikliwego studiowania interesujących ich zagadnień.

 

 

Wycieczka do Gródka - 4 maja 2009 r.

 

4 maja 2009 roku o godzinie 8.00 członkowie Klubu Miłośników Historii wyruszyli w charakterze reprezentacji szkoły, ze swymi opiekunami oraz Panem Dyrektorem na czele, w podróż do Gródka, gdzie mieli wziąć udział w I Międzyszkolnych Spotkaniach Historycznym. Pretekstem do tego miłego spotkania była, przypadająca 29 kwietnia 146 rocznica Bitwy pod Waliłami, w której dowódcą był nasz patron Walery Wróblewski.

Pierwszym punktem spotkania w Gródku było zwiedzanie szkoły. Naszymi przewodniczkami były Pani Dyrektor Anna Grycuk oraz Pani Irena Matysiuk polonistka. Najbardziej zaskoczył nas widok drewnianej wiejskiej chałupy na drugim piętrze szkoły. Jak się szybko okazało jest to Izba Regionalna, w której zgromadzono dużo ciekawych eksponatów związanych z wsią podlaską. Po zwiedzaniu przyszła kolej na wizytę w plenerze. Autokar zawiózł nas na miejsce, w którym stoczona została bitwa i gdzie pochowani zostali jej uczestnicy. Historię tego miejsca i samej bitwy opowiedział nam Nadleśniczy Krzysztof Bozik a pracownicy Nadleśnictwa Waliły w galowych mundurach pełnili wartę honorową przy mogile. Przystąpiono do uroczystego składania kwiatów i palenia zniczy.

Po części oficjalnej nastąpiła część integracyjna. Uczniowie obu szkół wzięli udział w grze terenowej Powstańcza 50-tka i każdy otrzymał pamiątkowy dyplom. Leśnicy zorganizowali jeszcze jedną atrakcję- pomimo zagrożenia pożarowego w lasach przygotowali wspaniałe ognisko. Nie zabrakło kiełbasy i bigosu.

Posileni kiełbasą i świeżym leśnym powietrzem wróciliśmy do szkoły na część naukową naszego spotkania. Wysłuchaliśmy dwóch referatów zilustrowanych prezentacjami multimedialnymi. Pierwszy z nich traktował o powstaniu styczniowym, drugi zaś przedstawił sylwetkę Walerego Wróblewskiego. Czas upłynął szybko na ciekawych rozmowach i ani się obejrzeliśmy był już czas odjazdu. Kolejne spotkanie już w przyszłym roku.

Dyrekcja

Wydarzenia

Komunikaty

Nauczyciele

Sport

Biblioteka

Świetlica

Koło wolontariatu

Koło miłośników historii

Koło szachowe

Plan zajęć

Samorząd uczniowski

Dokumenty szkolne

Klasy

Rada Rodziców

Historia

Linki

Patron szkoły


© ZSO w Sokółce

     

 

 

 

 

 


 

Wycieczka do Muzeum Ziemi Sokólskiej - 22 i 24 kwietnia 2009r.

 

W dniach 22 i 24 kwietnia oraz 6 maja w Muzeum Społecznym Ziemi Sokólskiej gościli uczniowie z Klubu Miłośników Historii z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sokółce. Opiekunami grupy byli Monika Klim oraz Adam Gil-nauczyciele historii. Podczas trzech spotkań ich uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję zasiąść do prawdziwego krosna i przez chwilę poczuć się jak tkacz lub tkaczka. Pracownicy muzeum zapoznali uczniów z historią podlaskiej tkaniny.

"Pasiaki", znane i wytwarzane w Polsce już co najmniej od XI wieku, występowały na znacznym obszarze, obejmującym szeroki pas środkowej części Polski; od Wielkopolski po Podlasie. Służyły przede wszystkim do przykrywania łóżek, stołów, czy wozów; czasem bywały zawieszane na ścianie (kilimy), lub w drzwiach wejściowych. Z możliwościami technicznymi ręcznych krosien ściśle związane było ich wzornictwo. Motywy zdobnicze to przede wszystkim pasy, kraty oraz wzory geometryczne utworzone z różnej wielkości elementów kostkowych. Podstawowymi surowcami służącymi do ich wyrobu były włókna naturalne - len, wełna, w mniejszym stopniu konopie oraz bawełna. Gama kolorystyczna opierała się przez wieki na barwnikach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego aż do pojawienia się barwników syntetycznych.

Ornament "pasiaka" składa się z wielobarwnych wątków, o typowej dla danego regionu kolorystyce i charakterystycznej sekwencji pasów, o zróżnicowanej szerokości. Początkowo wąskie, pojedyncze paski, z czasem rozrosły się w wiązki wielobarwnych prążków o kompozycji symetrycznej lub asymetrycznej, często rozdzielonych szerszymi pasami jednolitego tła. Czasami w szersze pasy wprowadzano dodatkowe motywy zdobnicze w postaci geometrycznych wzorów kostkowych, uzyskanych techniką przetykania lub tkania . Obok tkanin pasiastych występują także kraciaste, znane w wersji lnianej, lniano-bawełnianej, lniano-wełnianej i wełnianej. Kratę na planie kwadratu lub prostokąta tworzą zarówno paseczki pojedyncze, jak i zespoły paseczków symetrycznych bądź asymetrycznych. Na Mazowszu i Podlasiu występowały tkaniny z grubszej wełny, nazywane "dywanami" lub lokalnie "buronkami" (Kurpie), tkane na ogół splotem rządkowym. Były to przeważnie kraty dwubarwne, najczęściej czerwono-zielone.

Charakterystycznym typem tkanin, zwłaszcza dla północno-wschodniej Polski są lniano-bawełniane (bawełna występuje w wątku zdobniczym) narzuty na łóżka (kapy, płachty, lokalnie "radziużki") o geometrycznym ornamencie kostkowym. Z drobnych elementów tworzono większe figury geometryczne: romby, przenikające się koła i elipsy, krzyże, ośmioboki, kwadraty. Są to na ogół tkaniny dwustronne i dwubarwne, najczęściej z kolorowym wątkiem na tle z niebielonego lnu. Tkaniny te pełniły funkcje dekoracyjno-użytkowe (odświętne nakrycia łóżek, stołu, siedzenia na wozie) oraz obrzędowe (wchodziły w skład wiana panny młodej, owijano nimi niemowlę wiezione do chrztu). Przechowywane w kufrze świadczyły o zamożności rodziny.

Trzydniowe warsztaty przybliżyły uczniom proces wytwarzania tradycyjnych tkanin podlaskich nie tylko w teorii, ale zwłaszcza w praktyce, gdyż każdy chętny mógł spróbować swoich sił przy krosnach. Powstający podczas trwania warsztatów dywan będzie wspólnym dziełem uczniów i ich opiekunów .

 

 

 

 


 

Zegar bije, czas ucieka".  - Wersal Podlaski. Fara.

 

2 grudnia 2008 roku, członkowie Klubu Miłośników Historii zwiedzili wystawę w białostockim Ratuszu pt. „Zegar bije, czas ucieka”. Została ona w całości poświęcona upływowi czasu i sposobom jego mierzenia. Można było obejrzeć przykłady zegarów z różnych epok, zasadę ich działania i budowę wewnętrzną. Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się również wiele o różnych kalendarzach, obowiązujących na świecie. Zaskoczeniem było, że niektóre eksponaty pochodziły nawet z XVI wieku.

 

Drugim etapem wycieczki było zwiedzenie białostockiej Fary. Uczniów bardzo zaciekawił fakt, iż pierwotnie miała być ona jedynie dobudówką do istniejącego, barokowego kościółka. Sekrety historii i architektury zdradził uczniom ksiądz proboszcz Henryk Żukowski.

 

Ostatnim przystankiem na trasie Klubowiczów był Pałac Branickich. Wspaniała barokowa rezydencja hetmana Branickiego jest obecnie siedzibą Uniwersytetu Medycznego i jest otwarta dla zwiedzających niemal cały czas, dzięki temu nie tylko mogliśmy dokładnie obejrzeć wnętrza, ale i skorzystać z wiedzy zawodowego przewodnika, którego tam spotkaliśmy. Niestety zimowa aura nie pozwoliła nam nacieszyć się spacerem po ogrodach w stylu francuskim, ale może w przyszłości nadrobimy i to.

 

 

  


 

 „Walkiria” i Muzeum Ikon w Supraślu. 26 luty 2009 r.

 

 

26 lutego 2009 roku członkowie Klubu Miłośników Historii odbyli wycieczkę do Białegostoku i Supraśla. Pierwszym punktem programu była wizyta w kinie Helios, gdzie obejrzeli film „Walkiria” opowiadający historię zamachu na Adolfa Hitlera z 20 lipca 1944 roku.

 

Po krótkim czasie wolnym udali się do jedynego w Polsce Muzeum Ikon, które znajduje się w Supraślu. Zgromadzono tam największe zbiory ikon pochodzących z XVIII, XIX oraz XX wieku. Uczniowie mogli zapoznać się z różnymi technikami pisania ikon oraz z materiałami to tego celu wykorzystywanymi. Wyjątkową część wystawy stanowią pozostałości oryginalnych XVI wiecznych fresków uratowanych z ruin cerkwi Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Dzisiaj świątynia jest już odbudowana ku radości miejscowej społeczności i turystów. Element wystawy, z jakim uczniowie nie mieli dotąd styczności, to muzyka cerkiewna i wspaniałe podświetlenie eksponatów. Wszystko to tworzy niezapomniany klimat.