ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH 

W SOKÓŁCE


Ostatnia aktualizacja: 21 września 2010

Strona główna

Realizacja projektu "Ginące zawody na Podlasiu"

 

 

Zachodnim skrajem Puszczy Knyszyńskiej, leżącej w sercu województwa  podlaskiego, biegnie „Szlak tradycji rękodzieła ludowego Podlasia”.  W położonych na trasie miejscowościach: Czarnej Wsi Kościelnej, Zamczysku, Janowie, Wasilówce, Sokółce napotkać można unikalne, często zapomniane profesje niegdyś tak popularne na polskiej wsi.  Wchodząc do pracowni garncarza, kowala, czy łyżkarza można odnieść wrażenie, że czas zatrzymał się w miejscu, a XVIII- XIX wieczne techniki wytwarzania są nadal efektywne.

W 2009 roku zainaugurowano  projekt edukacyjny  „ Ginące zawody na Podlasiu” w ramach Programu Operacyjnego Edukacja kulturalna i upowszechnienie kultury. Priorytet 2 Ochrona dziedzictwa kultury ludowej.

Z uwagi na położenie powiatu sokólskiego przez teren którego przebiega wspomniany szlak, tamtejsze instytucje kulturalne(Muzeum Ziemi Sokólskiej) aktywnie się włączyły w realizację założeń projektu.  Do uczestnictwa  w projekcie zaproszeni zostały uczniowie z sokólskich gimnazjów.

Gimnazjum nr 2 jest reprezentowane przez członków Klubu Miłośników Historii , którzy aktywnie uczestniczą w zajęciach zarówno teoretycznych jak i praktycznych przygotowanych przez pracowników Muzeum Ziemi Sokólskiej: Wiolettę Dorosz, Anetę Haponiuk, Joannę Aniśko oraz Józefa Konopackiego.  Szkolnymi koordynatorami a zarazem opiekunami grupy biorącej udział w projekcie są Monika Klim oraz Adam Gil.

 

Z tego miejsca składamy serdeczne podziękowania tym wszystkim, którzy umożliwili nam zdobycie tak wyjątkowych doświadczeń:

- Pracownikom Muzeum Ziemi Sokólskiej w osobach: Wioletty Dorosz oraz Józefa Konopackiego.

- Pracownicy Lokalnej Grupy Działania „ Szlak Tatarski”  Anecie Haponik.

Dyrekcja

Wydarzenia

Komunikaty

Nauczyciele

Sport

Biblioteka

Świetlica

 Koło Wolontariatu

Koło miłośników historii

Koło szachowe

Plan zajęć

Samorząd uczniowski

Dokumenty szkolne

Klasy

Rada Rodziców

Historia

Linki

Patron szkoły


© ZSO w Sokółce 2008

     

 

Warsztaty garncarskie – 26.11. 2009 r.

W sobotni poranek członkowie Koła Miłośników Historii zainaugurowali cykl spotkań w ramach warsztatów garncarskich organizowanych przez Muzeum Ziemi Sokólskiej. W trakcie ponad godzinnej pracy uczniowie, pod opieką Pani Barbary Kundzicz,  wykonali dzwony . Spotkania te odbywać się będą 2 razy w miesiącu do sezony letniego.

 

 


Wycieczka do Poczopek i Bohonik- 14 listopada 2009r.

Jak śpiewała Maryla Rodowicz „ Ale to  już było i  nie wróci więcej” - wszystko co dobre kiedyś się kończy. Tak samo zakończył się nasz udział w projekcie „Ginące zawody Podlasia” . Ostatnim mocnym akcentem była wycieczka do Poczopek i Bohonik. Wędrówka, którą rozpoczęliśmy we wrześniu zaprowadziła nas do „Silvarium” w sercu Puszczy Knyszyńskiej. Jest to wspaniałe miejsce nie tylko dla Miłośników Historii, jakimi jesteśmy, ale również  przyrodnicy znajdą to coś dla siebie. Naszą uwagę szczególnie przykuły  naturalnej wielkości wypchane zwierzęta gatunków występujących na tym terenie. Oprócz  tego każdy z nas mógł skomponować swój utwór złożony z odgłosów zwierząt żyjących w Puszczy Knyszyńskiej. Dzięki sprzyjającej pogodzie mogliśmy sprawdzić dokładność zegarów słonecznych. Niezapomniane wrażenie wywarły na uczestnikach wycieczki megalityczne kręgi, które przeniosły nas w celtycki świat Wysp Brytyjskich, do słynnego Stonehenge.

Opuściwszy puszczańskie ostępy udaliśmy się do miejsca modłów podlaskich Tatarów – meczetu w Bohonikach. Dzięki uprzejmości opiekuna meczetu poznaliśmy ciekawą historię tego miejsca oraz  dzieje osadnictwa tatarskiego na Podlasiu. Końcowym etapem wycieczki był posiłek w Domu Pielgrzyma.


Kowalstwo- 7 listopada 2009 r.

 

7 listopada ponownie mieliśmy okazję odwiedzić Czarną Wieś Kościelną. Tym razem zawitaliśmy do kuźni Pana Mieczysława Hulewicza, który zajmuje się kowalstwem artystycznym. Wyrabia on, poza pamiątkowymi podkowami również  elementy mebli (zawiasy, uchwyty) oraz wszelkiego rodzaju metalowe ozdoby takie jak: świeczniki, ramy do obrazów, kwietniki i żyrandole. Mimo, że tradycja obróbki żelaza sięga wiele wieków wstecz, również do tej dziedziny rzemiosła wkroczyła już nowoczesna technologia. W pomieszczeniu przylegającym do kuźni mieliśmy okazję obejrzeć owoce długoletniej pracy Pana Hulewicza. Każdy z nas opuścił pracownię z odrobiną szczęścia w kieszeni w postaci „podkówki”(a piątek 13-tego się zbliżał)

 


Łyżkarstwo - 24.10.2009 r.

 

24 października udaliśmy się z wizytą do pracowni pana Mieczysława Baranowskiego, która znajduje się w miejscowości Zamczysk. Po kilku słowach wstępnych łyżkarz zademonstrował nam proces obróbki drewna, którego efektem końcowym są: łyżki, widelce, warząchwie. Po obejrzeniu procesu powstawania takiej właśnie łyżki mogłoby się wydawać, że jest to  banalnie proste. Zachęceniu takim wrażeniem prostoty spróbowaliśmy swoich sił. Jak się okazało, byliśmy w błędzie. Pan Mieczysław wyjaśnił nam, że w jego przypadku łatwość wykonywania drewnianych łyżek wynika z wieloletniego doświadczenia poprzedzonego latami nauki.

 

Po godzinnym spotkaniu  udaliśmy się autokarem do Karczmy za Płotem w celu spożycia posiłku. Dla lepszego trawienia urządziliśmy mały mecz piłki siatkowej za budynkiem karczmy.

 


 

Tkactwo - 5.10.2009- 10.10.2009r.

 

W dalszej kolejności zapoznawaliśmy się z procesem powstawania  dywanów dwuosnowowych . Dzięki Pani Celinie Łuckiewicz poznaliśmy historię tradycyjnego wiejskiego tkactwa w Polsce oraz w tak egzotycznych zakątkach świata jak Peru. Podczas zajęć praktycznych, dzięki udostępnionym nam ramkom tkackim spróbowaliśmy swoich sił w tym tak trudnym rzemiośle.

 

 

W trakcie wycieczki do Janowa odwiedziliśmy najpierw Gminny Ośrodek Kultury, gdzie zwiedzieliśmy wystawę prac konkursowych i poznaliśmy historię tkaniny janowskiej, która jest znana w całej Polsce. Następnie udaliśmy się do pracowni Pani Alicji Kochanowskiej. Co odważniejsi z nas mogli zasiąść do krosna z 1888 roku i spróbować swoich sił w tkactwie dwuosnowowym.

 


Garncarstwo - 19.09.2009- 26.09.2009r.

 

Pierwszą poznaną przez nas profesją było garncarstwo.  19 września wzięliśmy udział w zajęciach teoretycznych  w siedzibie Muzeum Ziemi Sokólskiej, które poprowadziła Pani Barbara Kundzicz. Dowiedzieliśmy się z nich o poszczególnych etapach powstawania wyrobu garncarskiego oraz o tradycjach  garncarskich  na Podlasiu. Zajęcia praktyczne odbyły się 21 września. Tym razem mogliśmy sami spróbować swoich sił w trudnej sztuce lepienia garnków. Nasze zmagania z trudnym tworzywem jakim jest glina zaowocowały  powstaniem  kilkunastu prac, które w niedługiej przyszłości zostaną zaprezentowane w ramach podsumowania projektu.

 

 

Nasze spotkania z garncarstwem zakończyliśmy wycieczką do Czarnej Wsi Kościelnej, gdzie odwiedziliśmy warsztat pana Zbigniewa Piechowskiego. W sposób szczególny zainteresował nas proces wytwarzania naczyń ceramicznych oraz słusznych rozmiarów piec garncarski.