ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH 

W SOKÓŁCE


Ostatnia aktualizacja: 03 września 2010

Strona główna

  Projekt

  "Pasja - początek kariery"

 

Projekt

 "Dla dobra wspólnego"   

Podsumowanie projektu

"Przez wiedzę i kompetencje do sukcesu"

Konkursy szkolne i międzyszkolne

 

 

 

Dyrekcja

Wydarzenia

Komunikaty

Nauczyciele

Sport

Biblioteka

Świetlica

Koło wolontariatu

Koło miłośników historii

Koło szachowe

Plan zajęć

Samorząd uczniowski

Dokumenty szkolne

Klasy

Rada Rodziców

Historia

Linki

Patron szkoły


© ZSO w Sokółce 2008

   

Zakończenie roku szkolnego 2009/ 2010 - 25 czerwca 2010 r.

 

Na placu przed szkołą zebrali się uczniowie wszystkich klas Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.

 

 

 

Pan Dyrektor Adam Kowalczuk przywitał gości: p. Burmistrza Stanisława Małachwieja, przewodniczącą Rady Rodziców Agnieszkę Chomańską oraz przedstawiciela Państwowej Inspekcji Sanitarnej Małgorzatę Grynczel. Następnie nastąpiła prezentacja i wręczenie "Oskara" dla najbardziej wszechstronnego ucznia Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum. I laureatką w kategorii Szkoła Podstawowa została Gabriela Grynczel, zaś w kategorii Gimnazjum I Oskara zdobyła Agata Bancerek.  Pan Burmistrz i P. A. Chomańska gratulowali sukcesów i życzyli wszystkim udanych wakacji.

 

 

Najlepsi uczniowie otrzymali świadectwa z wyróżnieniami oraz nagrody przygotowane przez wychowawców i Radę Rodziców.

 

 

 

Nagrodzeni zostali uczniowie angażujący sie w działania społeczne na rzecz szkoły.

 

 

Nagrody otrzymały uczennice wyróżniające się w Szkolnym Kole PCK oraz laureatki konkursu "Nie pal przy mnie proszę".

 

Następnie nastąpiło przekazanie sztandaru szkoły.

 

 

Na koniec w salach lekcyjnych wychowawcy wręczyli wszystkim uczniom świadectwa. Nastał czas zasłużonego wakacyjnego wypoczynku.

 


Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego - 22 czerwca 2010 r.

 

Uczniowie naszej szkoły przygotowali prace na  konkurs plastyczny pod hasłem: „Krajobraz bliski memu sercu”  organizowany przez Bibliotekę Publiczną w Sokółce. Wykonane prace są artystyczną wypowiedzią na temat zabytków, ciekawych obiektów, a także osobistym spojrzeniem  na najbliższe, pełne uroku okolice.\

 

Uczestnicy konkursu:

Magdalena Tur kl.  IIA,  Emilia Gabiniewicz kl.  IIC  Gim., Karolina Niemirówko kl.  IVB,  Filip Bakun  kl.  IIIA, Aleksandra Sokołowska  kl. IA,Barbara Pytłko  kl. IIIA, Weronika Krokos  kl.  IVB,Hubert Kieda kl.  IIIA, Jessica Matuk kl.  IIIA, Jakub Trochim kl.  IA, Martyna Ziziuk kl. IIIA,  Julia Borowska  kl. IIA

 

Zwycięzcami konkursu na etapie miejskim zostały:

                         Magdalena Tur kl. IIA – wyróżnienie (tytuł pracy: „Sokólszczyzna wciąż zachwyca.”),

                         Barbara Pyłko kl. IIIA – wyróżnienie (tytuł pracy: „Blisko natury.”).

 

Te uczennice dn. 22.06.2010r. o godzinie 1230 odebrały dyplomy i nagrody książkowe na uroczystym spotkaniu w Bibliotece Publicznej  na Osiedlu Zielonym.

 

 


Wycieczka klas II i III SP do Warszawy - 19 czerwca 2010 r.

W dniu 19 VI br. uczniowie   naszej szkoły jeździli na wycieczkę do Warszawy. Ten atrakcyjny wyjazd dla dzieci i młodzieży zorganizowano we współpracy z Parafią NCiKCh na Osiedlu Zielonym.

Pierwszym punktem programu był seans w kinie 5D. Młodsi oglądali film o dinozaurach i bajkę, starsi zaś sprawdzali wytrzymałość swoich nerwów na horrorze. Następnie przewodnicy zaprosili nas na zwiedzanie stolicy. Przyjemnie było posłuchać o zabytkach Starego Miasta, pospacerować Krakowskim Przedmieściem. Duże wrażenie wywarły na „wycieczkowiczach” ogrody na dachu biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza młodsze dzieci widziały zmianę warty. Największą radość sprawiły zwierzęta w ZOO, które, podobnie jak zwiedzający, korzystały z ładnej pogody i spacerowały po swoich wybiegach. Lwy, tygrysy, hipopotamy, żyrafy, goryle, słonie – to tylko jedni z wielu egzotycznych mieszkańców ogrodu zoologicznego, które można było zobaczyć.

Wycieczka rozpoczęła się w strugach zimnego deszczu, ale potem przez cały dzień dzieciom towarzyszyło słońce, wiosenne ciepło i, co za tym idzie, dobry nastrój. W takim właśnie humorze młodzi sokółczanie i ich opiekunowie pożegnali stolicę.

 

 

 

 

 zobacz zdjęcia

 

zdjęcia wykonała

Martyna Ziziuk kl III


Wojewódzki konkurs na ulotkę informacyjną - 16 czerwca 2010 r.

 

W ZSO prowadzony jest już drugi rok program edukacyjny "Kleszcz mały czy duży nic dobrego nie wróży"- skierowany głównie do klas drugich gimnazjum. Odbywają się w nich zajęcia edukacyjne z zakresu profilaktyki chorób odkleszczowych.

 

Program prowadzony jest pod patronatem PSSE w Sokółce przez szkolnego koordynatora p. Jolantę Steckiewicz. Po zapoznaniu z zagadnieniami z epidemiologii chorób wywoływanych przez kleszcze oraz biologii tych zwierząt uczniowie klas I-III gimnazjum mogli wziąć udział w wojewódzkim konkursie na ulotkę informacyjną p/h Kleszcz mały czy duży nic dobrego nie wróży wykonaną w programie Microsoft Office. Osoby które wyraziły chęć udziału mogły liczyć na pomoc nauczyciela biologii i nauczycieli informatyki. W konkursie wzięły udział osoby z klas I-II gimnazjum. Wysłaliśmy 9 prac które spełniały wymogi regulaminu konkursu. Do wojewódzkiej komisji nadesłano 108 prac z 20 gimnazjów. Praca naszej uczennicy Emilii Gabiniewicz z klasy IIc została nagrodzona wyróżniem jako jedna z 6 nagrodzonych prac.


II miejsce w Powiatowym Turnieju "Wiedza i sprawność"

 


Międzyszkolny Turniej Sportowy "Olimpijka 2010" - 11 czerwca 2010 r.

 

W dniu 11 VI b.r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących na Os. Zielonym w Sokółce odbyły się VI Międzyszkolne Zawody Sportowe „Olimpijka”. Organizatorami są nauczyciele kształcenia zintegrowanego, świetlicy oraz wychowania fizycznego tejże szkoły. Ta cykliczna, ciesząca się dużym zainteresowaniem  impreza, na stałe wpisała się w program obchodów Dni Sokółki.  Biorą w niej udział dzieci z klas I-III ze szkół podstawowych gminy Sokółka. W tym roku do zmagań sportowych przystąpili uczniowie szkół sokólskich: ZSI, SP3, SP1 oraz SP w Gieniuszach i  Malawiczach Dolnych. Swój udział zgłosiła też podstawówka w Starej Rozedranki, niestety, dzieci nie dotarły z powodu awarii autokaru.

Młodzi sportowcy startowali w ośmiu konkurencjach, w poszczególnych kategoriach wiekowych. Byli ocenianych przez specjalnie powołaną komisję sędziowską w składzie: Andrzej Ignatowicz, Radosław Kacunel, Andrzej Wysocki, Adam Bitucki. Rolę sekretarza pełniła pani Dorota Koprowska z ZSO.

Dzieci walczyły z determinacją i postawą godną prawdziwych sportowców. Dawały z siebie wszystko, mimo zmęczenia i dokuczliwego upału. Ostateczny wynik rywalizacji przedstawia się następująco:

 

W kategorii klas pierwszych:

W kategorii klas drugich:

W kategorii klas trzecich:

I miejsce SP nr w Sokółce

I miejsce SP nr 1 w Sokółce

I miejsce SP nr 1 w Sokółce

II miejsce SP nr 3 w Sokółce

II miejsce egzekwo

II  miejsce SP nr 3 W Sokółce

III miejsce SP nr 2 w Sokółce

SP nr 2 w Sokółce

III miejsce SP w Gieniuszach

 

SP nr 3 w Sokółce

 

 

Nagrodą za udział w zawodach dla zwycięzców i wszystkich pozostałych wspaniałych sportowców były puchary i dyplomy wręczone prze pana dyrektora ZSO Adama Kowalczuka oraz słodkie upominki. Nie sposób nie wspomnieć o nauczycielach przygotowujących dzieci do zawodów. Są to:

ze SP nr 1: Adam Bitucki, Elżbieta Kantor, Danuta Korycka, Anna Bednarczyk

z ZSI: Ewa Dziewiątkowska, Dorota Surmacz, Marta Iłenda, Kornelia Stępniak, s. Małgorzata Olechno

ze SP Gieniusze: Helena Borowska

Ze SP Malawicze Dolne: Ewa Ancypo

Z ZSO: Zofia Kowalczuk, Barbara Tolko, Dorota Kamińska.

Podsumowując imprezę pan dyrektor Kowalczuk podkreślił, że w „Olimpijce” nie ma pokonanych, bo najważniejszy jest duch sportowej rywalizacji i dobra zabawa , a tych elementów ani w tej edycji zawodów, ani w poprzednich, nigdy nie brakowało. Zawodnicy i ich opiekunowie z przyjemnością spotkają się za rok.

 

 

 

 zobacz więcej zdjęć

Rozstrzygnięcie konkursu na „Największego Czyściocha – Selekcjonera - 11 czerwca 2010 r.

 

Dnia 11 czerwca nad zalewem Ozierany koło Kruszynian odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na „Największego Czyściocha – Selekcjonera powiatu sokólskiego”. W konkursie udział wzięło wiele szkół z naszego powiatu. Z naszej szkoły nagrodzone zostały poniższe osoby:

 

SZKOŁA PODSTAWOWA

 

Lp.

Imię i nazwisko

Klasa

Ilość surowców wtórnych w szt.

Razem

Butelki PET

Puszki

Szkło

1.       

Natalia Ciostek

Va

26 547

0

763

27 310

2.       

Marlena Radkiewicz

Vb

295

632

0

927

3.       

Michał Matuk

IV a

205

549

0

754

4.       

Kozioł Klaudia

Vb

500

0

0

500

Razem

27 547

1 181

763

29 491

 

GIMNAZJUM

 

Lp

Imię i nazwisko

Klasa

Ilość surowców wtórnych w szt.

Razem

Butelki PET

Puszki

Szkło

1.      

Justyna Steckiewicz

Ib

365

50

125

540

2.      

Krzysztof Andrzejewski

IIb

500

0

0

500

3.      

Jurkowska Małgorzata

Ic

415

0

0

415

4.      

Rochalska Patrycja 

Ib

274

0

0

274

Razem

1 554

50

125

1 729

 

Pierwsze trzy miejsca zostały nagrodzone przez powiat sokólski bardzo cennymi nagrodami (telefony komórkowe, odtwarzacze DVD, odtwarzacze MP3). Dodatkowo Natalka Ciostek zdobyła 4 miejsce w ogólnej klasyfikacji powiatowej  i otrzymała rower górski.

 

Oprócz nagród na dzieci czekały inne ciekawe atrakcje takie jak: ognisko z kiełbaskami, bigos, pokaz umiejętności psa ze Straży Granicznej, pokaz jazdy pojazdami straży granicznej, prezentacja Nadleśnictwa Krynki.

 

 Zobacz więcej zdjęć

Finał ogólnopolskiego konkursu "Rady na elektroodpady" -  11 czerwca 2010 r.

 

W tym roku Gimnazjum nr 2 w Sokółce  po raz pierwszy przystąpiło do akcji zorganizowanej przez firmę AURAEKO  pod  tytułem „Dobre rady na elektroodpady”. Zajęła się tym 5 osobowa grupa uczennic z I klasy gimnazjum: Elżbieta Wołkowycka, Justyna Horczak, Justyna Steckiewicz, Gabriela Gawrysiak, Aleksandra Wewiór.

Nad pracami grupy czuwały: p. Katarzyna Chociej – nauczyciel języka angielskiego oraz p. Małgorzata Zieziula – nauczyciel religii.

 

zobacz prezentację

 

11 czerwca 2010 odbył się finał konkursu  w Warszawie w Muzeum Techniki. Nasza grupa zajęła VI miejsce w tym konkursie. Choć nie zdobyliśmy I miejsca i nie wygraliśmy telewizora dla szkoły to jednak nasza radość była wielka, że znaleźliśmy się w pierwszej szóstce zwycięskich drużyn z całej Polski. Za nasze wielkie zmagania z zadaniami konkursu każda z nas otrzymała encyklopedię multimedialną, pendrive, koszulki i długopisy z logo Auraeko.

 

  zobacz więcej zdjęć

Wycieczka do Silvarium w Poczopku - 7 czerwca 2010 r.

 

7 VI 2010 r. dzieci z klas I-III wzięły udział w wycieczce do parku leśnego w Poczoku, na obszarze nadleśnictwa Krynki, nazwanego tajemniczo przez leśników Silvarium. Wyjazd był współfinansowany w ramach projektu „W zdrowym ciele, zdrowy duch.” To miejsce jest niewątpliwie atrakcją nie tylko sokólszczyzny, ale i województwa podlaskiego.

Kiedy wyszliśmy z leśnej drogi naszym oczom ukazało się przepiękne  miejsce nad strumykiem, z malowniczymi mostkami, zegarami słonecznymi, wśród drzew, krzewów i oczek wodnych.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Galerii Na Skraju Puszczy, wewnątrz której podziwialiśmy rośliny i zwierzęta typowe dla Puszczy Knyszyńskiej oraz wysłuchaliśmy nagrania głosów lasu.

Następnie pani przewodnik zaprowadziła nas do Parku Megalitów czyli wędrujących skał. Jest to zbiór potężnych głazów narzutowych ułożonych w formie celtyckiego kręgu i w inny ciekawy sposób. Jak się okazało skały doskonale nadawały  się do uprawiania wspinaczek i zabawy w chowanego.

Wędrując leśnymi ścieżkami widzieliśmy odlane w żywicy ślady zwierząt, zabytkową barć umieszczoną na drzewie, ekumeniczną kapliczkę, paśnik dla zwierząt. Bezpośredni kontakt z przyrodą sprzyjał zdobywaniu wiedzy o naszym najbliższym środowisku.

Wycieczkę zakończyło ognisko i pieczenie kiełbasek.

 

 


Wycieczka po Warmii i Mazurach - 1 czerwca 2010 r.

 

Dnia 1.06.2010r z okazji Dnia dziecka wyruszyliśmy na wycieczkę po Warmii i Mazurach. Przeżyliśmy niezapomniane chwile w Planetarium Lotów Kosmicznych w Olsztynie gdzie podziwialiśmy planety. Planetarium w Olsztynie jest pomnikiem zbudowanym w hołdzie Mikołajowi Kopernikowi. Otwarcie Planetarium odbyło się 19 lutego 1973 roku, w pięćsetną rocznicę urodzin wielkiego astronoma. Gmach planetarium zaprojektował Ludomir Gosławski. Kolorową kompozycję, składającą się z 205 płytek, znajdującą się na wschodniej ścianie atrium oraz portret Mikołaja Kopernika wiszący w holu, wykonał artysta plastyk Stefan Knapp z Londynu. W holu znajduje się malowidło ścienne Zygmunta Drońskiego przedstawiające Koński Łeb, ciemny obłok pyłowy z gwiazdozbioru Oriona.

Prezentowane w czasie projekcji rozgwieżdżone niebo oraz ciekawe zjawiska astronomiczne, na długo pozostaną w naszej pamięci.

 

Następnie udaliśmy się na Stare Miasto i tam nasza pani przewodnik w przepiękny sposób opowiadała historie miasta Olsztyna. Nie mogliśmy oprzeć się pokusie aby usiąść na kolanach Mikołaja Kopernika co uwieczniliśmy na zdjęciach.

 

Poznaliśmy tez historie bazyliki mniejszej św. Jakuba w Olsztynie

 Dowiedzieliśmy się, że W 1807 r. podczas wojen napoleońskich, Francuzi zamknęli w nim półtora tysiąca jeńców rosyjskich, a ci, broniąc się przed ostrym mrozem, spalili tu wszystko, co mógł strawić ogień. Mimo to zachowało się w kościele trochę zabytków ruchomych z okresu:

- gotyku (m.in. tabernakulum ścienne z kratą gotycką

- renesansu (m.in. dekoracja malarska tabernakulum ściennego, tryptyk św. Krzyża, świeczniki),

- baroku (rzeźby apostołów św. Andrzeja i św. Jakuba Starszego, krucyfiks ponadnaturalnej wielkości, obraz Matki Boskiej Różańcowej, chrzcielnica i in.)

Bazylika zachwyciła nas swą wspaniałością.

 

Potem zwiedziliśmy mury zamku kapituły warmińskiej. Zamek olsztyński jest wspaniałym przykładem gotyckiej architektury. W latach 1516-1521 administratorem zamku  był Mikołaj Kopernik. Wśród wielu unikalnych, oryginalnych pamiątek, w zamku olsztyńskim na ścianie krużganka znajduje się osobiście wykonana przez Mikołaja Kopernika tablica astronomiczna.

Trochę nowej historii spowodowało , że odczuliśmy głód wiec postanowiliśmy odrobine przekąsić. Głód najlepiej zaspokoiliśmy w KFC.

Z pełnymi żołądkami udaliśmy się na pole Grunwaldzkie gdzie 15 lipca 1410 r  roku połączone wojska polsko –litewsko –rusko –tatarskie (ok. 29 tys. zbrojnych) pod ogólnym dowództwem Władysława Jagiełły, odniosły zwycięstwo nad wojskami krzyżackimi (ok. 21 tys. zbrojnych), dowodzonymi przez Ulricha  von Jungingena. Bitwa pod Grunwaldem była jedną z największych bitew średniowiecza i zapoczątkowała zmierzch potęgi Zakonu.

Wycieczka dobiegła końca a wrażenia zostały

 

 


Na tropie Zdrowoludka - 1 czerwca 2010 r.

 

Dziś klasy młodsze urządziły piknik z okazji Dnia Dziecka, połączony z realizacją zagadnień związanych ze zdrowiem, pod hasłem "Na tropie Zdrowoludka". Spotkanie zaplanowano na świeżym powietrzu, jednak pogoda spłatała nam figla i musieliśmy się bawić w szkole. W trakcie spotkania dzieci poznały zasady zdrowego odżywiania, rozmawiały na temat piramidy zdrowia. Dzieci brały udział w zgadywance dotyczącej znajomości owoców i warzyw, pracowały też w grupach wykonując plakaty, podkładki i kolorowanki.

 

 

Piknik zakończył sie poczęstunkiem w postaci kanapek i soków owocowych. Oczywiście nie mogło, w dzisiejszym dniu, zabraknąć słodkiego elementu w postaci lodów... oczywiście owocowych.

 

   

Dwa dni później uczniowie klasy drugiej wykonali zdrowe kanapki. Częstowali nimi p. dyrektora oraz nauczycieli.

 

 zobacz więcej zdjęć

Uczniowie klasy trzeciej przyrządzili pyszne soki owocowe.

 

 zobacz więcej zdjęć