ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH

W SOKÓŁCE

Ostatnia aktualizacja: 13 czerwca 2010

Katyń - ocalić od zapomnienia - 30 kwietnia 2010 r

"Prawda Katynia jest stale obecna w naszej świadomości i nie może być wymazana z pamięci z Europy.”

Jan Paweł II

W dniu 30.04.2010r. w ZSO w Sokółce odbyły się uroczystości upamiętniające 70. rocznicę mordu polskiej inteligencji w Katyniu.
Obchody rozpoczęło nabożeństwo w cerkwi, a następnie wszyscy udali się do naszej szkoły, gdzie zniecierpliwieni uczniowie wyczekiwali honorowych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. burmistrz Sokółki – Stanisław Małachwiej, burmistrz Krzysztof Szczebiot, mjr Piotr Horsztyński – przedstawiciel straży granicznej, ks. Józef Kuczyński, ks. Włodzimierz Misiejuk, ks. Jarosław Grygiewicz,
Adam Chłus - przedstawiciel Rady Rodziców, dyrektorzy i nauczyciele sokólskich gimnazjów wraz z uczniami.

Jednym z głównych punktów programu była akademia zaprezentowana przez uczniów ZSO pod kierunkiem p. Lili Głażewskiej i p. Ewy Dębko. W rolę narratora wcieliła się polonistka i jednocześnie organizatorka – pani Lila Głażewska. Aby przybliżyć fakty zbrodni młodzież zadeklamowała poruszające wiersze. Recytowali je: Tomasz Grzybowski, Kinga Niedźwiecka, Edyta Aniśko, Anna Sienkiewicz, Emilia Wróblewska, Emilia Gabiniewicz i Jarosław Lutostański.

Bardzo wzruszającą sceną było odczytanie listu napisanego przez jednego z jeńców katyńskich do rodziny. Zza kurtyny dobiegł głos zmartwionego ojca (Przemysława Trochim), który nie otrzymał przez dłuższy czas wiadomości od córki. Dalszą część listu drżącym głosem i ze łzami w oczach odczytała adresatka – mała Julia (Magda Wiesławska). Dla podtrzymania uroczystego nastroju głęboko w pamięci zapisał się akt dwóch kobiet (Marzeny Szkuta i Justyny Borowskiej), błagających przed krzyżem Chrystusa o wieczny odpoczynek i „pokoje niebieskie” dla zamordowanych. Wyjątkową chwilą było wygłoszenie aktu przebaczenia przez Aleksandrę Nowosadę i symboliczne odpuszczenie przewinień, powtarzając tak trudne dla ludzi słowa darowania win. Podsumowującą częścią uroczystości było niezwykłe wykonanie pieśni pt. „Ave Maria” przez dumę naszej szkoły – śpiewaczkę operową p. Ewę Dębko.

Po otrzymaniu tak wielu gratulacji i wyrazów uznania, możemy powiedzieć, że wielokrotne i długotrwałe próby oraz ćwiczenia, które odbywały się nawet w dniach wolnych od nauki, przyniosły pożądany efekt.

Magda Wiesławska i Emilia Gabiniewicz

Koło wolontariatu