ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH 

W SOKÓŁCE


Ostatnia aktualizacja: 09 października 2013

Strona główna

 

 

Zaduszki poetyckie - 29 listopada 2010 r.

Dnia 29 listopada 2010 roku gościliśmy w bibliotece szkolnej uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Grupa artystyczna złożona z siedmiu recytatorek i dwóch narratorów przygotowanych przez Reginę Sawicką i Martę Wojewódzką, zaprezentowała biografię Sylwii Chorąży i jej twórczość. Było to spotkanie niezwykłe, bo mówiło o autentycznych  emocjach młodziutkiej dziewczyny, która sama o sobie pisała: „Zostałam wybrana,  by umierając żyć.

Sylwia Chorąży urodziła się 26 kwietnia 1982 roku. „Przez prawie całe swoje krótkie życie była przykuta do wózka inwalidzkiego. Chorowała na nieuleczalną chorobę – dystrofię mięśniową. Cierpienie i świadomość nieuchronnego losu; ciągła walka z własną słabością, z cierpieniem, ze zniechęceniem... A to wszystko przeplecione nadzieją, taką wbrew wszystkiemu... To sprawiło, że Poetka jest dla nas ważna i chciałyśmy przybliżyć jej postać naszym uczniom. Fakt, że Sylwia była mieszkanką Sokólszczyzny czyni ją kimś bardziej bliskim. Jej rodzinny dom znajduje się w Łubiance koło Janowa.

Dyrekcja

Wydarzenia

Komunikaty

Nauczyciele

Sport

Biblioteka

Świetlica

Koło wolontariatu

Koło miłośników historii

Koło szachowe

Plan zajęć

Samorząd uczniowski

Dokumenty szkolne

Klasy

Rada Rodziców

Historia

Linki

Patron szkoły


© ZSO w Sokółce 2008

   
 
 

Archiwum:

Rok szkolny 2009/20010

Rok szkolny 2008/2009

Miesiąc listopad to czas szczególnego wspominania naszych bliskich zmarłych. To właściwy moment, by zachęcić innych do zamyślenia nad życiem ludzi, których może nie znali, ale którzy żyjąc pokonywali granice samych siebie, walczyli, choć w oczach świata byli przegrani (z wyrokiem przedwczesnej śmierci, niepełnosprawni, pozbawieni zdolności). Mogą oni stać się dla nas iskierką rozjaśniającą czasami zaciemniony trudem codzienności świat.

Nauczyciele bibliotekarze

z uczniami

 


Występ artystów Filharmonii Podlaskiej - 26 listopada 2010 r.

W dniu 26 XI 2010 r. artyści Opery i Filharmonii Podlaskiej przyjechali do nas z audycją pt. „Jestem sobie Podlasianka”. Przedstawienie zostało zrealizowane w oparciu o bogate zbiory etnograficzne wielkiej miłośniczki Podlasia pani Grażyny Kuklińskiej. Podczas programu wykorzystano utwory folkloru podlaskiego, niektóre we współczesnej aranżacji. Dzieci zapoznały się z bogatym, regionalnym dziedzictwem muzycznym, nauczyły się przyśpiewki, brały aktywny udział w muzycznych zabawach. Nie zabrakło różnych ciekawostek dotyczących Podlasia oraz reprezentatywnych elementów stroju ludowego.

 

 


Andrzejki  2010 r.

Koniec listopada to czas, gdy organizowane są wieczory andrzejkowych  wróżb i zabaw. To zwyczaj o bardzo starym pochodzeniu. Przypuszcza się, że andrzejki  mają swój początek w starożytnej Grecji, a pierwsze udokumentowane wzmianki o takich wróżbach w Polsce pochodzą z roku 1557. W naszej szkole andrzejki odbyły się w dwóch terminach. 25 XI bawiły się dzieci z klas piątych, którym czas mile upłynął nie tylko na wróżbach, ale też na tańcach i klasowej dyskotece. 29 XI dzieci z klasy III a pod okiem wychowawczyni, pani Doroty Kamińskiej, przygotowały wróżby swoim młodszym kolegom z klasy pierwszej i drugiej. Trzecioklasiści pięknie udekorowali swoją klasę na przyjście gości, niektórzy byli przebrani i panowała prawdziwie tajemnicza atmosfera. Dzieci opowiedziały o tradycji tego święta i rozpoczęły się wróżby. Było więc ustawianie butów, losowanie przepowiedni, odgadywanie  przyszłości, poznawanie magii kolorów i wiele innych ciekawostek. Szkoda, że andrzejki to tylko zabawa i że wróżb nie traktuje się poważnie.

 

- wróżby klas młodszych

                                                                                                                                                                                                  więcej zdjęć: klasa I

                                                                                                                                                                                                                            klasa II

                                                                                                                                                                                                                             klasa III

 

- zabawa klas piątych

 


Poznajemy tradycje innych narodów - Święto Dziękczynienia - 25 listopada 2010 r.

W czwarty czwartek listopada, w Zespole Szkół Ogólnokształcących  na Osiedlu Zielonym uczniowie „obchodzili”  Święto Dziękczynienia. Amerykanie właśnie w ostatni czwartek tego miesiąca tradycyjnie spożywają uroczystą kolację w gronie rodziny i przyjaciół. Na stole króluje pieczony indyk, podawany z przystawką z żurawin i słodkimi ziemniakami. Dla naszych zamorskich przyjaciół to najważniejsze święto religijne obok Bożego Narodzenia. W Polsce taka tradycja nie istnieje, ale za sprawą nauczycielki angielskiego, pani Katarzyny Chociej, poznaliśmy ją lepiej. Pod jej okiem uczennice z klasy V b opowiedziały  historię pielgrzymów, którzy przypłynęli na statku Mayflower i zostali uratowani od niechybnej śmierci przez przyjacielsko nastawionych Indian. Inscenizację przygotowano w języku angielskim, ale mniej zaawansowani korzystali z pomocy tłumacza. Po przedstawieniu odbył się quiz sprawdzający  ile dzieci zrozumiały i zapamiętały z występu. To kolejne tego typu przedsięwzięcie w szkole na Osiedlu Zielonym, które promuje żywy i bezpośredni kontakt z językiem angielskim. W języku Shakespeare’a mówiono też w czasie zabawy na Halloween oraz w Dniu Języków Obcych. Młodzież świetnie się bawi, motywuje do nauki i nabiera przekonania, że English is super.

 


Wycieczka do Warszawy - 19 listopada 2010 r.

19 listopada 2010r.  odbyła się wycieczka  do Warszawy.  Uczestniczyli w niej uczniowie naszej szkoły biorący udział w projekcie ”Wiedza i kompetencje drogą do sukcesu” współfinansowanym przez Unię Europejską.

Wycieczka miała na celu zwiedzanie Muzeum Techniki  i Centrum Nauki Kopernik. Mieliśmy możliwość zetknięcia się z zabytkowymi pojazdami ,  telefonami, urządzeniami grającymi np. katarynka, szafa grająca , z urządzeniami nawigacyjnymi, pojazdami kosmicznymi. 

Spacerkiem  zwiedziliśmy Starówkę w Warszawie, gdzie pokłoniliśmy się królowi  pod Kolumną Zygmunta. Nie byliśmy sami, bo co chwila ktoś się chciał z nami fotografować, szczególnie obcokrajowcy.

Obejrzeliśmy również niezwykle ciekawe ekspozycje w Centrum Nauki Kopernik . Mogliśmy doświadczyć na  sobie różnych zjawisk  przyrodniczych. Widzieliśmy szkielet poruszający się w czasie jazdy na rowerze, ile wody ma w sobie człowiek, jak długie są nasze jelita, dlaczego helikopter unosi się w górę, jak działa śruba Archimedesa,  jak przeżyć trzęsienie Ziemi, poleżeć na łożu fakira i wiele innych atrakcji.

 

 


Dobrze się odżywiam! - 19 listopada 2010 r.

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3, podobnie jak ich rówieśnicy z innych sokólskich podstawówek,  biorą udział w programie „Owoce i warzywa w szkole”. Celem jest długoterminowa zmiana nawyków żywieniowych poprzez zwiększenie udziału produktów bogatych w witaminy, zdrowych i  niezbędnych do prawidłowego rozwoju młodych organizmów. Dziś, kiedy wszechobecna są żywność wysoko przetworzona, szybkie i niezdrowe przekąski , gdy na każdym kroku kuszą słodycze, temat wydaje się być trafiony w dziesiątkę. Uczniowie klas I-III ze szkoły na Osiedlu Zielonym na zajęciach dydaktycznych zapoznawali się ze znaczeniem świeżych warzyw i owoców w codziennym, całorocznym jadłospisie. Na spotkaniu z higienistką szkolną wysłuchali pogadanki o racjonalnym odżywianiu, piramidzie zdrowia oraz o tym, jak dbać o kondycję fizyczną i sprawność umysłu. Trzecioklasiści z Kółka Teatralnego prowadzonego przez panią Dorotę Kamińską przygotowali inscenizację do wiersza Jana Brzechwy „Na straganie” oraz zagadki dotyczące „bohaterów” wiersza. Ich młodsi koledzy z klasy II popisali się talentem plastycznym i niezwykłą wyobraźnią wyczarowując z warzyw i owoców zabawne ludziki. W programie są jeszcze lekcje pod tytułem „Dobrze się odżywiam, jem owoce i warzywa” oraz „W świecie warzyw i owoców”. Projekt „Owoce i warzywa w szkole” realizowany jest ze środków Unii Europejskiej.

 


Wycieczka do Białegostoku - 18 listopada 2010 r.

W dniu 18 listopada 2010 r. uczniowie klas pierwszych gimnazjum uczestniczyli w wycieczce do Białegostoku i  Supraśla. W Białymstoku obejrzeliśmy film w kinie 3D „Legendy sowiego królestwa” zachwycając się  efektami trójwymiarowymi. 

Następnie pojechaliśmy do Muzeum Ikon w Supraślu, gdzie mogliśmy obejrzeć  zabytkowe ikony , dowiedzieć się więcej o religii i zwyczajach prawosławnych, usłyszeć muzykę cerkiewną. Obejrzeliśmy również film o  pisaniu ikon prawosławnych, symbolice kolorów i znaków na ikonach.

 

 


Udział w V edycji Powiatowego  Konkursu "Moja mała Ojczyzna" - 17 listopada 2010 r.

Uczennice naszej szkoły: Gabriela Grynczel, Justyna Trochim, Karolina Niemirówko odniosły sukces w V edycji powiatowego konkursu ,,Moja mała ojczyzna", który odbył się 17 listopada w Szkole Podstawowej nr1 w Sokółce. Gabriela Grynczel zajęła I miejsce, a Justyna Trochim otrzymała wyróżnienie. Piątoklasistki wykazały się wiedzą na temat Sokólszczyzny i okolic, historii regionu, regionalnych potraw i zwyczajów. Wykonały też piękne prace plastyczne. Dziewczynki przygotowywały się pod kierunkiem pani Doroty Koprowskiej. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

 


Lekcja lokalnego patriotyzmu - 15 listopada 2010 r.

W dniu 15 XI 2010 r. dzieci z klasy II i III Szkoły Podstawowej nr 3 na Osiedlu Zielonym były na wycieczce w Izbie Regionalnej w Janowszczyźnie. Wyjazd współfinansowała Unia Europejska w ramach projektu ”Wiedza i kompetencje drogą do sukcesu”. Najpierw uczniowie wysłuchali pogadanki pani Janiny Antoniewskiej o pięknie naszej Małej Ojczyzny, urokach Podlasia, ginących zawodach oraz o tym, jak na sokólszczyźnie kultywuje się tradycję. Następnie grupa udała się do warsztatu kowala, pana Mieczysława Hulewicza. Kowalstwo w jego rodzinie przechodziło z ojca na syna od kilku pokoleń. Wcześniej było ono czysto użytkowe, jak podkuwanie koni czy kucie narzędzi rolniczych. Teraz przed kuźnią stoją świeczniki, piękne metalowe róże, a nawet rzeźby. W warsztacie garncarskim pana Zbigniewa Piechowskiego dzieci zobaczyły dzbany i misy suszące się wokół pieca. Najbardziej podobało się jednak wyczarowywanie przez artystę na kole garncarskim glinianych naczyń. Po powrocie do Izby Regionalnej dzieci dzieliły się wrażeniami, rozwiązywały krzyżówki i zagadki, a swoje emocje przedstawiły w formie prac plastycznych. Miłym akcentem był słodki poczęstunek, który po tak niezwykłym dniu smakował bardziej niż zwykle. Szczególne podziękowania należą się serdecznej, gościnnej i cierpliwej gospodyni, pani Ancypo.


Udział w miejskich obchodach Święta Niepodległości - 11 listopada 2010 r.

Nasi uczniowie reprezentowali  szkołę w miejskich obchodach Święta Niepodległości - to wzorowa postawa uczniowska i obywatelska.


Akademia z okazji Święta Niepodległości - 10 listopada 2010 r.

92 lata temu, 11 listopada 1918 roku, nasza Ojczyzna po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Ponownie pojawienie się Polski na mapie Europy było wydarzeniem doniosłym, chociaż państwo nie było w pełni zjednoczone i nie miało ustalonych granic.

Z okazji Święto Odzyskania Niepodległości w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Przygotowały ją panie Dorota Koprowska, Ewa Dębko i Katarzyna Daszuta wraz z młodzieżą z gimnazjum i szkoły podstawowej. Widowisko artystyczne to hołd złożony tym jakże ważnym wydarzeniom z naszej historii. Młodzi wykonawcy przypomnieli, jak doszło do utraty suwerenności i z jaką determinacją walczono o jej odzyskanie. Dopiero I wojna światowa, w wyniku której upadły trzy mocarstwa biorące udział w rozbiorach, utorowała drogę do wolności. Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Rozpoczęło się żmudne budowanie II Rzeczpospolitej...

Warto przypomnieć, że dzień 11 XI ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 roku. W latach 1939-44 podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych obchodzenie rocznicy 11 listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989, ustawą Sejmu, przywrócono obchody tego święta.