ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH

W SOKÓŁCE

Ostatnia aktualizacja: 09 października 2013

Zadanie 6. Zajęcia "Interdyscyplinarna edukacja przyszłości"

Koło szachowe

prowadzący - Jarosław Raczkowski

Koło wolontariatu

Koło miłośników historii

Koło szachowe

Plan zajęć

© ZSO w Sokółce 2008

Szachy odgrywają istotną rolę w nabywaniu i kształtowaniu wielu umiejętności wykorzystywanych przez człowieka w ciągu całego życia. Wprowadzenie nauki gry w szachy w młodszym wieku szkolnym wpływa wszechstronnie na rozwój uczniów. Dzieci uczące się grać w szachy dostrzegają w nich przede wszystkim rozrywkę, nie zdając sobie sprawy, że bawiąc się drewnianym wojskiem, uczą się i doskonalą swoje umysły. Grając w szachy, musimy przestrzegać pewnych określonych zasad i reguł. Każdy szachista musi więc wykazać się zdyscyplinowaniem, ale i wyobraźnią. Biorąc pod uwagę powyższe, można określić w jakich płaszczyznach szachy wpływają na rozwój psychiczny i intelektualny dziecka:

1.    Rozwój zainteresowań – dziecko poznaje nową dyscyplinę, której istotą jest samodzielne, logiczne rozumowanie, łączące poszczególne elementy wiedzy w jedną harmonijną całość;

2.     Aktywność twórcza – specyfika gry w szachy wyklucza odtwórcze traktowanie tego zagadnienia. Wszelkie próby bezmyślnego naśladownictwa skazane są na niepowodzenie. Dziecko samo kreuje wydarzenia na szachownicy i ponosi za nie odpowiedzialność;

3.    Rozwijanie pamięci i uwagi – główną umiejętnością w szachach jest zdolność zreasumowania każdej pozycji w sposób dynamiczny, w kategoriach najważniejszych jej elementów. Cała szachownica zostaje ukształtowana w przestrzenno-czasową postać, czyli wzorzec (P.G. Zimbardo, F.L. Ruch: „Psychologia i życie”. Warszawa, 1997. s.198). Towarzyszy temu rozwój wyobraźni wzrokowej i koncentracji;

4.    Myślenie logiczno-wyobrażeniowe – ludzie myślą czasami za pomocą wyobrażeń, które są obrazami psychicznymi rzeczywistych doznań zmysłowych (Tamże, s.196) i ten właśnie rodzaj myślenia gra szachowa rozwija najpełniej;

5.    Rozwój pozytywnych sfer osobowości – szachy wykształcają poczucie obiektywizmu, uznawanie prawd innych ludzi, uczą tolerancji i reakcji na niepowodzenia;

6.    Konsekwencja i wytrwałość w działaniu – dzieci mające styczność z szachami, zupełnie inaczej podchodzą do porażek. Zazwyczaj ponownie starają się rozwiązać określony problem i czynią to aż do skutku, podczas gdy ich rówieśnicy bądź rezygnują z wykonania zadania, bądź też obniżają sobie skalę trudności;

7.    Aspekty wychowawcze – można je rozpatrywać w kategoriach kary i nagrody. Czymże  innym jak nie karą jest przegrana? W dodatku wymierzona natychmiast i adekwatnie do czynu. To samo można powiedzieć o nagrodzie, jaką bez wątpienia jest dla młodego człowieka zwycięstwo, osiągnięte dzięki sile własnego umysłu.

Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Szkoły  w kategorii gimnazjum - 22 maja 2013 r.

W dniu 22.05.2013 r. w  Zespole Szkół Ogólnokształcących rozegrano turniej szachowy o puchar dyrektora w kategorii gimnazjum.  W zawodach wystartowało 36 uczniów. Zawodnicy rozegrali po siedem partii  systemem szwajcarskim ( 15 min na zawodnika)

Zwycięzcy to:

Aleksandra Kozaczyńska

Rafał Kozłowski

Paweł Szymaniuk

W zawodach wystartowało 3 uczniów szkoły podstawowej.

Karina Miron – klasa III – 11 miejsce

Julia Borowska – klasa V – 4 miejsce

Patryk Bandziński – klasa V – 8 miejsce

W trakcie turnieju sędziami rundowymi byli uczniowie  :

Daria i Paweł Szymaniuk oraz Bartłomiej Klim i Paweł Gliński.

Sukces  w Drużynowych Mistrzostwach Powiatu Sokólskiego w Szachach - 8 listopada 2012 r.

W dniu 8 listopada 2012r w Zespole Szkół Samorządowych w Krynkach odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Powiatu Sokólskiego w Szachach w kategorii szkół podstawowych i gimnazjów. Startowały drużyny z Sokółki, Krynek, Szudziałowa i Babik.

Uczniowie  naszej szkoły wywalczyli:

I miejsce w kategorii  szkół gimnazjalnych

drużyna chłopców w składzie:

Szymaniuk Paweł, Tur Mariusz, Klim Bartłomiej, Kozłowski Rafał

Gratulujemy sukcesu.

Turniej szachowy o puchar dyrektora szkoły w Gimnazjum nr 2 - 1 czerwca 2012 r.

Wyniki  w Turnieju szachowym o puchar dyrektora ZSO  w  Gimnazjum nr 2

1  Kozaczyńska  Aleksandra