25 września 2013r. nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata”, która w tym roku odbywała się pod hasłem „Odkrywamy czystą Polskę”. Za sprawny przebieg akcji odpowiadała p. Małgorzata Chociej. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Wyposażeni w rękawiczki i worki wyruszyli do walki z odpadami. Teren wokół sokólskiego jeziora i park obok Zespołu Szkół Zawodowych odzyskał swą atrakcyjność terenów zielonych dzięki klasie IV A, która  zebrała też  śmieci wokół naszej szkoły, placu zabaw i boisk. Terenem wokół Urzędu Pracy a następnie parkiem  na  Osiedlu Zielonym zajęła się klasa V A. Duża ilość zapełnionych worków świadczy o tym, iż akcja ta była bardzo potrzebna. Uświadomiliśmy sobie, iż troska o nasze środowisko jest naszym obowiązkiem. Powinniśmy na co dzień dbać o nasze otoczenie i segregować odpady.

ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH

W SOKÓŁCE

Ostatnia aktualizacja: 11 października 2013

Sprzątanie świata - 25 września 2013 r.

Koło wolontariatu

Koło miłośników historii

Koło szachowe

Plan zajęć

© ZSO w Sokółce 2008

Gościmy studentki z międzynarodowej organizacji studenckiej AIESEC

W dniach od 9 do 20 września w Zespole Szkół Ogólokształcących na Osiedlu Zielonym gościły studentki reprezentujące jedną z największych międzynarodowych organizacji studenckich AIESEC. To  stowarzyszenie umożliwia swoim członkom poszerzanie wiedzy i umiejętności oraz przybliża im różnorodne problemy współczesnego świata m.in. poprzez praktyki zagraniczne. W Sokółce gościły dwie osoby: Mariya Antonowa z Bułgarii i Nur Fitriani Khairunnisa z Indonezji, posługująca się zdrobnieniem Dede. Studentki realizowały zadania związane z programem „Enjoy my origin”. Celem tego programu jest pokazanie uczniom ze szkół podstawowych i gimnazjów, że naprawdę warto uczyć się języka angielskiego. Poprzez interaktywne warsztaty praktykantki nie tylko ćwiczyły z młodzieżą słówka i gramatykę, ale też pokazały kulturę swoich krajów w takich aspektach jak pogoda, historia, jedzenie, środowisko, architektura, język i podróże. Uczniom takie zajęcia bardzo się podobały. Gospodarze – nauczyciele języka angielskiego, zadbali o to, by Mariya i Dede poznały nasze miasto i okolice, a sokólszczyzna położona na „szlaku czterech kultur” zrobiła na wolontariuszkach duże wrażenie.

W podziękowaniu za pracę i na pamiątkę pobytu obie panie  otrzymały publikacje anglojęzyczne promujące nasze miasto, albumy o Polsce, drobne upominki oraz laurki od uczniów. „Bezpośredni kontakt z inną kulturą jest dla młodego człowieka doświadczeniem bezcennym, dlatego cieszymy się, że nasze dzieci mogły wziąć udział w tym projekcie” – podkreślił dyrektor  ZSO, pan Adam Kowalczuk.

Spotkanie z poetką - panią Barbarą Chomko - 19 września 2013 r.

W dniu 19 września dzieci z klas początkowych wzięły udział w autorskim spotkaniu z poetką, sokółczanką, panią Barbarą Chomko. Pisarka należy do Stowarzyszenia Autorów Polskich, a spod jej pióra wyszły takie tomiki poezji „Kącikowe rozmyślania” czy „Wierszowana książeczka-przyjacielem dziecka” oraz opowiadania, bajki, pieśni religijne i psalmy. Pani Chomko opowiedziała krótko z czego czerpie inspiracje, o swoim niezwykłym dzieciństwie, życiu osobistym i artystycznym dorobku. Następnie poetka czytała swoją poezję- częściowo sama, a trochę  z pomocą chętnych dzieci. Młodzi odbiorcy docenili błyskotliwe, pełne humoru i dystansu do otaczającego świata wiersze. Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac plastycznych, które najmłodsi uczniowie ZSO wykonali jako ilustracje do utworów pani Barbary.

Z okazji spotkania z dziećmi w szkole na Osiedlu Zielonym poetka napisała przepiękny wiersz pt. „Zielona przyszłość”:

Na osiedlu z wielkim oknem

srebrnej tafli wody

jest siedziba, w której dzieci

uczą się jak zrobić

piękny pejzaż malowany

pędzlem albo kredką.

Piszą. liczą i czytają.

Mądrość łowią wędką?

Nie, bo przecież swoją pracą

osiągają tyle.

mkną na lekcje z książką w ręku

lekkie jak motyle.

Uśmiechnięte, rozśpiewane,

kochające życie,

w szkole chętnie przebywają

ciesząc się odkryciem,

że gdy wiedzę już nabędą

i pojmą świat wielki,

będą świetną pisać prozę,

mnóstwo pięknych wierszy.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014 - 2 września 2013 r.

Dnia 2 września 2013 roku o godzinie 9.00 w Zespole Szkół Ogólnokształcących  nastąpiła uroczysta inauguracja roku szkolnego 2013/2014. Oficjalną część rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Następnie pan dyrektor przywitał nauczycieli, uczniów, rodziców i wszystkich gości, oraz krótko opowiedział o planach  związanych z nowym rokiem szkolnym. Później uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami.