ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH

W SOKÓŁCE

Ostatnia aktualizacja: 09 października 2013

Święto Ziemniaka - 22 września 2010 r.

Kiedy w połowie XVI w. karawele hiszpańskie przywiozły z Ameryki Południowej ziemniaki, nikt nie przypuszczał, że te „mączaste bulwy” zrobią na europejskim kontynencie tak zawrotną karierę. Dziś trudno nam wyobrazić polską kuchnię bez tego smacznego i pożywnego warzywa. Kartofle zajmują szczególne miejsce w naszych ludowych obrzędach i zwyczajach,  czego dowodem może być też organizowane w szkołach Święto Ziemniaka.

U nas ta uroczystość tradycyjnie adresowana jest do najmłodszych uczniów i przypada w dniu imienin Tekli, bo jak wiadomo „Na świętej Tekli ziemniaki piekli”. Całość rozpoczęła się w szkole, gdzie dzieci obejrzały prezentację multimedialną „Ziemniak – czy go znacie”, nauczyły się tematycznej piosenki oraz wzięły udział w quizie. Potem klasom przyznano nazwy Ziemniaczków Pyzaczków, Brzuchaczków i Okrąglaczków i wszyscy udali się nad pobliski zalew. Tam czekały już druhny z 44 Sokólskiej Drużyny Harcerek "Kamena" im Olgi Drahanowskiej, które rozpaliły ognisko i poprowadziły zabawę. Na zakończenie odbyła się degustacja ziemniaków, które na świeżym powietrzu smakowały wyśmienicie.

Święto Ziemniaka spełnia różnorodne zadania. Z jednej strony uczymy dzieci szacunku dla kulturowej spuścizny, z drugiej promujemy aktywność, twórcze działanie oraz integrujemy poprzez zabawę.

Koło wolontariatu

Koło miłośników historii

Koło szachowe

Plan zajęć

© ZSO w Sokółce 2008

Sprzątanie świata - 20 września 2010 r.

20 września 2010r. nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata”, która w tym roku odbywała się pod hasłem „Chrońmy bioróżnorodność – segregujmy odpady”. Za sprawny przebieg akcji odpowiadała p. Małgorzata Chociej wraz z nauczycielem wychowania fizycznego p. Radosławem Kacunelem. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy. Wyposażeni w rękawiczki i worki wyruszyli do walki z odpadami. Klasa IVA  zebrała śmieci wokół naszej szkoły i boisk. Natomiast teren wokół sokólskiegozalewu i park obok Zespołu Szkół Zawodowych odzyskał swą atrakcyjność dzięki klasie V A Terenem wokół Urzędu Pracy, a następnie parkiem  na Osiedlu Zielonym zajęła się klasa V B. Duża ilość zapełnionych worków świadczy o tym, iż akcja ta była bardzo potrzebna. Uświadomiliśmy sobie, iż troska o nasze środowisko jest naszym obowiązkiem. Powinniśmy na co dzień dbać o nasze otoczenie i segregować odpady.

W drużynie harcerskiej - 16 września 2010 r.

Harcerki z 44 Sokólskiej Drużyny Harcerek "Kamena" im Olgi Drahanowskiej wspólną zabawą, skeczem i konkursem o pierwszej pomocy oraz słodkimi nagrodami zachęcały dziewczynki ze szkoły podstawowej do pracy w swojej drużynie.

W Wiosce Indiańskiej - 14 września 2010 r.

W dniu 14 IX 2010 r. dzieci z klas początkowych ZSO na Osiedlu Zielonym pojechały na wycieczkę do Wioski Indiańskiej w Jurowcach. Już po wyjściu z autokaru wszystkich przywitał wódz, który zaprowadził grupę do jesiennego obozowiska Indian. Siedząc wokół ogniska maluchy rozglądały się ciekawie, bo przecież nie co dzień widzi się tipi, konie czy ludzi ubranych w prawdziwe indiańskie stroje.

Dzieci zostały podzielone na plemiona i rozpoczęła się prawdziwa zabawa. Wśród wielu atrakcji nie zabrakło malowania twarzy, strzelania z łuku i wiatrówki, konnej przejażdżki oraz przeciągania liny. Niektórzy próbowali zarzucić lasso na rogi bizona i walczyli na szejeńskiej równoważni. Dziewczynki interesowały się ubiorami Indian, wśród których szczególnie wyróżniał się piękny pióropusz. Ogromną popularnością cieszył się sklepik z indiańskimi pamiątkami, takimi jak łuki, strzały czy łapacz snów. Zmęczeni zabawą mogli odpocząć w jednym z namiotów lub przy ognisku. Wizyta w Wiosce Indiańskiej dała możliwość nie tylko dobrej zabawy, lecz też poznania kultury i zwyczajów rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej.

Wycieczkę realizowaną pod hasłem „Indiański sposób na zdrowie” w ramach projektu „Żyj zdrowo i bezpiecznie”, współfinansowano ze środków UE.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2010/ 2011 - 1 września 2009 r.

Wydaje się, że tak niedawno życzyliśmy sobie udanego wakacyjnego odpoczynku, a tu już czas wracać do szkoły. Pogoda powitała nas niezbyt życzliwie deszczem i prawdziwie jesienną szarugą. Jednak uczniom ZSO na Osiedlu Zielonym nie przeszkodziło to w licznym przybyciu wraz z rodzicami na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2010/2011. Wszystkich powitał dyrektor, pan Adam Kowalczuk, zwracając się ze szczególnie ciepłymi słowami do uczniów klasy pierwszych: szkoły podstawowej i gimnazjum. Przekazał też życzenia sukcesów w pracy zawarte w liście od burmistrza, pana Stanisława Małachwieja. Pan dyrektor przedstawił najważniejsze sprawy związane z rozpoczynającym się rokiem szkolnym i uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami. Pewne utrudnienie w funkcjonowaniu szkoły może stanowić remont polegający na wymianie wszystkich okien. Jednak dzięki temu w salach będzie ładniej i cieplej, a to jest warte znoszenia chwilowej niewygody. Na najbliższe miesiące wszystkim nauczycielom, wychowawcom i uczniom życzymy powodzenia, wytrwałości w pracy i satysfakcji z wykonywanych obowiązków. Niech to będzie rok licznych sukcesów we wszystkich dziedzinach, oparty na pomyślnej współpracy i wzajemnej życzliwości, których w szkole na Zielonym Osiedlu nigdy nie brakowało.