ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH

W SOKÓŁCE

Ostatnia aktualizacja: 09 października 2013

Pasowanie na ucznia 27 października 2011 r.

W dniu 27 października uczniowie klasy Ia przeżywali uroczystość Pasowania na Ucznia. Przygotowania trwały prawie dwa miesiące i polegały nie tylko na opanowaniu wierszy i piosenek. Pierwszaki uczyły się zasad kulturalnego zachowania, dobrego koleżeństwa i bezpieczeństwa. Codziennie pilnie pracowały na lekcjach, na przerwach udowadniały, że potrafią grzecznie się bawić. W pełni zasłużyły, aby zostać pełnoprawnymi uczniami szkoły.

Montaż słowno-muzyczny przygotowany pod okiem wychowawczyni, pani Doroty Kamińskiej, bardzo podobał się wszystkim zaproszonym gościom: pani dyrektor, nauczycielom, rodzicom. Najbardziej wzruszającym momentem było złożenie ślubowania oraz akt pasowania i wręczenie pamiątkowych dyplomów. Uroczystość zakończyły tańce i zabawa przy muzyce  oraz słodki poczęstunek.

Koło wolontariatu

Koło miłośników historii

Koło szachowe

Plan zajęć

© ZSO w Sokółce 2008

Wycieczka do Warszawy - 20 października 2011 r.

W dniu 20 października 2011 r.  klasy drugie i trzecie gimnazjum były na wycieczce w Warszawie. Zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego i obejrzeliśmy film „Miasto ruin” pokazujący, jak wyglądała nasza stolica wiosną 1945r. Ponadto uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej o „Dniu powszednim powstańców".

Następnie udaliśmy się na  Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Odwiedziliśmy kwatery bohaterów książki „Kamienie na szaniec”, powstańców z 1944r.,  pomnik żołnierzy zamordowanych  w  Katyniu, pomnik ofiar obozów koncentracyjnych, pomnik ofiar katastrofy Smoleńskiej.  Znicze zapaliliśmy również na grobach znanych Polaków: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Kamila Baczyńskiego, Jacka Kuronia, Zbigniewa Religi, Kamili Skolimowskiej, Waldemara Milewicza  i wielu wielu innych.

Nasza wycieczka zakończyła się w Sejmie RP, gdzie wysłuchaliśmy historii polskiego parlamentaryzmu i  przypomnieliśmy  o funkcji ustawodawczej  Sejmu. Zwiedziliśmy kolejno: salę posiedzeń,  salę kolumnową, słynne schody sejmowe. Oddaliśmy hołd parlamentarzystom, którzy zginęli w czasie II wojny światowej i w katastrofie Smoleńskiej.

Zwycięstwo szachistów - 24 października 2011 r.

Dnia 24 października w Szudziałowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Sokólskiego SZS w Szachach. Wzięły w nich udział drużyny dziewcząt i chłopców szkół podstawowych oraz gimnazjów z Sokółki, Krynek i Szudziałowa. Po zaciętej rywalizacji odbywającej się w prawdziwie sportowej atmosferze wyłoniono zwycięzców. Okazało się, że niekwestionowanymi mistrzami zostali nasi szachiści, którzy zajęli wszystkie pierwsze miejsca: w kategoriach szkół podstawowych, gimnazjów, chłopców i dziewcząt. „Młodzież z naszej szkoły ma na swoim koncie wiele wspaniałych szachowych sukcesów. Jednak dzisiejsze osiągnięcie jest naprawdę wyjątkowe”- podkreślił opiekun grupy pan Jarosław Raczkowski. Na szczególne wyróżnienie zasługuje finalistka Mistrzostw Polski w Szachach Ola Kozaczyńska z klasy pierwszej gimnazjum oraz ubiegłoroczne mistrzynie Igrzysk Województwa Podlaskiego w Szachach: piątoklasistki Daria Szymaniuk i Julia Borowska. Ponadto w turnieju wzięli udział: M.Tur, J. Kowalczuk, H. Kieda, D. Galewski, R. Kozłowski (szkoła podstawowa), B. Klim, P. Szymaniuk, E. Wołkowycka, K. Bajeńska i M.Tur (gimnazjum).

Szachistom serdecznie gratulujemy i życzymy jeszcze wielu tak udanych rozgrywek!

Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej - 13 października 2011 r.

14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej - ustanowiony z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na pamiątkę utworzenia pierwszego w świecie ministerstwa oświaty - Komisji Edukacji Narodowej. Z tej okazji w naszej szkole odbyła się akademia, którą swoją obecnością uświetnili goście: pracownicy szkoły, emerytowani nauczyciele oraz przewodnicząca Rady Rodziców. Część artystyczną przygotowały panie Dorota Koprowska i Ewa Dębko. Wielu naszych nauczycieli w tym dniu zostało wyróżnionych nagrodami dyrektora za osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej. Byli to: p. Jolanta Steckiewicz, p. Joanna Chłus, p. Barbara Tolko, p. Dorota Kamińska, p. Monika Klim, p. Iwona Grzybowska, p. Beata Ejsmont, p. Stanisław Mitrosz i p. Jarosław Raczkowski. Nagrodę burmistrza otrzymał pan Andrzej Ignatowicz, zaś panu Jarosławowi Raczkowskiemu i p. Annie Tokarzewskiej przyznano medal KEN. Do wszystkich życzeń składanych drogim nauczycielom dołączamy jeszcze te oto słowa piosenki:

Niechaj w dobrym zdrowiu płyną Wasze dni,
niech się staną jawą Wasze piękne sny .
Niechaj trud Wasz zawsze plon obfity da,
niechaj wartość Waszą cała Polska zna .

Występ teatru CoNieco - 5 października 2011 r.

5 X klasy młodsze po raz kolejny miały okazję obejrzeć mądre i pouczające przedstawienie w wykonaniu aktorów białostockiego teatru „CoNieco”. Tym razem była to sztuka pt. „Bajka o kapryśnej księżniczce”. Dzieci poznały ciągle wygłupiającą się i niegrzeczną królewską córkę Mulinkę, która rodzicom przysparzała samych zmartwień i smutków. Zrozpaczonej królewskiej parze pomógł dobry smok Moherek, dzięki któremu mała złośnica zmieniła się na lepsze. W bajce występował też Baba Jaga, książę Kordonek, rycerze oraz kotek i piesek. Najmłodsi widzowie docenili nie tylko wartości edukacyjne przedstawienia, ale też jego humor i nawiązania do współczesności.

Udział pocztu sztandarowego w uroczystej mszy przy kościele św. Antoniego w Sokółce. - 2 października 2011 r.