ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH 

W SOKÓŁCE


Ostatnia aktualizacja: 09 października 2013

Strona główna

Halloween w naszej szkole - 29 października 2010 r.

Dnia 29 października mieszkańcy Osiedla Zielonego ze zdziwieniem obserwowali, że od samego rana do szkoły podążał korowód dziwnych istot. Okazało się, że byli to uczniowie przebrani za duszki, potwory, wampiry, czarownice i inne straszne zjawy rodem z horrorów, gdyż w ZSO obchodzono właśnie Halloween. To święto zapoczątkowane 2000 lat temu przez Celtów przywędrowało do nas ze Stanów Zjednoczonych, choć podobny zwyczaj – Dziady, kultywowany był też przez Słowian. Dziś ma inne oblicze niż dawniej i oznacza przede wszystkim dobrą zabawę. Nauczycielki języka angielskiego, panie Katarzyna Chociej i Marta Jóźwik zadbały o to, by nikomu nie zabrakło wrażeń i dobrego humoru. Pracownicy szkoły już w drzwiach byli witani przez przebierańców słowami „Cukierek albo psikus” i musieli zadecydować, co zrobić. Dzieci z klas początkowych wzięły udział w licznych konkursach takich jak zawijanie mumii ( oczywiście w papier toaletowy), strącanie piniaty, jedzenie czekoladowych jabłek bez pomocy rąk, taniec na gazecie, rozwiązywanie zagadek. Nie zabrakło też konkursu na najciekawszy kostium, plakat o Halloween i najładniejszą dynię. Dużą atrakcją był spektakl „Hamlet” potraktowany z przymrużeniem  oka i grany przez młodych wykonawców z gimnazjum w języku angielskim, na szczęście z jednoczesnym tłumaczeniem przez lektorów. Salwy śmiechu i burza oklasków były najlepszą recenzją tej nietypowej i jedynej w swoim rodzaju sztuki. Uroczystość Halloween to doskonała okazja do oderwania się od szkolnej codzienności, a integracja poprzez zabawę ma nieocenione walory wychowawcze.

 

Dyrekcja

Wydarzenia

Komunikaty

Nauczyciele

Sport

Biblioteka

Świetlica

Koło wolontariatu

Koło miłośników historii

Koło szachowe

Plan zajęć

Samorząd uczniowski

Dokumenty szkolne

Klasy

Rada Rodziców

Historia

Linki

Patron szkoły


© ZSO w Sokółce 2008

   
 
powrót

 

 

 


Wycieczka do Białegostoku - 28 października 2010r.

28 października uczniowie klas piątych wybrali się do Białegostoku, by tam gościć w Polskim Radiu Białystok wraz z uczniami z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej w Boguszach. Wspólnie poznawaliśmy tajniki zawodu redaktora i dziennikarza radiowego a także ich „wpadki” słowne na antenie. Redaktor Zyta Wasiluk prowadząca Litewski Magazyn Radiowy zdradziła nam jak zdobywa materiały do programu. Podziwialiśmy sprzęt, który umożliwia nam słuchaczom odbiór audycji oraz archiwum nagrań. Cenne informacje zdradzał nam i wszystko cierpliwie wyjaśniał dziennikarz Andrzej Guzowski,  któremu serdecznie dziękujemy.

Następnie udaliśmy się do Teatru Lalek w Białymstoku na spektakl pt. „CDN”, w którym uczniowie obejrzeli zmagania wielkiego dramaturga z własną bezsilnością. Na szczęście postaci z jego utworów wróciły by pomóc mu odzyskać wenę twórczą. Po spektaklu zeszliśmy jeszcze do „podziemia” teatru by tam podziwiać różnorodne lalkowe postaci, które już  miały swe dni sławy na scenie.


Pasowanie na ucznia - 28 października  2010 r.

W dniu 28 października uczniowie klasy Ia przeżyli jedną z najpiękniejszych i najważniejszych szkolnych uroczystości. Pasowanie na Ucznia, bo o tym święcie mówimy, jest wzorowane na średniowiecznym obyczaju pasowania na rycerza i ma podobny cel. Dawniej mężczyzna dzięki temu obrzędowi stawał się  wojownikiem, a dziś dziecko staje się pełnoprawnym uczniem szkoły. Na uroczystość pierwszaków przybyło wielu miłych gości: pani dyrektor, nauczyciele, wychowawczynie z przedszkola, rodzice, rodzeństwo, starsi koledzy, młodzież z Samorządu Szkoły. Najpierw dzieci przedstawiły część artystyczną przygotowaną pod okiem wychowawczyni, pani Zofii Kowalczuk. Następnie złożyły ślubowanie na sztandar szkoły, zobowiązując się tym samym do przestrzegania wielu mądrych i ważnych zasad. Pani dyrektor Anna Andrzejewska dopełniła akt słowami „Pasuję cię na ucznia Szkoły Podstawowej nr 3 w Sokółce” i dotykając ramienia specjalnym ołówkiem. Pierwszaki przyjęły wiele życzeń, a na pamiątkę, oprócz dyplomów, dostały  też upominki rzeczowe. Miłym akcentem był słodki poczęstunek oraz zabawa taneczna. Mamy nadzieję, że ten nowy etap w życiu dzieci będzie pełen sukcesów, radości, twórczej zabawy i trwałych przyjaźni. Wszystkiego dobrego!

więcej zdjęć


Teatr CoNieco w naszej szkole - 28 października 2010 r.

 

W dniu 28 X dzieci z klas I-III po raz kolejny spotkały się z aktorami teatru CoNieco z Białegostoku. Tym razem artyści przyjechali ze sztuką „ Dwa serca”. Opowiada ona o małym Straszku, który chce pomóc swemu ojcu w straszeniu niedobrych ptaszysk i wyrusza w świat na ich poszukiwanie. Niechcący przeszkadza w polowaniu lisowi, który odchodzi obrażony. Idąc za lisem trafia na śmietnisko, gdzie głodne zwierzątko szukało jedzenia. Grzebanie w śmieciach skutkuje skaleczoną łapką i bólem brzucha. Straszek walczy z górą śmieci zamienioną w potwora Paskudę, w czym pomaga mu przyjaciel Wiaterek. Lisowi z pomocą przychodzi też bocian Kajtek, przynosząc lekarstwa i smakołyki. Wszystkie przygody dobrze się kończą, a dzieci na pewno zapamiętały, że najgorszymi szkodnikami są ci, co zaśmiecają las.

 


Konkurs literacki  - 19 października 2010 r.

Uczniowie klasy VI B- Marlena Radkiewicz i Paweł Szoda odnieśli sukces w konkursie literackim organizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Sokółce. Jury doceniło ich listy skierowane do papieża Benedykta XVI. Szóstoklasiści wraz ze swoją polonistką, panią Dorotą Koprowską, odebrali dyplomy i nagrody. Uroczystość odbyła się dn.19.10.2010 r. w budynku biblioteki.

 

 


Audycja muzyczna - 15 października 2010 r.

Nic nie rozwija wrażliwości artystycznej, wyobraźni muzycznej i zainteresowań kulturalnych tak dobrze, jak kontakt z muzyką „na żywo”.  To naszym uczniom od kilku lat zapewniają artyści Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. W dniu 15 X przyjechali do nas z audycją „ Muzyczna podróż Karolinki”. Ten program miał na celu nauczenia młodych odbiorców rozpoznawania różnych rodzajów muzyki: ludowej, klasycznej, kościelnej, orientalnej oraz popularnej. W trakcie audycji dzieci obserwowały przygody i różne życiowe sytuacje dziewczynki o imieniu Karolinka, rozgrywające się na tle utworów muzycznych. Przed słuchaczami postawiono trudne zadanie, gdyż musieli odgadywać, do jakiego rodzaju należy dany utwór. Temat przygotowano niezwykle fachowo. Dzieci bawiły się znakomicie i na pewno wiele wyniosły z tego ciekawego i bogatego w treści spotkania

 


Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej - 13 października 2010 r.

W dniu 13 października w naszej szkole z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się akademia. Przygotowały ją polonistki, panie Katarzyna Daszuta oraz Dorota Koprowska z młodzieżą ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Akademię uświetnili zaproszeni goście: przedstawiciele Rady Rodziców: panie W. Makarewicz i A. Zakryś, nauczyciele emeryci: były wieloletni dyrektor pan Stanisław Omachel, panie Helena Tryzna, Maria Krawiel oraz Alicja Klencner. Akademia miała niezwykle oryginalny scenariusz i nawiązywała do pokazów mody. Stroje, które prezentowała młodzież, były przygotowane z myślą o nauczycielach poszczególnych przedmiotów i zachwyciły widownię pomysłowością, poczuciem humoru i prawdziwie tęczową paletą barw. Duży aplauz wywołało pojawienie się najmłodszych artystów - uczniów klasy drugiej podstawówki, którzy z dziecięcą beztroską i wdziękiem wcielili się w kolorowe biedronki.

Dzień Nauczyciela to okazja do uhonorowania pracowników szkoły. W tym roku nagrody burmistrza otrzymały panie Zofia Kowalczuk i Dorota Koprowska. Nagrody dyrektora szkoły przyznano następującym osobom: Katarzynie Chociej, Jolancie Steckiewicz, Barbarze Borowskiej, Ewie Dębko, Ewie Harasimowicz i Lili Głażewskiej. Medalem KEN został odznaczony pan Andrzej Wysocki.

Komendant Białostockiej Chorągwi ZHP Andrzej Bajkowski przyznał odznakę "Honorowy Przyjaciel Harcerstwa p. Annie Andrzejewskiej i p. Andrzejowi Ignatowicz.  Odznakę wręczył Komendant Hufca ZHP w Sokółce Wojciech Pietraszewski.


Europejski Dzień Języków - 8 października 2010 r.

Od 26 września 2001 roku obchodzimy Europejski Dzień Języków. To święto ogłosiła Rada Europy, pragnąc zwrócić uwagę społeczeństw na znaczenie nauki języków, by uświadomić różnorodność lingwistyczną oraz by poprawić świadomość i szacunek dla wszystkich języków używanych w Europie. Nasz kontynent może się poszczycić niezwykłym bogactwem językowym − posiada 23 języki urzędowe, a na jego terytorium istnieje ponad 60 lokalnych wspólnot posługujących się językami regionalnymi lub językami mniejszości.

Z okazji EDJ w dniu 8 października w naszej szkole odbył się apel promujący to sympatyczne święto. Został przygotowany przez nauczycieli anglistów i rusycystów uczących w ZSO, przy współudziale uczniów z klas V i VI szkoły podstawowej. Dynamiczne, pełne humoru scenki przybliżyły naszych wschodnich sąsiadów, którzy są miłośnikami herbatki z samowaru, doskonałego kawioru i mogą poszczycić się niezwykłym bogactwem kulturowym. Ogromny aplauz wywołało pojawienie się przedstawiciela ludów azjatyckich, doskonale zagranego przez Omara oraz dyskotekowy taniec w rytm piosenki „Kanikuły”. Widowni bardzo podobała się też degustacja przysmaku: kanapeczek z prawdziwym, rosyjskim kawiorem. Mapa Rosji, będąca częścią scenografii, uświadamiała najmłodszym uczniom, jak ogromną powierzchnię zajmuje Rosja.

Ciekawa była też część inscenizacji dotycząca krajów anglojęzycznych, w tym również Wielkiej Brytanii. Uświadomiliśmy sobie, jak wielu angielskich słów używamy na co dzień i jakie korzyści daje opanowanie tego najpopularniejszego języka obcego. Usłyszeliśmy też wiele ciekawostek o sławnych Anglikach i nietypowych upodobania naszych wyspiarskich sąsiadów. Dziewczęta z klasy piątej pokazały układ choreograficzny tańca nowoczesnego.

Apel był niezwykle ciekawy, co potwierdzały rozlegające się raz po raz brawa, bawił i uczył. Na pewno zachęcił uczniów do solidniejszej nauki języków obcych i do poznawania kultury i zwyczajów krajów europejskich.


Spotkanie nauczycieli bibliotekarzy - 6 października 2010 r.

Dnia 6.10.2010 roku w bibliotece szkolnej ZSO na Osiedlu Zielonym, odbyło się spotkanie metodyczne nauczycieli bibliotekarzy szkół Sokółki i powiatu sokólskiego. Organizatorką i prowadzącą była metodyk z Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku pani Olga Topolewska, która poruszyła temat propozycji standardów pracy biblioteki szkolnej, Omówiła zasady przestrzegania praw autorskich w szkołach, zaprezentowała uczestnikom nowości wydawnicze i zaprosiła do udziału w projekcie czytelniczym "Podlaskie spotkania z pisarzami".

.

Gospodynie spotkania, nauczyciele bibliotekarze Regina Sawicka i Marta Wojewódzka, opowiedziały o swojej pracy, o działaniach podjętych w celu rozwijania twórczych umiejętności uczniów oraz poruszyły problem komputeryzacji biblioteki. Było to wspaniałą okazją do wymiany cennych doświadczeń między uczestnikami konferencji.

Spotkanie uświetniło krótkie przedstawienie humorystyczne jako prezentacja rezultatów projektu Klub Małego Artysty, który jest kontynuacją wcześniej działającego Klubu Małego Gawędziarza. W ramach prac przy projektach, uczniowie klasy Va: Joanna Jodkowska, Gabriela Grynczel, Justyna Trochim, Jan Awdziej, Krystian Bandziński oraz Jacek Kowalczuk pod kierunkiem swoich opiekunów najpierw uczyli się pięknie opowiadać baśnie wielkich autorów, następnie przygotowali autorski tekst sztuki „Inna historia o księżniczce na ziarnku grochu”, opracowali stroje i scenografię.  Można było również zapoznać się z twórczością poetycką pani Marty Wojewódzkiej oraz obejrzeć prace plastyczne wykonane przez uczniów z klas gimnazjalnych, które inspirowane były wierszami autorki.

 

Spotkanie metodyczne zainaugurowało w naszej szkole tegoroczne obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych pod hasłem: "Różnorodność, energia, wyzwania - oto biblioteka szkolna".


Apel w rocznicę polskiego września - 5 października 2010 r.

 

1 IX 1939 r. o godzinie 4.45, bez wypowiedzenia wojny i ogłoszenia mobilizacji, faszystowskie Niemcy napadły na Polskę, rozpoczynając najkrwawszą wojnę światową w dziejach ówczesnej Europy. Nim Polacy zdołali otrząsnąć się z szoku wywołanego tą niczym nie sprowokowaną agresją, spadło na nas kolejne nieszczęście. 17 września na wschodnie rubieże kraju uderzyła Armia Czerwona, zamykając Polskę w militarnych kleszczach od wschodu. Dziś, po 71 latach, wracamy do tamtych wydarzeń. Młodzież z Koła Miłośników Historii, pod kierunkiem pani M. Klim i pana A. Gila, przygotowała uroczysty apel upamiętniający rocznicę polskiego Września. W montażu słownym znalazły się wiersze o obrońcach Westerplatte, o tragicznym, naznaczonym śmiercią losie młodego pokolenia, o strachu, jaki wywoływał wojenny terror i nadziei na militarną pomoc zachodnich sojuszników. Wykonawcy przypomnieli, że wojna to także bezimienni bohaterowie i cywile – oni też walczyli o lepsze jutro. Niezwykle wymowna była scena z podróżującymi na pokładzie statku wygnańcami. Zobaczyliśmy ludzi, którym wojna zabrała wszystko: dom, dzieciństwo, ojczyznę, tożsamość.

Apel przypomniał, że mamy obowiązek pamiętać o tych, którzy ponieśli wielkie ofiary, bo każdy naród może istnieć tylko dotąd, dokąd zna, rozumie i szanuje swoją historię.