ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH

W SOKÓŁCE

Ostatnia aktualizacja: 09 października 2013

Realizacja projektu

"Wiedza i kompetencje drogą do sukcesu"

Koło wolontariatu

Koło miłośników historii

Koło szachowe

Plan zajęć

© ZSO w Sokółce 2008

ZSO na Osiedlu Zielonym to jedna ze szkół, gdzie realizowany jest projekt „Wiedza i kompetencje drogą do sukcesu”, współfinansowany przez Unię Europejską. Ogólnym celem jest wyrównanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży z dziewięciu szkół podstawowych i trzech gimnazjów gminy Sokółka, zgodnie z ich programami rozwojowymi poprzez rozszerzenie oferty edukacyjnej. Osiągnięcie zakładanego celu będzie możliwe poprzez realizowanie takich celów szczegółowych jak: zwiększenie dostępności zajęć pozalekcyjnych (ze szczególnym uwzględnieniem ICT, języków obcych, przedsiębiorczości, nauk matematyczno-przyrodniczych), zorganizowanie zajęć terapeutycznych i wyrównawczych czy organizacja doradztwa edukacyjno-zawodowego dla młodzieży z gimnazjum.

W Zespole Szkół Ogólnokształcących zorganizowano następujące zajęcia:

Klub Młodego Badacza i Odkrywcy: Koło matematyczno-informatyczne, Warsztaty przyrodniczo-ekologiczne, Klub Małego Odkrywcy, Koło geograficzno - astronomiczne, Koło szachistów

Warsztaty Kreatywnych Humanistów: Koło czytelniczo-literackie, Koło humanistyczne

Zajęcia Językowe-Młodzi Poligloci: Koło języka angielskiego, Koło języka rosyjskiego

Zajęcia Terapeutyczne: logopedyczne, socjoterapeutyczne

Zajęcia Wyrównawcze: edukacja wczesnoszkolna, język angielski, język polski, matematyka

Klub Planowania Kariery: Warsztaty przedsiębiorczości i doradztwa zawodowego

Uczniowie na zajęciach korzystają z licznych pomocy dydaktycznych, zakupionych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, takich jak gry edukacyjne, tablica interaktywna, programy komputerowe, zestawy laboratoryjne, mikroskopy. Organizowane są też wycieczki ( Muzeum Techniki i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Muzeum Wojska Polskiego i kina w Białymstoku, Muzeum Ikon w Supraślu ) i  wyjazdowe warsztaty do Izby Regionalnej w Janowszczyźnie. Zakłada się, że w rezultacie tych spotkań  uczniowie pokonają problemy szkolne zawiązane z brakiem wiedzy, nabędą umiejętności komunikacji interpersonalnej, zmniejszą agresję, przezwyciężą kompleksy, zdobędą umiejętności radzenia z problemami, poszerzą wiedzę o kulturze innych krajów, pogłębią znajomość języków obcych, wyeliminują wady wymowy, nauczą się wykorzystywać technologie informacyjne. Ważne jest wzbudzenie motywacji do podejmowania działań skierowanych na rozwój ustawiczny i poznanie własnego potencjału.

Wycieczka do Warszawy - 19 listopada 2010 r.

19 listopada 2010r.  odbyła się wycieczka  do Warszawy.  Uczestniczyli w niej uczniowie naszej szkoły biorący udział w projekcie ”Wiedza i kompetencje drogą do sukcesu” współfinansowanym przez Unię Europejską.

Wycieczka miała na celu zwiedzanie Muzeum Techniki  i Centrum Nauki Kopernik. Mieliśmy możliwość zetknięcia się z zabytkowymi pojazdami ,  telefonami, urządzeniami grającymi np. katarynka, szafa grająca , z urządzeniami nawigacyjnymi, pojazdami kosmicznymi.

Spacerkiem  zwiedziliśmy Starówkę w Warszawie, gdzie pokłoniliśmy się królowi  pod Kolumną Zygmunta. Nie byliśmy sami, bo co chwila ktoś się chciał z nami fotografować, szczególnie obcokrajowcy.

Obejrzeliśmy również niezwykle ciekawe ekspozycje w Centrum Nauki Kopernik . Mogliśmy doświadczyć na  sobie różnych zjawisk  przyrodniczych. Widzieliśmy szkielet poruszający się w czasie jazdy na rowerze, ile wody ma w sobie człowiek, jak długie są nasze jelita, dlaczego helikopter unosi się w górę, jak działa śruba Archimedesa,  jak przeżyć trzęsienie Ziemi, poleżeć na łożu fakira i wiele innych atrakcji.

Lekcja lokalnego patriotyzmu - 15 listopada 2010 r.

W dniu 15 XI 2010 r. dzieci z klasy II i III Szkoły Podstawowej nr 3 na Osiedlu Zielonym były na wycieczce w Izbie Regionalnej w Janowszczyźnie. Wyjazd współfinansowała Unia Europejska w ramach projektu ”Wiedza i kompetencje drogą do sukcesu”. Najpierw uczniowie wysłuchali pogadanki pani Janiny Antoniewskiej o pięknie naszej Małej Ojczyzny, urokach Podlasia, ginących zawodach oraz o tym, jak na sokólszczyźnie kultywuje się tradycję. Następnie grupa udała się do warsztatu kowala, pana Mieczysława Hulewicza. Kowalstwo w jego rodzinie przechodziło z ojca na syna od kilku pokoleń. Wcześniej było ono czysto użytkowe, jak podkuwanie koni czy kucie narzędzi rolniczych. Teraz przed kuźnią stoją świeczniki, piękne metalowe róże, a nawet rzeźby. W warsztacie garncarskim pana Zbigniewa Piechowskiego dzieci zobaczyły dzbany i misy suszące się wokół pieca. Najbardziej podobało się jednak wyczarowywanie przez artystę na kole garncarskim glinianych naczyń. Po powrocie do Izby Regionalnej dzieci dzieliły się wrażeniami, rozwiązywały krzyżówki i zagadki, a swoje emocje przedstawiły w formie prac plastycznych. Miłym akcentem był słodki poczęstunek, który po tak niezwykłym dniu smakował bardziej niż zwykle. Szczególne podziękowania należą się serdecznej, gościnnej i cierpliwej gospodyni, pani Ancypo.