ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH 

W SOKÓŁCE


Ostatnia aktualizacja: 09 października 2013

Strona główna

           W tym roku szkolnym w bibliotece odbywa się cykl zajęć dla klas I-III pod hasłem „Czytamy i uczymy się w bibliotece”.

Dyrekcja

Wydarzenia

Komunikaty

Nauczyciele

Sport

Biblioteka

Świetlica

Koło wolontariatu

Koło miłośników historii

Koło szachowe

Plan zajęć

Samorząd uczniowski

Dokumenty szkolne

Klasy

Rada Rodziców

Historia

Linki

Patron szkoły


© ZSO w Sokółce 2008

     

 

Marcowe spotkanie w bibliotece


Spotkanie z książką - 28 lutego 2013 r.

28 lutego uczniowie kl. I pod opieką nauczyciela świetlicy Pani Jolanty Paruk, podczas kolejnej wizyty w bibliotece, mogli poznać i obejrzeć książki, dzięki którym mogą być mądrzejsi. Encyklopedie dla młodszych dzieci, książki o zwierzętach, roślinach dostarczają wielu ciekawych informacji, które mogą się przydać na lekcjach w szkole. Dzieci dowiedziały się, jak zbudowane są takie książki, po co jest indeks i do czego służy, jak szuka się informacji, gdzie takie książki leżą w bibliotece, które można wypożyczyć, a które są tylko do czytania w czytelni szkolnej.

Część czasu poświęciliśmy na ćwiczenia w szukaniu twórców książeczek dla młodszych dzieci - autorów i ilustratorów. Pod koniec zajęć każde z dzieci wypożyczyło książeczkę do domu.

 


Czasopismo dla dzieci "Świerszczyk"

21 lutego, podczas kolejnych zajęć w bibliotece, klasa I miała okazję bliżej poznać czasopismo dla dzieci pt. "Świerszczyk". Uczniowie chętnie oglądali pismo, strona po stronie, analizowali i brali czynny udział w zajęciach. Chętnie odpowiadali na pytania. Pomagali sobie wzajemnie przy poszukiwaniu właściwych rubryk. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się strony z zagadkami i rebusami.

W świetlicy są egzemplarze czasopisma "Kubuś Puchatek". W tym i następnym tygodniu zostaną wykorzystane do zajęć z uczniami kl. I.


Spotkanie z pierwszakami - 13 lutego 2013 r.

13 lutego 2013 roku do biblioteki przyszła grupa dzieci z klasy I wraz ze swoją wychowawczynią ze świetlicy panią Danutą Szczesiul.
Uczniowie obejrzeli wystawkę przygotowaną na Międzynarodowy Dzień Kota. Rozmawialiśmy na temat znaczenia kota w życiu człowieka i dzieci podawały przykłady na to, że kot może być człowiekowi potrzebny: w znaczeniu praktycznym - łapie myszy; pomaga ludziom znieść życiową samotność.
Mówiliśmy o kotach drapieżnych. Dzieci obejrzały zdjęcia kotów drapieżnych żyjących w Polsce - rysia i żbika.
si

ążeczek leżąc nSpośród książeczek leżących na wystawce została wybrana książeczka Stanisława Jachowicza pt. ,,Chory kotek”. Dzieci wysłuchały głośno czytanej książki i narysowały do niej rysunki.


Świąteczna wystawka

W bibliotece pojawiła się kolejna wystawka z cyklu ,,Czytamy i uczymy się w bibliotece" pt. ,,Boże Narodzenie; Nowy Rok; Karnawał". Służy nie do oglądania, a do czytania. Jej celem jest przybliżenie uczniom symboliki świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku i karnawału, zachęcenie do włączenia się do świątecznych przygotowań poprzez przygotowanie dekoracji oraz zachęcenie do czytania literatury pięknej. Zgromadzone materiały mogą zainteresować uczniów w różnym wieku.

W dziale ,,Dekoracje" można znaleźć pomysły na świąteczne dekoracje; ze stolika ,,Literatura" - wybrać utwory o tematyce świątecznej i oddać się lekturze na przerwie, przed lub po lekcjach. Jest też stolik, na którym zgromadzono przede wszystkim czasopisma. Z krótkich artykułów można się dowiedzieć co symbolizują poszczególne ozdoby choinkowe; jak dawniej dekorowano choinki; co to jest podłaźniczka; skąd pochodzi opłatek i co symbolizuje; poznać historię kolęd i pastorałek oraz rolę jaka odegrały w historii narodu polskiego; poznać historię świątecznych kart, wróżby na Nowy Rok i karnawałowe obyczaje.


III spotkanie z "pierwszakami" - 28 listopada 2012 r.

Trzecie spotkanie z uczniami klasy I przebywającymi w świetlicy (28 listopada) to trzecie spotkanie z bajkami Misia Uszatka. Dwanaścioro dzieci słuchało bajki pt. „Podróż do gwiazd”.
Miś Uszatek opowiadał o krasnoludkach, które mieszkały wśród ludzi, zanim pojawiła się elektryczność. Krasnoludki pomagały ludziom w wielu domowych czynnościach. Wraz z pojawieniem się w domach prądu, ludzie nabyli urządzenia elektryczne, które wykonywały za nich część prac. Krasnoludki poczuły się niepotrzebne i postanowiły polecieć w kosmos. Zrobiły to podczepiając się do mydlanych baniek.
W świetlicy dzieci narysują krasnoludki w wybranych przez siebie sytuacjach.


Miś w bibliotece - 23 listopada 2012 r.

Światowy Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole był obchodzony 23 listopada. Sympatyczne święto było dobrą okazją do tego, aby w bibliotece wyeksponować książki z literatury pięknej dla młodszych dzieci, których bohaterami są misie, w celu zachęcenia do czytania. Był to też dobry moment, aby zainteresować dzieci książkami, z których mogą się czegoś dowiedzieć; w tym przypadku, o pierwowzorze pluszowego misia - niedźwiedziu. To wydarzenie zostało włączone do cyklu zajęć  „Czytamy i uczymy się w bibliotece”. Powstała wystawka składająca się z czterech części:

1.      Historia pluszowego misia i obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia;

2.      Książki i utwory dla dzieci, których bohaterami są misie;

3.      Książki, z których można się wiele dowiedzieć na temat życia niedźwiedzi;

4.      Część poświęcona niedźwiedziom żołnierzom: Misiowi Wojtkowi i Baśce Murmańskiej.

Tego dnia uczniowie klas I-III wraz ze swoimi wychowawczyniami oglądali wystawkę i wysłuchali krótkiej pogadanki na temat powstania najbardziej lubianej zabawki - pluszowego misia oraz opowieści o niezwykłych niedźwiedziach. W najbliższych dniach, uczniowie będą mogli podchodzić do stolików, zdejmować z nich książki, oglądać je i czytać.


"Jak to z książkami bywało" - 21 listopada 2012 r.

21 listopada uczniowie klasy III wraz ze swoją wychowawczynią panią Zofią Kowalczuk przyszli do biblioteki na krótką pogadankę związaną z tematem dnia zajęć edukacji wczesnoszkolnej „Jak to z książkami bywało”.

Uczniowie byli zainteresowani tym, jak wśród wielu książek znaleźć w bibliotece tę właściwą. Chcieli też poznać rodzaje książek w bibliotece szkolnej. Obejrzeli kartkowy katalog alfabetyczny i poznali zasady korzystania z niego. Zobaczyli również jak taki katalog wygląda w programie komputerowym MOL. Dowiedzieli się także, że w bibliotece szkolnej są różne rodzaje książek: powieści, opowiadania, wiersze, komiksy, atlasy, encyklopedie, słowniki, albumy oraz które spośród nich nie są wypożyczane do domu i można skorzystać z nich tylko w bibliotece. Uczniowie otrzymali też informację dotyczącą reguły ustawiania książek na półkach.


II spotkanie z "pierwszakami" - 21 listopada 2012 r.

21 listopada 14 uczniów klasy I przebywających w świetlicy, wraz z nauczycielem świetlicy panią Danutą Szczesiul odwiedziło bibliotekę.
Było to drugie spotkanie z bajkami Misia Uszatka w bibliotece. Dzieci wysłuchały głośno czytanej bajki pt. „Robot” (z książki Cz. Janczarskiego”Bajki Misia Uszatka”). Wszystkim bardzo się spodobał bohater bajki elektryczny chłopiec Robot domowy, który po naciśnięciu na odpowiedni guziczek wykonywał za członków rodziny wszystkie prace: sprzątał, zmywał naczynia i podłogi, trzepał dywany, robił zakupy i karmił psa. Mieszkańcy domu nie wykonywali żadnych prac, a mimo to wcale nie cieszyli się z tego. W rodzinie panował smutek. Okazało się, że życie bez pracy dla innych wcale nie jest miłe.
Po powrocie do świetlicy, dzieci zbudują z klocków postać bohatera bajki Robota.


I spotkanie z pierwszakami - 13 listopada 2012 r.

13 listopada do biblioteki przyszli uczniowie klasy I szkoły podstawowej z nauczycielem świetlicy panią Danutą Szczesiul. Dzieci wysłuchały rozdziału ,,Miś Uszatek szuka ciepłego kącika” z książki Czesława Janczarskiego pt. ,,Bajki Misia Uszatka” czytanego przez nauczyciela bibliotekarza Reginę Sawicką.

Celem spotkania w bibliotece osiemnaściorga dzieci przebywających w świetlicy, było oswojenie ich z biblioteką przed pasowaniem na czytelnika oraz zainteresowanie książką.

W świetlicy uczniowie narysują ilustracje do fragmentu bajki.


Dzień Głośnego Czytania - 29 września 2012 r.

28 września 2012 r. w bibliotece, odbyły się zajęcia dla dzieci z klasy II. Były one uzupełnieniem zajęć edukacji wczesnoszkolnej tematyki dnia pod hasłem „Prawda i piękno w poezji J. Tuwima Warzywa”. Na potrzeby zajęć przygotowano wystawkę, która była nieodzownym bardzo ważnym elementem podczas naszego spotkania. Będzie mogła być oglądana przez kilka najbliższych tygodni nie tylko przez uczniów klasy II, tym bardziej, że w szkole od kilku lat realizowany jest program „Owoce w szkole” i przekazywana jest uczniom wiedza na temat zdrowego żywienia.

W czasie pobytu w bibliotece dzieci:

- słuchały głośnego czytania wierszy o warzywach i witaminach oraz fragmentów opowiadań;

- poznały źródła wiedzy w których mogły znaleźć informacje na temat życia i twórczości Juliana Tuwima; odpowiedzi na pytania: „Co to jest jarzyna, warzywa, sałatka?”; „Dlaczego należy jeść warzywa?” (encyklopedie, słowniki, podręczniki do przyrody);

- dowiedziały się jakie utwory o warzywach Juliana Tuwima i innych autorów są w naszej bibliotece;

- obejrzały książki z przepisami kulinarnymi; czytały przepisy na sałatkę warzywną i zupę jarzynową.