X Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych „KWoKA 2022”

X Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych „KWoKA”  – 15 czerwca 2022 r.

W dniu 15 czerwca 2022r. w Szkole Podstawowej nr 3 im. Walerego Wróblewskiego na Osiedlu Zielonym odbył się X Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych „KWoKA 2022”. Udział wzięły reprezentacje trzech sokólskich szkół podstawowych: Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 2, Szkoła Podstawowa nr 1 oraz Szkoła Podstawowa nr 3. Uczestnicy podzieleni na 8 trzyosobowych zespołów zmagali się z tematyką techniki, kultury, sportu, historii, geografii, zwyczajów i polityki, krajów takich jak: USA, Kanada, Anglia, Szkocja, Walia, Irlandia, Australia i Nowa Zelandia. Osobom zainteresowanym przyszłoroczną edycją konkursu prezentujemy kilka przykładowych pytań konkursowych:
W którym wieku został założony Cambridge University?
Jak nazywał sie król angielski znany z uczestnictwa w Wyprawach Krzyżowych?
Kto dowodził wojskami Północy w wojnie secesyjnej w USA w latach 1861-1865?
Jakiej dynastii dała początek Bitwa pod Hastings?
Jak nazywa się taniec wojenny wykonywany przed meczem rugby przez drużynę nowozelandzką?
Jaką nazwę nosi organizacja zrzeszająca grupę krajów należących w przeszłości do Brytyjskiego Imperium Kolonialnego?
Jak nazywał się muzyk zespołu The Beatles zastrzelony w Nowym Jorku w roku 1980?
Jak nazywał się legendarny amerykański samochód produkowany w Detroit w latach 1908-1927?
W sumie około 380 pytań.
Konkurs składał się z trzech etapów. W każdym z nich drużyny odpowiadały na pięć wylosowanych przez siebie pytań. W rezultacie dwugodzinnych zmagań do finału awansowały dwie drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 2 i drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 3 na Osiedlu Zielonym. Ostateczny wynik rozgrywek obserwowanych wnikliwie przez komisję konkursową w składzie: pani Dorota Horczak (SP2) oraz pani Monika Horosz (SP1), przedstawia się następująco:
I miejsce drużyna z SP3 Osiedle Zielone w składzie: Zuzanna Sawoń, Patrycja Pawłowska, Krzysztof Agacki
II miejsce drużyna z SP2 w składzie: Maria Boćkowska, Yulyanna Zimnokh, Błażej Horczak
III miejsce drużyna z SP2 w składzie: Błażej Król, Dominik Sarosiek
Drużyny, które zajęły trzy pierwsze miejsca otrzymały atrakcyjne nagrody, pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Wszystkie nagrody zostały ufundowane przez sponsora konkursu: Burmistrza Miasta i Gminy Sokółka. Organizatorzy pani Katarzyna Chociej, pani Marta Jóźwik oraz pan Sławomir Rochalski składają serdeczne podziękowania uczestnikom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie konkursu. Dziękujemy i zapraszamy za rok!