Wycieczka Popielno- Giżycko- Kętrzyn

Wycieczka Popielno- Giżycko- Kętrzyn – 9 listopada 2017 r.

W dniu 09.11.2017 r. uczniowie klasy Va, VIa i VIIa w poszukiwaniu świętego Mikołaja wzięli udział w wycieczce szlakiem Popielno- Giżycko- Kętrzyn. W Popielnie w czasie wizyty w stacji badawczej Polskiej Akademii Nauk zwiedzili Muzeum Przyrodnicze zlokalizowane w zabytkowym spichlerzu. Z bliska oglądali koniki polskie, bobry, jelenie, daniele i inne zwierzęta dziko żyjące. Mieli też okazję podziwiania panoramy jeziora Śniardwy- największego w Polsce. Następnie udali się do Giżycka jednego z głównych portów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Usytuowane pomiędzy malowniczymi jeziorami Mamry i Niegocin. Tu mogli obejrzeć wspaniały przykład pruskiej szkoły fortyfikacyjnej – Twierdzę Boyen i most obrotowy – jedyną czynną w Europie konstrukcję tego typu obsługiwaną ręcznie. Kolejnym etapem podróży był Konsulat Świętego Mikołaja, gdzie  zobaczyli  jak powstają słynne na cały świat ozdoby choinkowe i wielkanocne oraz poznali ich proces produkcyjny. Tu tradycja łączy się ze sztuką, precyzja z fantazją i najnowszymi trendami zdobienia. W  fabryce bombek mogli samodzielnie wydmuchać dowolne serduszka, ptaszki, kotki, pieski, grzybki itp., a następnie własnoręcznie je udekorować używając do tego profesjonalne maszyny do nanoszenia konturów/tamponiarki i sitodruk/ co zapewnia bardzo dobre rezultaty artystyczne, aczkolwiek nie jest to łatwe. Mogli też malować na bombkach z zastosowaniem tampodruku pejzaże mazurskie, jak również różne zwierzęta. Obejrzeli też  galerię bombek – między innym jajka Fabarge, kolekcje amerykańskie, skandynawskie, europejskie a nawet japońskie. W sklepie zakładowym można było kupować bombki i jajka oraz różne zwierzaki, kształtki itp. Obejrzeli też Świąteczne miasteczko w którym jest kawiarnia, kino bajkowe, pisali kartki i listy do św. Mikołaja, mieli okazję pracy w laboratorium do srebrzenia i lakierowania bombek. Zwiedzili też  Muzeum Bombki Kętrzyńskiej, gdzie zobaczyli całą historię powstawania bombki w Kętrzynie na przestrzeni 60 lat.