Wycieczka Nowogród – Drozdowo – Tykocin

Wycieczka Nowogród – Drozdowo – Tykocin – 27 września 2023 r.

27 września 2023r. pojechaliśmy na wycieczkę trasą Nowogród – Drozdowo – Tykocin wraz ze Szkołą Podstawową z Bogusz i Szkołą Podstawową z Starej Kamionki.
Pierwszym punktem programu był Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie, który należy do dwóch najstarszych muzeów budownictwa ludowego w Polsce. Jego zbiory pochodziły głównie z zasobów prywatnych Adama Chętnika i związane były z Kurpiowską Puszczą Zieloną. Na powierzchni około 3,5 ha znajdują się 23 budynki mieszkalne i gospodarcze oraz barcie, kapliczki, studnie, bróg itp. Jest to obszar o specyficznej, tradycyjnej kulturze ludowej z charakterystycznym kurpiowskim ubiorem, rzeźbą, zdobnictwem i budownictwem drewnianym. Skansen jest malowniczo położony na wysokiej skarpie nadnarwiańskiej na wprost ujścia Pisy do Narwi.
Z Nowogrodu udaliśmy się do Muzeum Przyrodniczego w Drozdowie. Tam urzekła nas wiedza i ogromna pasja przyrodnicza naszych przewodników po muzeum. Ich opowieści na temat ziołolecznictwa oraz eksponatów zwierząt i ptaków moglibyśmy słuchać godzinami. Ogromne wrażenie zrobiła na nas olbrzymia noga mamuta oraz akwaria z różnymi gatunkami ryb.
Ostatnim punktem programu był Tykocin. Piękna słoneczna pogoda zachęcała do spaceru po urokliwym miasteczku, położonym przy rzece Narew. Zwiedziliśmy główne atrakcje Tykocina takie jak: żydowska synagoga, dawny zamek króla Zygmunta II Augusta, muzeum tykocińskie. główny rynek zbudowany w stylu barokowym z pomnikiem Stefana Czarneckiego oraz barokowy kociół. Dowiedzieliśmy się, że filmy „U Pana Boga w ogródku” oraz „U Pana Boga za miedzą” były kręcone właśnie w Tykocinie, w miejscach takich jak np. restauracja Alumnat.
Naszą wycieczkę zakończyliśmy posiłkiem w McDonalds. To był dzień pełen wrażeń i nowych zawartych przyjaźni. Już planujemy kolejny wspólny wyjazd.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Wycieczka