Wycieczka na Politechnikę Białostocką uczniów i uczennic RoboClubu

Wycieczka na Politechnikę Białostocką uczniów i uczennic RoboClubu – 24 maja 2019 r.

24 maja 2019 r. Odbyła się wycieczka uczestników/czek zajęć Roboclub – zajęcia dodatkowe rozwijające kompetencje naukowo-matematyczno-techniczne, w której wzięło udział 32 osoby z 4 grup zajęciowych.
Wzięliśmy udział w zajęciach na wydziale mechanicznym PB w ramach VII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Nasza grupa miała przyjemność uczestnictwa w zajęciach:
• Tańczące szkielety- sprawdź, co potrafią twoje kości,
• Mikroskopia wczoraj i dziś,
• Wykład dr inż. Jerzego Sienkiewicza – Teoria Rozwiązania Innowacyjnych Zadań – wprowadzenie do kursu myślenia innowacyjnego.
Prezentacja wykorzystania techniki motion capture – przechwytywanie ruchu, W wielkim uproszczeniu polega to na tym, że specjalna kamera rejestruje ruchy aktora, śledząc zmiany położenia pokrywających jego ciało znaczników, czy to w formie fluorescencyjnych kropek czy punkcików namalowanych na twarzy. Później wystarczy przyporządkować znaczniki z ciała aktora znacznikom na ciele komputerowej postaci, a ta idealnie odwzoruje ruchy pierwowzoru. Po obejrzeniu prezentacji jak to działa w świecie filmów i gier komputerowych Poznaliśmy doświadczalnie jak działa ta nowoczesna technologia – w doświadczeniu wzięły udział 2 uczennice które pokryte znacznikami wykonały taniec, został on zarejestrowany przez szereg kamer jako ruch znaczników. Po nałożeniu na nagranie postaci szkieletów obejrzeliśmy filmik jaki powstał z ich udziałem.
Podczas prezentacji rozwoju mikroskopii i jej zmian na przestrzeni ostatnich lat poznaliśmy obrazowanie wybranych elementów na różnych rodzajach mikroskopów. Przedstawiono nam zasady działania nowoczesnych mikroskopów oraz eksperymentalnie pokazano jak działa i jaki obraz powstaje w mikroskopie elektronowym.