Wycieczka klas młodszych do Mamuciej Doliny

Wycieczka klas młodszych do Mamuciej Doliny – 21 maja 2024 r.

W dniu 21 maja dzieci z klas I-III były na wycieczce w Mamuciej Dolinie. To zrekonstruowane obozowisko pochodzące z epoki kamienia łupanego, w którym odtworzono namiastkę warunków życia naszych praprzodków sprzed 10 000 lat. Osada to prawdziwy raj dla dzieci, które nie tylko zgłębiły swoją wiedzę prehistoryczną, ale również nauczyły się wielu przydatnych rzeczy. W programie było rozpalanie ognia bez użycia zapałek,  ucieranie ziaren na żarnach i pieczenie podpłomyków, nauka strzelania z łuków, pojedynek na maczugi, lepienie z gliny. Dużą frajdę sprawiły wykopaliska archeologiczne, w trakcie których odkopano szczątki dawno wymarłych zwierząt;-). Niezwykle ciekawy okazał się spacer wzdłuż rozlewiska Narwi i wspinanie się na bardzo wysokie wzgórze, z którego roztaczał się niezwykle piękny widok. Na koniec dzieci pojechały do Góry Strękowej. W pobliżu zabudowań tej wsi znajduje się polodowcowe wzniesienie będące punktem widokowym na dolinę Narwi, na którego szczycie zlokalizowane są ruiny umocnień, z których obroną odcinka Wizny dowodził kpt. Władysław Raginis. Wycieczka była bardzo udana.