Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie  – 29 maja 2019 r.

29 maja 2019 r. Odbyła się wycieczka uczniów i uczennic klasy IV i V Roboclubu  – zajęć dodatkowych rozwijających kompetencje naukowo-matematyczno-techniczne, w której wzięło udział 18 osób z 2 grup zajęciowych.
Uczestnicy/czki wycieczki zwiedzili wystawy w CNK, poznali wiele zasad działania urządzeń i zmysłów człowieka. Największym zainteresowaniem cieszyły się zjawiska, które potrafiły zmylić nasze zmysły: złudzenie optyczne, świat kolorów znikający bez światła, lustra zmieniające nasze sylwetki i wiele innych atrakcyjnych eksperymentów.
Obejrzeliśmy spektakl w Teatrze Robotycznym. Którego scenariusz oparto na jednej ze słynnych „Bajek robotów” Stanisława Lema gdzie mężny robot Ferrycy zakochuje się w pięknej księżniczce Krystali. Robothespiany to zaawansowane technologicznie humanoidy, poruszające się przy pomocy sprężonego powietrza. Potrafią nie tylko mówić, gestykulować i poruszać głową, ale także prezentować swój nastrój. Taką możliwość dają im oczy z wyświetlaczy LCD oraz pomoc znakomitych aktorów, którzy użyczyli robotom swoich głosów.
Odwiedziliśmy tez Majsternię. Majsternia to miejsce, w którym każdy z odwiedzających, niezależnie od wieku, wiedzy i umiejętności, przekona się, że „myśli lepiej, niż myśli”. Przy stołach warsztatowych można tu samodzielnie podejmować wyzwania inżynieryjne, naukowe, logiczne, mając do dyspozycji przedmioty codziennego użytku – słomki, papier, spinacze, kulki, gumki. Bez dokładnych instrukcji, bez ocen, bez limitów czasowych. Każdy ma szansę na odkrycie.
Następnie zjedliśmy obiad w Bistro Wiem i udaliśmy się w drogę powrotną.