Wspólne czytanie

Wspólne czytanie – 4 listopada 2016 r.

W styczniu 2015 r. nasza szkoła przystąpiła do programu „Mądra szkoła czyta dzieciom, realizowanego przez Fundację ABCXXI w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Chcemy zachęcić do czytania i pokazać, że książka może być przygodą, inspiracją do zabawy, skarbnicą wiedzy, pomocą w rozwiązywaniu problemów, sposobem na poszerzanie horyzontów myśli. W dniu dzisiejszym zorganizowaliśmy spotkanie edukacyjne z udziałem pana burmistrza Sokółki Adama Kowalczuka oraz rodziców. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą czytelniczą: odgadywali tytuły książek na podstawie rekwizytów, zagadek, czytanych przez rodziców fragmentów i ilustracji. Rozstrzygnęliśmy też konkurs na przebranie za bohatera literackiego, przyznając ex aequo same pierwsze miejsca, gdyż wszystkie stroje były wspaniałe, pomysłowe i jednakowo piękne. Na koniec pan burmistrz wraz z panią dyrektor ZSO Anną Andrzejewską i paniami z kształcenia zintegrowanego czytali fragmenty książki Magdaleny Zarębskiej „Kraina Nieczytania”. Udział rodziców w dzisiejszym spotkaniu był niezwykle ważny, gdyż nawyk codziennego kontaktu ze słowem pisanym wyrabia się w domu, szkoła ten proces jedynie wspomaga i utrwala. Nie zawsze jest czas, by poświęcić na poczytanie kilka minut lekcji, ale dłuższe czytanie regularnie odbywa się w bibliotece i świetlicy szkolnej.

Uroczystość przygotowały nauczycielki klas początkowych i świetlicy (panie: Barbara Chancewicz, Dorota Kamińska, Zofia Kowalczuk, Barbara Borowska, Ewa Harasimowicz, Jolanta Paruk , Danuta Szczesiul, Lucyna Dowgiert), przy współpracy z panem Sławomirem Rochalskim i Radosławem Kacunelem. Dekoracja autorstwa pani Jolanta Paruk. Nagrody rzeczowe do konkursu na strój pozyskano ze środków własnych.