VII Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych „KWoKA 2017”

VII Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych „KWoKA 2017” – 6 czerwca 2017 r.

W dniu 6 czerwca 2017r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących na Osiedlu Zielonym odbył się VII Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych „KWoKA 2017”. Udział wzięły dziewięcioosobowe reprezentacje dwóch sokólskich gimnazjów: Gimnazjum numer 2 z Osiedla Zielonego oraz Zespól Szkół Integracyjnych. Uczestnicy podzieleni na sześć trzyosobowych zespołów zmagali się z tematyką techniki, kultury, sportu, historii, geografii, zwyczajów i polityki, krajów takich jak: USA, Kanada, Anglia, Szkocja, Walia, Irlandia, Australia i Nowa Zelandia.

Poniżej prezentujemy kilka przykładowych pytań konkursowych:
Jak nazywał się amerykański astronauta, który jako pierwszy postawił stopę na księżycu?
Kto był premierem Wielkiej Brytanii w latach 1940-45?
Jaka postać widnieje na banknocie 1 dolarowym?
W którym wieku został zalożony Oxford University?
Jak nazywał sie król angielski znany z uczestnictwa w Wyprawach Krzyżowych?
Kto dowodził wojskami Południa w wojnie secesyjnej w USA w latach 1861-1865?
Jakiej dynastii dała początek Bitwa pod Hastings?
Jak nazywa się taniec wojenny wykonywany przed meczem rugby przez drużynę nowozelandzką?
W sumie około 350 pytań.

Konkurs składał się z trzech etapów, w każdym z nich drużyny odpowiadały na pięć wylosowanych przez siebie pytań. Po każdym z etapów z konkursem żegnały się drużyny z najmniejszą ilością punktów. W rezultacie półtoragodzinnych zmagań do finału awansowały trzy drużyny z Zespołu Szkół Integracyjnych.
Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody (elektroniczne kolumny, słuchawki, power banki), pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Wszystkie nagrody zostały ufundowane przez sponsorów konkursu: Burmistrza Miasta i Gminy Sokółka oraz firmę Metal Fach Sokółka, Organizatorzy pani Katarzyna Chociej i pan Sławomir Rochalski składają serdeczne podziękowania uczestnikom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie konkursu.