Szkolna wycieczka dwudniowa

Szkolna wycieczka dwudniowa – Biskupin, Licheń Stary, Toruń, Golub-Dobrzyń  – 30/31 maja 2022 r.

W dniach 30 – 31.05.2022 r. uczniowie klas IVa, VII a i b oraz VIII a i b uczestniczyli w wycieczce na trasie Biskupin – Licheń Stary – Toruń – Golub- Dobrzyń.
Pierwszym etapem wycieczki był Rezerwat Archeologiczny w Biskupinie, którego początki sięgają 1933r. Dziś zajmuje on teren o powierzchni 24 ha. Gród w Biskupinie powstał na wyspie na Jeziorze Biskupińskim ok. 740 r. p.n.e. i zamieszkały był przez ludy z kultury łużyckiej. Do zrekonstruowanej osady wchodzi się po moście przez bramę strażniczą. Przy głównej drodze podziwialiśmy zbudowane z drewnianych bali chaty i ich wnętrza.
Następnie udaliśmy się do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu, którego budowę rozpoczęto w 1994 r. To największy kościół w Polsce, 7 w Europie i 11 co do wielkości na świecie. Całe sanktuarium obejmuje wiele obiektów, m.in. Bazylikę Matki Bożej Licheńskiej, Kościół św. Doroty, Golgotę, źródełko z cudowną wodą, pomniki Jana Pawła II i ks. Jerzego Popiełuszki. Pobyt tam dostarczył nam wielu wzruszeń i przeżyć duchowych. Na nocleg udaliśmy się do Pensjonatu „Licheń”, znajdującego się w bliskim sąsiedztwie bazyliki.
Największe wrażenie na uczestnikach wycieczki wywarł Toruń. Od niego zaczęliśmydrugi dzień naszej wycieczki. Rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Piernika, w którym uczestniczyliśmy w procesie powstawania pachnącego ciasta. Każdy z uczestników warsztatów na pamiątkę wykonał własnoręcznie wyrobiony i odciśnięty w grawerowanej formie ozdobny piernik. Podczas pracy wysłuchaliśmy również legendy o pierniczkach Katarzynkach. Następnie zwiedziliśmy Rynek Staromiejski, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, Dom Mikołaja Kopernika,Katedrę Św. Janów i Dwór Artusa, ruiny zamkowe a także sprawdziliśmy czy Krzywa Wieża rzeczywiście jest krzywa.Zgodnie z legendami na szczęście pocieraliśmy żabki Flisaka i osiołka oraz pieska Filusia by zdać egzaminy i mieć szczęście w miłości. Na koniec wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie przy pomniku Mikołaja Kopernika. Poznanie historii Torunia i piernikarstwa sprawiła nam ogromną radość.
Na koniec wycieczki udaliśmy się na zamek w Golubiu-Dobrzyniu. Warowną budowlę krzyżacką ozdobiono renesansowymi attykami i małym pałacykiem dobudowanym na życzenie Anny Wazówny, którą według opowieści można w nim spotkać do dziś jako Białą Damę. W zamku można obejrzeć kopie militariów z czasów bitwy pod Grunwaldem oraz modele XVII wiecznych dział i kopie armat wykonane na potrzeby filmu” Potop”.
Spędzony wspólnie czas służył integracji uczniów. Program wycieczki był napięty ale bardzo ciekawy. Wycieczkę zorganizowała p. Małgorzata Chociej by pokazać uczniom piękno Polski, jej bogatą kulturę i historię. O bezpieczeństwo uczniów dbały panie Marta Jóźwik, Małgorzata Zieziula oraz Dorota Zalewska. Wycieczka była zorganizowana w ramach programu MEN „Poznaj Polskę”.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Dwudniowa wycieczka szkolna

Prezentację zdjęć z wycieczki wykonał Jakub Zieziula