Pierwszaki na „Mazurskim safari”

Pierwszaki na „Mazurskim safari” – 2 czerwca 2016 r.

W dniu 2 czerwca dzieci z klasy Ia i ib były na wycieczce „Mazurskie safari”, na trasie Mikołajki, Ruciane Nida i Kadzidłowo. Podróż zaczęła się bardzo wcześnie, już o szóstej rano. Pierwszą atrakcją był godzinny rejs statkiem Faryj po Jeziorze Nidzkim – jednym z najmniej zmienionych przez działalność człowieka akwenów, którego cały obszar jest rezerwatem przyrody. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała oglądaniu wspaniałych widoków, a obecność żaglarzy na jachtach znacząco podnosiła atrakcyjność wodnego wojażowania. Po rejsie, nieco zmęczeni upałem, udaliśmy się do Mikołajek, gdzie pan przewodnik opowiedział legendę o królu Sielawie – symbolu miasteczka, a następnie w pobliżu uroczej przystani Żeglugi Mazurskiej dzieci zjadły pyszne lody. Miłym akcentem był pobyt na Placu Wolności, gdyż przy znajdującej się tam fontannie można było ochłodzić się i troszkę odpocząć przed dalszą podróżą. Kolejnym punktem wyjazdu był położony na terenie Puszczy Piskiej Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Większość hodowanych tam zwierząt jest zaprzyjaźnionych człowiekiem, dlatego też możliwe było wejście do niektórych gatunków na ich obszerne wybiegi, głaskanie i podziwianie z bliska. Przewodnik ciekawie opowiadał o poszczególnych zwierzętach, ich biologii, zwyczajach oraz potrzebie ochrony. Dzieciom szczególnie spodobały się łosie, ryś, tarpany i daniele. Niestety, nie udało się zobaczyć wilków, gdyż w ubiegłym tygodniu urodziły im się młode i nie wolno ich teraz niepokoić. Po tak licznych atrakcjach w Rucianem Nida czekały na małych podróżników kiełbaski z grilla – wyśmienite dzięki niezwykłym zdolnościom kulinarnym pana Radka i pana Andrzeja, którzy je przygotowali. Dziećmi na wycieczce opiekowały się wychowawczynie pierwszaków: panie Barbara Chancewicz i Teresa Barbara Borowska oraz nauczyciele wf-u, panowie Andrzej Ignatowicz i Radosław Kacunel.