Obchody 75 rocznicy Zbrodni Katyńskiej

Obchody 75 rocznicy Zbrodni Katyńskiej w ZSO – 14 kwietnia 2015 r.

Dnia 14.04.15 w ZSO uczciliśmy pamięć około 22 tysięcy Polaków zamordowanych przez Sowietów w marcu i kwietniu 1940 roku w Lesie Katyńskim.
Z inicjatywy Stowarzyszenia Historycznego im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej gościliśmy w murach naszej szkoły pracownika Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, pana Jarosława Wasilewskiego.
Dzięki uprzejmości IPN, gimnazjaliści naszej szkoły oraz młodzież z ZSZ w Sokółce mogła obejrzeć dwa filmy przybliżające tematykę smutnej rocznicy. Pierwszy pt. „17-cie dni września”, drugi to „ W poszukiwaniu pamięci-Monte Casino.” Po projekcji wysłuchaliśmy wykłady p. Jarosława Wasilewskiego o mordzie jakiego dokonano na naszych rodakach 75 lat temu w Katyniu, Ostaszkowie, Miednoje, Charkowie.
Druga część obchodów 75-tej rocznicy zbrodni w naszym mieście to przegląd filmowy i spotkanie pt.” Echa Katynia”, które odbyło się tego samego dnia o godzinie 17-tej w kawiarni „Lira „ .Na spotkani z dokumentami filmowymi o tej strasznej zbrodni i wykładzie pracownika IPN z Białegostoku byli obecni uczniowie ZSO z Koła Miłośników Historii.