Mali wolontariusze

Mali wolontariusze – 1 – 6 grudnia 2016 r.

Aby zostać wolontariuszem nie trzeba mieć doświadczenia ani skończonych kursów-wystarczy zapał, chęci i wrażliwe serce. Przekonali się o tym uczniowie klas I-III z ZSO w Sokółce, którzy przyłączyli się do akcji „Świąteczna paczka dla zwierzaczka”, zorganizowanej prze Szkolne Koło Wolontariatu i Samorząd Uczniowski. Jej celem było niesienie pomocy bezdomnym i opuszczonym zwierzętom, podopiecznym sokólskiego schroniska. Działania poprzedziły specjalne lekcje pod wspólnym tytułem „Pomoc potrzebna od zaraz. Kto może zostać wolontariuszem?”, przeprowadzone wg osobnych scenariuszy dla poszczególnych etapów kształcenia. Ideą przewodnią zajęć było motto: „Obojętnego na niedolę zwierząt i ludzka niedola nie wzruszy”. Aby lepiej zrozumieć los psów ze schroniska, trzeciaki wykonały plakaty promujące akcję, dzieci z klas drugich rysowały wymarzone zwierzątka, zaś pierwszaki wykonały portrety psów. Bardzo ważnym elementem było przygotowanie paczek w postaci karmy, misek, kocyków, legowisk, obroży, a nawet zabawek i gryzaków. Ilość zgromadzonych darów była naprawdę imponująca, gdyż niemal wszyscy uczniowie coś przynieśli, i przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Co ważne – były to prezenty bezinteresowne, szczere, od serca. Akcję zakończył uroczysty apel, na którym podsumowano pracę dzieci oraz wręczono dyplomy Młodego Wolontariusza. Na znak solidarności z bezbronnymi i skrzywdzonymi przez los psiakami niektórzy przyszli w tym dniu w ubraniach z motywami zwierząt.
Schronisko to nie jest raj, to miejsce, które pomaga przetrwać. Dzięki takim działaniom wydaje się to łatwiejsze.