Lekcja żywej historii

Lekcja żywej historii – 29 marca 2017 r.
Grupa rekonstrukcyjna Bractwa Rycerskiego z Golubia Dobrzynia przygotowała dzieciom z klas początkowych bardzo ciekawe widowisko historyczne, dotyczące początków państwa polskiego. Mogłoby się wydawać, że historia to temat zbyt trudny dla tak młodych odbiorców. Okazało się, że wszystko zależy od tego, jak się tę wiedzę przekaże. Dzięki niezwykłym umiejętnościom gawędziarskim i poczuciu humoru osoby prowadzącej, nasi uczniowie przenieśli się w pradawne czasy, kiedy to na ziemiach Polan panował Mieszko I. Dzieci odegrały scenę postrzyżyn małego Mieszka, zaślubin piastowskiego księcia z Dobrawą, bitwy pod Cedynią. Poznały też kronikarza Galla Anonima, który spisał te dzieje i same spróbowały trudnej sztuki pisania gęsim piórem i atramentem. Spotkanie było fascynującą lekcją polskiej historii i bardzo się wszystkim podobało.