Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych „KWoKA 2016”

Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych „KWoKA 2016” – 9 czerwca 2016 r.

W dniu 09 czerwca 2016r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących na Osiedlu Zielonym odbył się VI Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych „KWoKA 2016”. Udział wzięły dziewięcioosobowe reprezentacje dwóch sokólskich gimnazjów: Gimnazjum numer 2 z Osiedla Zielonego oraz Gimnazjum przy Zespole Szkół Integracyjnych. W tym roku Gimnazjum nr 1 wystąpiło w sześcioosobowym składzie. Uczestnicy podzieleni na osiem trzyosobowych zespołów zmagali się z tematyką techniki, kultury, sportu, historii, geografii, zwyczajów i polityki, krajów takich jak: USA, Kanada, Anglia, Szkocja, Walia, Irlandia, Australia i Nowa Zelandia. Osobom zainteresowanym przyszłoroczną edycją konkursu prezentujemy kilka przykładowych pytań konkursowych:
Ile lat trwa obowiązek edukacyjny w Wielkiej Brytanii?
Kto był twórcą Teorii Ewolucji?
W którym wieku został zalożony Oxford University?
Jak nazywał sie król angielski znany z uczestnictwa w Wyprawach Krzyżowych?
Kto dowodził wojskami Południa w wojnie secesyjnej w USA w latach 1861-1865?
Jakiej dynastii dała początek Bitwa pod Hastings?
Jak nazywa się taniec wojenny wykonywany przed meczem rugby przez drużynę nowozelandzką?
Jak nazywał się muzyk zespołu The Beatles zastrzelony w Nowym Jorku w roku 1980?
Jak nazywał się legendarny amerykański samochód produkowany w Detroit w latach 1908-1927?
W sumie około 350 pytań.
Konkurs składał się z trzech etapów, w każdym z nich drużyny odpowiadały na pięć wylosowanych przez siebie pytań. Po każdym z etapów z konkursem żegnały się trzy drużyny z najmniejszą ilością punktów. W rezultacie dwugodzinnych zmagań do finału awansowały dwie drużyny z Zespołu Szkół Integracyjnych i drużyna z Gimnazjum nr 2 na Osiedlu Zielonym. Ostateczny wynik rozgrywek obserwowanych wnikliwie przez komisję konkursową w składzie: pani Elżbieta Buraczyk (ZSI), pani Marta Jóźwik (ZSO) i pan Bartosz Wojciechowski (Gimnazjum nr 1), przedstawia się następująco:
I miejsce drużyna „Yellow team” z ZSI w składzie: Ernest Gieniusz, Sebastian Góryński, Filip Czyżewski
II miejsce drużyna „Green team” z ZSI w składzie: Urszula Gudalewska, Klaudia Greś, Jakub Żamojda
III miejsce drużyna „Pink team” z ZSO w składzie: Jessika Matuk, Wiktoria Żuk, Hubert Kieda
Drużyny, które zajęły trzy pierwsze miejsca otrzymały atrakcyjne nagrody (elektroniczne kolumny, słuchawki, USB), pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Wszystkie nagrody zostały ufundowane przez sponsorów konkursu: Burmistrza Miasta i Gminy Sokółka, firmę Metal Fach Sokółka, oraz wydawnictwo Oxford University Press. Organizatorzy pani Katarzyna Chociej, pani Marta Jóźwik oraz pan Sławomir Rochalski składają serdeczne podziękowania uczestnikom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie konkursu. Dziękujemy i zapraszamy za rok!