Ekologiczne powitanie wiosny

Żegnamy zimę, witamy wiosnę – 21 marca 2017 r.

„Z ekologią żyjąc w zgodzie, nieś Marzannę, nie top w wodzie!

Szanuj zieleń, zbieraj śmieci, bo tak robią mądre dzieci!”

Wiosna to pora roku, na którą wszyscy z utęsknieniem czekamy, zmęczeni długą i niekiedy surową zimą. Zgodnie z polską tradycją, aby królująca Zima odeszła, należy spalić lub wrzucić do wody jej symbol – słomianą Marzannę. My stworzyliśmy w naszej szkole inną tradycję. Już od kilku lat taką kukłę wykonujemy z surowców wtórnych, nie palimy jej i nie topimy, ale chowamy do worka, by mogła odpocząć po swoim pracowitym panowaniu. W ten sposób nie zaśmiecamy środowiska i uczymy dzieci łączenia tradycji z nowoczesnością. W dniu dzisiejszym ekologiczny charakter spotkania podkreśliła w swoim orędziu sama Pani Wiosna, przypominając zebranym, jak ważna jest ochrona naturalnych zasobów Ziemi, zwłaszcza lasów i innych zielonych terenów, których jest coraz mniej. Dzieci ze poszczególnych klas przygotowały wiosenne wiersze, piosenki, ciekawostki przyrodnicze oraz inscenizację „Wiosna u fryzjera”. Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny zakończył się projekcją filmów o Bolku i Lolku, których akcja rozgrywała się m.in. w rezerwacie przyrody i na wsi i tematycznie związana była z motywem przewodnim dnia.

Imprezę przygotowali nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej i świetlicy.