Dzień Rodziny

Festyn szkolny – 24 maja 2014 r.

W dniu 24 maja w ZSO odbył się IV festyn pod nazwą Dzień Rodziny. To spotkanie adresowane do społeczności szkoły oraz mieszkańców Osiedla Zielonego łączyło wszystkie święta związane z rodziną: Dzień Matki, Dzień Ojca, Dzień Dziecka, Babci i Dziadka. Było też okazją do promocji szkoły i zaprezentowania różnorodnych działań placówki, związanych z edukacją, wychowaniem oraz kształceniem dzieci i młodzieży, zwłaszcza tym wykraczającym poza ramy zajęć lekcyjnych. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji oraz pokazów. Każdy, niezależnie od wieku i zainteresowań, mógł znaleźć dla siebie ciekawe zajęcie, zabawić się, posilić, czy też nauczyć czegoś pożytecznego. Takie spotkanie niewątpliwie służyło też zacieśnianiu więzi między szkołą a rodzicami oraz pozytywnie wpływało na integrację placówki ze środowiskiem lokalnym i mieszkańcami dzielnicy.

Goście z Litwy
Gośćmi specjalnymi festynu rodzinnego byli goście z Litwy, z zaprzyjaźnionej polskiej szkoły w Podbrodziu koło Wilna. Opiekunki grupy, panie Walentyna i Alicja, podziękowały za zaproszenie oraz serdeczne przyjęcie i przekazały upominek- obraz namalowany przez uczennicę szkoły. Dziewczęta z grupy tanecznej brawurowo i perfekcyjnie wykonały układ tańca nowoczesnego, zaś 9-letnia Gabriela zachwyciła prawdziwie aktorskim wykonaniem piosenki „Maleńka Ewo”.

Występy muzyczne
Swoje umiejętności wokalno-muzyczne przedstawili członkowie chóru szkolnego w utworach „Pięknie żyć” oraz „Takie tango”. Gimnazjaliści Asia Garbaczewska, Weronika Plichta, Gabrysia Fiedorec, Ewa Kowalczuk, Natalia Żółtko, Dominika Krawel, Beata Borys, Paulina Puszko, Ola Parchanowicz, Natalia Nowosada, Omar Szczęsnowicz przedstawili piosenki w języku polskim, angielskim i rosyjskim. Swój talent muzyczny pięknie pokazali też Julka Dębko z kl. IIa SP i Mateusz Zalewski z kl.Va. Natomiast bardzo elegancko ubrane trzeciaki urzekły wszystkich przesympatyczną piosenką „Szkolne niespodzianki”.

Przedstawienia teatralne
Młodzież z Kółka Historycznego ubrana w stroje ludowe naszego regionu przybliżyła kulturę dawnej wsi i zwyczaje Podlasia, dała też gościom okazję do sprawdzenia takich umiejętności, jak rozpoznawanie gatunków zbóż oraz wicie wianków. Dzieci z Koła Teatralnego przypomniały znaną i lubianą baśń „O rybaku i złotej rybce”.  Bardzo spodobał się też skecz „Lekcja finansów”, z humorem wyjaśniający zawiłości współczesnego biznesu.

Występy taneczne
Gościom festynu bardzo podobały się tańce w wykonaniu najmłodszych dzieci szkoły. Pierwszaki przy aktywnym wsparciu swojej wychowawczyni zatańczyły „Klapok”, a ich koledzy z klasy drugiej taniec izraelski „Zadik katamar”. Cheerleaderki swoim układem składającym się z elementów gimnastyki, tańca i akrobacji pokazały wysoką sprawność fizyczną. Nie zabrakło też rytmicznych, pełnych energii i radości popisów dzieci uczęszczających na zajęcia taneczne Szkoły Centrum Tańca „Tan Muz”.

Sport
Umiejętności sportowe i niewątpliwą tężyznę fizyczną pokazała młodzież trenująca boks: byli to mistrzowie Polski kadetów w boksie oraz uczennica naszej szkoły, wicemistrzyni Polski Aneta Gojko. Najmłodsi sportowcy przedstawili elementy taekwondo – sztuki walki wywodzącej się z Korei, będącej już pełnoprawną dyscypliną olimpijską. Na boisku odbywały się zaś konkurencje dalekie od olimpijskich: przeciąganie liny i wyścigi w workach, a także mecze piłki nożnej i ręcznej.

Rozrywki umysłowe
W naszej szkole bardzo prężnie działa sekcja szachowa. Nasi szachiści zdobywają najwyższe miejsca w rozgrywkach nie tylko na szczeblu powiatu, ale też w etapach wojewódzkich i ogólnopolskich. Na festynie można było rozegrać partię „szybkich szachów”, rozgrywanych w przeciągu ok. 15 minut. Gimnastykę umysłu mają też bez wątpienia uczniowie uczęszczający na zajęcia z bioniki. Na specjalnym stanowisku można było obejrzeć i wypróbować roboty skonstruowane i zaprogramowane przez młodzież SP i gimnazjum.

Strażacy
Zaproszeni na festyn strażacy nie tylko pokazali swój nowoczesny sprzęt do gaszenia pożarów. Wszystkich chętnych uczyli udzielania pomocy przedmedycznej i wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Okazało się, że stanowisko ratownicze cieszyło się dużym zainteresowaniem, a strażacy mieli pełne ręce roboty. Pierwszej pomocy równie chętnie uczyły się dzieci, jak i dorośli, najmłodsi za aktywność ratowniczą otrzymali od strażaków upominki i nagrody rzeczowe.

Zabawy dla najmłodszych
Najmłodsi mieszkańcy szkoły i dzielnicy mieli nie lada atrakcję w postaci trampoliny, dmuchanej zjeżdżalni i pałacyku-skoczni. W tym miejscu panował nieustanny ruch, dzieci aż piszczały z radości, a rodzice zapewne cieszyli się, że ich pociechy mogą bezpiecznie i atrakcyjnie spożytkować nieskończone zasoby energii. Dzieci bawiły się też na huśtawkach na placu zabaw. Mogły też zrobić „Bajkowy makijaż”

Kwesta na rzecz szkoły
W czasie festynu trwała kwesta na rzecz szkoły, zorganizowana przez Szkolne Koło Wolontariatu oraz szkolną stołówkę. Dzięki temu uczestnicy rodzinnego spotkania mogli posilić się pysznym bigosem i domowymi ciastami, a Rada Rodziców pozyskała dodatkowe środki na potrzeby szkoły.

Przygotowanie tak dużej imprezy wymagało zaangażowania i współpracy wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły. Dzięki temu spotkanie było barwne, atrakcyjne, ciekawe i do tego miało przepiękną oprawę plastyczną, zaprojektowaną przez panią Jolantę Paruk.

Szczególne podziękowania kierujemy do sponsorów, gdyż bez ich życzliwości i wsparcia przygotowanie festynu nie byłoby możliwe. Są to: PSS Jaskółka, Anna i Wiesław Galewscy, Bank Pekao SA, Marcin Dylewski „Biuro serwis”, firma Agmar, Urząd Miejski w Sokółce, Komenda Hufca, OSiR, kino „Sokół”, SOK, ksiądz dziekan Józef Kuczyński