Andrzejkowe wróżby

Andrzejkowe wróżby – 24 listopada 2016 r.

Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości. Dziś tradycyjne andrzejki to ciekawy pomysł na zabawy i wspólne spędzenie czasu w gronie rówieśników. W zaczarowany świat magii i wróżb w dniu dzisiejszym przeniosły się dzieci z klas początkowych naszej szkoły. Spotkanie rozpoczęło się od okrzyku „Aby wróżby się spełniły, musisz grzeczny być i miły”. Siedząc w magicznym kręgu, dzieci zapoznały się z gawędą na temat ludowych tradycji andrzejkowych. Na uroczystości pojawiły się andrzejkowe wróżki: Dobre Serce, Pracuś, Sprawiedliwa Rączka i Dobroć, które przy pomocy rekwizytów przepowiadały dzieciom przyszłość, m.in. jaki zawód będą wykonywać, gdzie udadzą się w podróż, czy też czego powinny się wystrzegać. Uczestnicy imprezy wróżyli sobie też, przebijając szpilką papierowe serce z napisanymi imionami, losowali karty z przepowiednią i magiczne żetony. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy przy piosenkach z repertuaru dziecięcego. Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji. Na zakończenie spotkania dzieci dostały magiczne cukierki, które miały moc spełniania wszystkich życzeń.
Spotkanie przygotowały nauczycielki świetlicy przy współpracy z młodzieżą ze Szkolnego koła PCK.