Wycieczka do Warszawy – 22 maja 2018 r.

W dniu 22 maja dzieci z klas trzecich były na wycieczce w Warszawie. Realizację programu rozpoczęto od zwiedzania Telewizji Polskiej. Pierwszym pomieszczeniem obejrzanym „od kuchni” była reżyserka studia sportowego, stosunkowo niewielka, ale z dużą ilością różnorodnej aparatury i monitorów. Następnie grupa udała się do sali nagraniowej, gdzie trwała próba mikrofonowa przed programem „Od Opola do Opola”. Ogromnym przeżyciem było obejrzenie na żywo występu pani Stanisławy Celińskiej, która poświęciła chwilę na rozmowę z dziećmi, oraz grupy Pectus wykonującej utwór „Szczęście jest tak bardzo blisko”- muzycy również pozdrowili wycieczkę z Sokółki. Dzieciom spodobała się też sala muzealna, w której zgromadzono stare kamery, sprzęt nagraniowy, rekwizyty z różnorodnych programów oraz zabytkowe odbiorniki telewizyjne. Miłym akcentem na zakończenie pobytu w telewizji była rozmowa z dziennikarzem sportowym i prezenterem Teleexpressu panem Rafałem Patyrą. Drugim punktem wycieczki było zwiedzanie Starego Miasta. Pan przewodnik ciekawie opowiadał o zabytkowej architekturze Starówki z XVII i XVIII w., średniowiecznym układzie zabudowy oraz znaczeniu murów obronnych z XIV i XVI wieku. Uczniowie byli też pod Pomnikiem Małego Powstańca i dowiedzieli się, dlaczego na posąg zasłużył warszawski szewc Jan Kiliński. Po zaopatrzeniu się w niezbędne pamiątki, dzieci przeszły spacerkiem do dachowych ogrodów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. To miejsce unikatowe nie tylko ze względu na niezwykłe położenie, ale też ze względu na egzotyczne odmiany rosnących tam roślin. Niestety, nadciągająca burz skróciła pobyt w tym przepięknym ogrodzie. Ogromna ulewa nie popsuła wycieczkowych planów, gdyż w tym czasie uczniowie byli w Centrum Nauki Kopernik. Tu każdy mógł znaleźć dla siebie ciekawą ekspozycję, wykonać doświadczenie, przeprowadzić wirtualną operację, poznać budowę i możliwości ludzkiego ciała oraz poprzez zabawę zgłębić wiedzę z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych. Ostatnim punktem programu był posiłek w McDonaldzie. Powrót do Sokółki odbywał się w strugach deszczu, ale ze wspaniałymi humorami, bo wyjazd był atrakcyjny i bardzo udany. Dziećmi na wycieczce opiekowały się panie Barbara Chancewicz, Barbara Borowska, Marta Jóźwik i Ewa Harasimowicz.