Wycieczka do Torunia

Wycieczka do Torunia – 13, 14 czerwca 2014 r.

W dniach 13-14 czerwca 2014 r. odbyła się wycieczka trasą: Golub-Dobrzyń – Toruń – Biskupin – Kruszwica – Licheń. Wzięli w niej udział uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum. W podróż razem z nami udali się uczniowie klas IV-VI z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej w Boguszach. Spędzony wspólnie czas służył integracji uczniów obu szkół. Program wycieczki był napięty ale bardzo ciekawy. Wycieczkę zorganizowała p. Małgorzata Chociej by kolejny już raz pokazać uczniom jak piękna jest Polska, jej bogatą kulturę i historię. O bezpieczeństwo uczniów dbały panie Marta Sztukowska, Monika Klim oraz Elżbieta Król.
Pierwszego dnia udaliśmy się na zamek w Golubiu-Dobrzyniu. Warowną budowlę krzyżacką ozdobiono renesansowymi attykami i małym pałacykiem dobudowanym na życzenie Anny Wazówny, którą według opowieści można w nim spotkać do dziś jako Białą Damę. W zamku można obejrzeć kopie militariów z czasów bitwy pod Grunwaldem oraz modele XVII wiecznych dział i kopie armat wykonane na potrzeby filmu” Potop”.

Następnie udaliśmy się do Domu Legend w Toruniu. Tam w byliśmy nie tylko widzami ale też aktorami. Mogliśmy się wcielić w role krzyżaka, flisaków, króla i jego giermka czy też dowiedzieć się co spotkało piernikarki za zepsucie ciasta. Po zapoznaniu się z legendami o Toruniu wyruszyliśmy odnaleźć dowody na ich prawdziwość zwiedzając miasto. Zobaczyliśmy m.in.: Pomnik M. Kopernika, Ratusz, Dom Kopernika, Dwór Artusa, Krzywą Wieżę, , Spichlerze, Katedrę Świętych Janów, Piernikarnię, w której każdy uczestnik wycieczki zaopatrzył się w toruńskie pierniki. Po intensywnym zwiedzaniu udaliśmy się na nocleg do Hotelu Walter.

Następnego dnia odwiedziliśmy w Kruszwicy Mysią Wieżę – pozostałość po zamku zbudowanym na polecenie Kazimierza Wielkiego w 1355r. Jeśli wierzyć legendzie to w niej myszy zjadły Popiela. Po wejściu na szczyt wieży mogliśmy podziwiać piękną panoramę miasta leżącego nad Jeziorem Gopło.
Największe jednak wrażenie na uczestnikach wycieczki wywarł Rezerwat archeologiczny w Biskupinie, którego początki sięgają 1933r. Dziś zajmuje on teren o powierzchni 24 ha. Gród w Biskupinie powstał na wyspie na Jeziorze Biskupińskim ok. 740 r. p.n.e. i zamieszkały był przez ludy z kultury łużyckiej. Do zrekonstruowanej osady wchodzi się po moście przez bramę strażniczą. Przy głównej drodze podziwialiśmy zbudowane z drewnianych bali chaty i ich wnętrza.

Na koniec podróży udaliśmy się do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu, którego budowę rozpoczęto w 1994 r. To największy kościół w Polsce, 7 w Europie i 11 co do wielkości na świecie. Całe sanktuarium obejmuje wiele obiektów, m.in. Bazylikę Matki Bożej Licheńskiej, Kościół św. Doroty, Golgotę, źródełko z cudowną wodą, pomniki Jana Pawła II i ks. Jerzego Popiełuszki. Pobyt tam dostarczył nam wielu wzruszeń i przeżyć duchowych.