Wycieczka do Białowieży

Wycieczka do Białowieży – 24 maja 2018 r.

24 maja 2018 r. dzieci z klasy pierwszej i drugiej szkoły podstawowej wyruszyły na wycieczkę do Białowieży. Po drodze w Orzeszkowie odwiedziły magiczne miejsce, w którym przebywali bohaterowie bajki o Jasiu i Małgosi. Miały okazję z bliska zobaczyć jak wyglądała chatka Baby Jagi, jak mieszkała i czym zajmowała się na co dzień. Wspólnie gotowały zupę z lizaków i pająków, sprawdziły czy ciepło jest w piecu i czy wygodne posłanie miała Baba Jaga. Na wadze kłamstwa, nie dało się ukryć, kto jest największym kłamczuchem. W drugiej izbie dzieci miały okazję zobaczyć czarodziejskie mikstury. Najodważniejsi dali sie zamknąć w lochu, w którym wcześniej przebywał Jaś, mogły też wcielić sie w samą Babę Jagę i spróbować zamienić swoich kolegów w żaby. Od przewodnika otrzymały kamyczek spełniający życzenia, aby te się spełniły trzeba być przez jeden dzień bezwzględnie grzecznym! Po wyjściu z chatki można było przelecieć się na miotle, postrzelać z procy, odszukać wskazówki i rozwiązać zagadki związane z bajką, zjeść kiełbaski upieczone nad ogniskiem.
Po pełnym wrażeń pobycie w bajkowym świecie wyruszyliśmy do Białowieży. Na początku był spacer po Parku Pałacowym, dzieci miały okazję zobaczyć obelisk z piaskowca – najstarszy zabytek w Białowieży, upamiętniający polowanie Augusta III Sasa z 1752 r., oraz obejrzeć najstarszy budynek w Białowieży – drewniany dworek z 1845 r. Następnie w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym, obejrzały najbardziej charakterystyczne dla Puszczy zbiorowiska leśne: grąd, ols, łęg, bór sosnowy, procesy ekologiczne np. fazy rozkładu drewna i zjawiska przyrodnicze np. niezwykłe bogactwo gatunków królestwa grzybów i świata zwierząt. Weszliśmy też na wieżę widokową z której widać panoramę Polany Białowieskiej. Na koniec dzieci miały okazję popatrzeć na świat z grzbietu żubra.
W drodze powrotnej odwiedziliśmy akcent ZOO w Białymstoku.