Udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej

Udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej – 25 stycznia 2016 r.

Dziś w województwie podlaskim rozpoczęły się ferie zimowe. To nie znaczy, że szkoły opustoszały, wręcz przeciwnie – nauczyciele zaplanowali sporo ciekawych i pożytecznych zajęć. I tak w dniu dzisiejszym najmłodsi uczniowie ZSO wzięli udział w szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci poznały łańcuch przeżycia, ćwiczyły fachowe wzywanie karetki pogotowia, utrwaliły telefony alarmowe, uczyły się układania osoby poszkodowanej w bezpiecznej pozycji. Najtrudniejszym elementem kursu była resuscytacja krążeniowo-oddechowa. Okazało się, że sztuczne oddychanie i masaż serca to nie tylko kwestia nabycia pewnej techniki ratowniczej i siły fizycznej, bo nie mniej trudne było przełamanie oporu i strachu przed podjęciem tych czynności. Uczestnicy kursu, mimo młodego wieku, byli bardzo dzielni, wytrwale ćwiczyli i w pełni zasłużyli na tytuł Małego Ratownika. Z rąk pani dyrektor otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodycze. Na zajęciach wykorzystano materiały szkoleniowo-edukacyjne podarowane kilka lat temu naszej placówce przez fundację WOŚP. Szkolenie przygotowały nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, panie: Barbara Chancewicz, Zofia Kowalczuk, Dorota Kamińska i Barbara Borowska. Osoby współpracujące: pielęgniarka Jadwiga Rajkowska, Ewa Harasimowicz.