Sztafeta niepodległości

I Sztafeta Niepodległości – 20 – 21 września 2014 r.

W dniach 20-21.09.14 uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących na Os. Zielonym w Sokółce oraz członkowie Koła Miłośników Historii wzięli udział w I Sztafecie Niepodległości, zorganizowanej z okazji 94. rocznicy Bitwy Niemeńskiej. Celem tego przedsięwzięcia było przede wszystkim uczczenie wydarzeń z 1920 roku oraz przypomnienie drogi Sokólszczyzny do niepodległości. To także taka współczesna forma manifestacji postaw i uczuć patriotycznych. Sztafeta przebiegała na trasie: Sokółka –Kuźnica – Klimówka – Szudziałowo – Kopna Góra – Sokółka. Uczestnicy biegli w biało – czerwonych strojach z flagami, pokonali łącznie 57 km. W trakcie biegu odwiedzali miejsca pamięci poświęcone bohaterom Ziemi Sokólskiej. Na poszczególnych przystankach czcili pamięć poległych w wojnie 1920 roku, w powstaniu listopadowym i w powstaniu styczniowym, składali wiązanki kwiatów i zapalali znicze. Zakończeniem pierwszego dnia sztafety była msza św. u stóp Mauzoleum w Kopnej Górze, a po niej ognisko integracyjne. Drugi dzień biegu zamknęła uroczysta msza św. za Ojczyznę w kościele p.w. św. Antoniego w Sokółce, po której nastąpiło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobach poległych w 1920 r. żołnierzy oraz miting przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Sztafeta była okazją do zintegrowania się z uczniami Zespołu Szkół w Kuźnicy oraz harcerzami z Hufca Wileńskiego.