Projekt pt. ,,Od tradycyjnego rzemiosła do nowoczesnych technik artystycznych”

Udział w projekcie ,,Od tradycyjnego rzemiosła do nowoczesnych technik artystycznych” 15 wrzesień – 15 grudzień 2016 r.

Od 15 września do 15 grudnia 2016 r. Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami”’ w Sokółce realizowało projekt pt. ,,Od tradycyjnego rzemiosła do nowoczesnych technik artystycznych”. Partnerami w realizacji tego projektu byli: Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Stowarzyszenie „Zielony Zakątek” w Sokółce. Projekt został dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie” IX Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce”.
Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących wraz z opiekunami: Małgorzatą Chociej, Jolantą Paruk i Anną Tokarzewską uczestniczyli w warsztatach ceramicznych, wikliniarskich oraz wykonywali kartki świąteczne techniką pergamano. Zajęcia odbywały się w pomieszczeniach Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce.


Na warsztatach ceramicznych prowadzący zapoznali uczestników z narzędziami do obróbki gliny. W trakcie ćwiczeń dzieci poznały techniki formowania ręcznego gliny. Każdy z uczestników warsztatów miał możliwość wykonania przedmiotu przy użyciu gipsowych form ceramicznych. Efektem pracy z gliną były urocze domki, piękne talerze, patery, kubeczki, dzbanki, zabawne ślimaki, jesienne liście itd. Dzieci były bardzo zaangażowane w swoją pracę. Ciągle chciały tworzyć coś nowego. Sprawiało im to wiele radości. Zdobyły nowe umiejętności z zakresu ceramiki. Takie zajęcia były okazją do ćwiczenia motoryki małej.

Celem warsztatów wikliniarskich było nabycie praktycznych umiejętności wyplatania z wikliny przedmiotów użytkowych i służących do dekoracji pomieszczeń. Uczestnicy zapoznali się z warsztatem pracy plecionkarza, procesami uprawy i przetwórstwa wikliny. Prowadzący zdradzili tajniki wykończenia i uszlachetniania wyrobów wikliniarskich. W trakcie warsztatu uczestnicy poznali narzędzia, które są wykorzystywane w tej pracy, a także rodzaje splotów plecionkarskich. Większość wytworów była wykonywana na odpowiednich, wcześniej przygotowanych formach.

Podczas zajęć plastycznych poświęconych technice pergamano uczestnicy zostali zapoznani z nazewnictwem i sposobem posługiwania się narzędziami służącymi do wykonywania prac tą techniką. Następnie spróbowali swoich sił i podjęli próby wykonania prac na kartkach pergaminowych. Technika pergaminowa – pod tą nazwą kryje się umiejętność tworzenia na kartce pergaminowej pięknych i delikatnych obrazków rysowanych, wytłaczanych, perforowanych, a następnie ozdabianych. Młodzież doskonale poradziła sobie z wykonaniem pięknych i unikatowych kartek Bożonarodzeniowych.

16 grudnia 2016 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sokółce odbyło się uroczyste podsumowanie projektu. Wszystkim uczniom biorącym udział w warsztatach wręczono dyplomy oraz podziękowania ich opiekunom.