Pożegnanie

W dniu 7 maja 2018 r., w wieku 87 lat odszedł wieloletni Dyrektor naszej szkoły, Pan Stanisław Omachel. Wszyscy odczuliśmy wielki żal i smutek, gdyż był to człowiek bliski naszym sercom, drogi przyjaciel szkolnej wspólnoty, doskonały pedagog i skromny człowiek. Przejście na emeryturę nie wpłynęło na rozluźnienie więzi Pana Stanisława z naszą szkołą, niemal do ostatnich dni interesował się jej życiem i losami uczniów, był nadal obecny w ważnych dla nas chwilach. Trudno nam przypomnieć sobie szkolną uroczystość, w której nie brałby udziału. Jeszcze niedawno widzieliśmy go powoli spacerującego po szkolnych korytarzach, rozglądającego się po ekspozycjach, zagadującego młodzież, kadrę, dawnych i nowych znajomych. Pan Stanisław wierzył, że wszystkich nas, przebywających w murach szkoły, łączy silna więź wynikająca z szacunku do tradycji i respektu dla nauki. Mieliśmy ogromne szczęście, że mogliśmy przez długie lata czerpać wszystko co najlepsze od tak znakomitego człowieka i pedagoga. Pan Dyrektor nie miał w zwyczaju szufladkowania ludzi według hierarchii zajmowanych stanowisk. Każdy był dla niego ważny, tak samo potrzebny. Każdego szanował i cenił. Tego taktu, kultury, finezji uczyliśmy się od niego. Pan Stanisław dla wielu z nas był wzorem skromności i prawdziwego człowieczeństwa. Miał swój własny etyczny kodeks i żył zgodnie z jego zasadami. Zawsze umiał docenić nasze sukcesy i osiągnięcia, wesprzeć dobrym słowem. Dzielił z nami radości i smutki. Nie lekceważył porażek, traktując je jak szkołę życia. Był wymagającym dyrektorem, ale wymagającym mądrze i życzliwie, bez strachu, z ojcowskim spokojem. Będziemy zawsze pamiętać, żeby kierować się w życiu wartościami, które nam przekazał.
Drogi Panie Dyrektorze,
jesteśmy wdzięczni losowi, że postawił nas na Twojej drodze. Na zawsze pozostanie Pan w naszej pamięci, bo naprawdę umierają tylko Ci, o których zapomnimy.