Koło miłośników historii

Historia Koła

Przyczyny dla których powołano do życia Klub Miłośników Historii  można streścić w tej sentencji „Historia magistra vitae est”. Chcielibyśmy obudzić w uczniach zainteresowanie przeszłością, ale w wymiarze wykraczającym poza podstawę programową.  Koło zostało założone przez p. Adama Gila i p. Monikę Klim w roku 2009r.

Opiekunem Koła Miłośników Historii jest p. Monika Klim

Rok szkolny 2021/2022

Akademia w rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja – 10 maja 2022 r.

Społeczność naszej szkoły uczestniczyła dziś w uroczystej akademii z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W swoim wystąpieniu uczniowie przybliżyli znaczenie tego faktu w historii naszej Ojczyzny oraz przypomnieli tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791 r.
Akademię przygotowała p. Monika Klim z wraz z uczniami z klasy 7a należącymi do Koła Miłośników Historii we współpracy z panem Maciejem Muchą prowadzącym chór szkolny.

Rok szkolny 2019/2020

Koło Miłośników Historii na obchodach 189 rocznicy Powstania Listopadowego w Kopnej Górze – 29 listopada 2019 r.
Dnia 29.11.2019 r. uczniowie naszej szkoły należący do Koła Miłośników Historii udali się na zaproszenie Pana Burmistrza Supraśla, na uroczystości 189 rocznicy Powstania Listopadowego. Mimo przeszywającego chłodu nasi uczniowie godnie reprezentowali zarówno naszą szkołę, jak i gminę.
Wyjazd wzbogacił wiedzę członków Koła Historycznego o powstaniu listopadowym i historii naszego regionu. Uczniowie mieli też okazję zaprezentować się, jako „młodzi patrioci” z Sokółki obecnemu na uroczystości Panu Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz Ministrowi Edukacji Narodowej Panu Dariuszowi Piontkowskiemu. Spotkali też kolegów poznanych podczas VI Sztafety Niepodległości ze Szkoły Podstawowej z Sobolewa. Na koniec z apetytem zjedli pyszną grochówkę.
Członkowie Koła Historycznego wrócili do szkoły w znakomitych humorach, zgodnie twierdząc, że była to nietypowa i ciekawa „żywa lekcja historii”.
Opiekę nad młodzieżą sprawowała p. Monika Klim oraz p. Krzysztof Oszer ze Stowarzyszenia Historycznego im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej.

Udział w VI Sztafecie Niepodległości – 20 września 2019 r.

Rok szkolny 2017/2018

Nagroda Wojewody Podlaskiego za III Sztafetę Niepodległości – 2 października 2017 r.
W dniu 02.10.2017 r.  uczniowie naszej szkoły z Panią dyrektor Anną Andrzejewska oraz Panią Burmistrz Ewą Kulikowską uczestniczyli w uroczystości wręczania nagród organizacjom pozarządowym za działalność w roku 2016. Szkoła Podstawowa nr 3 uczestniczy cyklicznie w przedsięwzięciu za które wraz ze Stowarzyszeniem Historycznym im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej otrzymała nagrodę. Jest to Sztafeta Niepodległości. Uczniowie naszej szkoły jako jedyni reprezentują Sokółkę w sztafecie. Wojewoda Podlaski przyznał nagrodę za III Sztafetę Niepodległości w dziedzinie ” Edukacja i sport”. Byliśmy dumni reprezentując po raz kolejny nasze miasto.

Udział w IV sztafecie niepodległości  – 22-23-24 września 2017 r.
Koło Historyczne z naszej szkoły, jak co roku, uczestniczyło w Sztafecie Niepodległości zorganizowanej z okazji 97 rocznicy Bitwy Nadniemeńskiej 1920 roku. Bitwa jest drugą po Cudzie na Wisłą najważniejszą batalią wojny polsko -bolszewickiej 1920 roku.
Młodzież z naszej szkoły jako jedyna ze szkół w Sokółce już po raz czwarty wzięła udział w tym przedsięwzięciu. Sztafeta to lekcja historii, która ma pokazać młodym ludziom jak trudna i bolesna była droga do niepodległości naszego regionu. Świadczą o tym te wszystkie miejsca pamięci, które odwiedziliśmy. Trasa biegła od Lipska do Kopnej Góry. Była to sztafeta dwudniowa, którą zakończyły główne uroczystości przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego w Sokółce.

Obchody 70 rocznicy urodzin błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki – 9 września 2017 r.

Dnia 09.09.2017 r. uczniowie ze szkolnego koła historycznego uczestniczyli w wielkiej uroczystości historyczno- patriotycznej, obchodach 70 rocznicy urodzin ks. Jerzego Popiełuszki.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko był dla Polaków za życia dobrym pasterzem i przewodnikiem duchowym w zmaganiach z komunizmem, a dzisiaj w wolnej Polsce mamy w nim wielkiego patrona i bardzo ważny autorytet wskazujący wzorce postępowania zarówno w życiu publicznym, jak zawodowym i prywatnym – tak o błogosławionym w kościele katolickim i bohaterze walki z reżimem komunistycznym pisał Prezydent Andrzej Duda.
Młodzież z naszego Koła wzorując się na autorytecie ks. Jerzego cały dzień spędziła w Suchowoli, uczestnicząc zarówno w uroczystościach oficjalnych przed pomnikiem błogosławionego, odwiedzając Izbę Pamięci poświęconą wspomnianemu, wysłuchując pięknego montażu poetycko-muzycznego oraz wspomnień rodziny w Liceum w Suchowoli, na koniec uczestnicząc w zajęciach zorganizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku z okazji uroczystości.

Przystanek Historia – 4 września 2017 r.

Rok szkolny 2015/2016

II Sztafeta Niepodległości – 18, 19, 20 września 2015 r. 

W dniach 18-19-20 września 2015 roku uczniowie naszej szkoły należący do Koła Miłośników Historii pod opieką pani Moniki Klim wzięli udział w II Sztafecie Niepodległości. Organizowana jest ona od ubiegłego roku z okazji rocznicy bitwy niemeńskiej z 1920 roku. Tylko dwa miasta w Polsce Sokółka i Sejny obchodzą uroczyście tą rocznicę, a ponieważ w bieżącym roku mija 75 lat od tej potyczki, to oba miasta postanowiły wspólnie uczcić to wydarzenie m.in. poprzez udział młodzieży w II Sztafecie Niepodległości. Trasa biegu liczyła 150 km i trwała trzy dni.

18.09.15- piątek
Sokółka-Kopna Góra- Szudziałowo –Klimówka – Kuźnica
19.09.15- sobota
Kuźnica- Zajzdra – Nowy Dwór-Dąbrowa Białostocka –Lipsk –Augustów
20.09.15 – niedziela
Augustów – Giby – Sejny – Berżniki

Był to inny rodzaj lekcji historii i wychowania patriotycznego. Przez te trzy dni w nieco inny sposób niż w zamkniętej klasie, przy tablicy, uczyliśmy się historii. Uczciliśmy tych, którzy wiele lat temu oddali swoje życie po to, abyśmy dziś mogli mówić po polsku i czuć się Polakami.

Udział w pierwszym „Przystanku Historia”- 1 września 2015 r.

Dnia 01.09.2015 Koło Miłośników Historii rozpoczęło swoje działania od udziału w pierwszym „Przystanku Historia” w Sokółce

Pierwsze spotkanie z cyklu „Przystanek Historia” odbyło się 01.09.2015 roku w Sokółce. Jego uczestnicy mieli okazję obejrzeć film „Krew na bruku” opowiadający o obronie Grodna przed sowietami we wrześniu 1939 roku. – W takich chwilach przypominają mi się słowa Antanasa Smetony, prezydenta Litwy: Nic, co dotyczy naszej historii nie jest nam obojętne – mówił Waldemar Wilczewski, dyrektor Oddziałowego Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.
Obrona Grodna przed sowietami trwała od 20 do 22 września 1939. Mimo, że oddziały polskie były improwizowane, składały się m.in. z harcerzy i policjantów, to były w stanie powstrzymać pancerne uderzenia Rosjan. Obrońcy dysponowali zaledwie dwoma działkami przeciwlotniczymi. Walczyli wykorzystując butelki z benzyną. Sowieci próbowali wziąć miasto z marszu, ale atak czołgów bez wsparcia piechoty został powstrzymany. Dopiero ściągnięcie dodatkowych sił pozwoliło na zajęcie Grodna. Najeźdźcy uciekli się do barbarzyńskich metod, przywiązując dzieci do wieżyczek czołgów. Po walce wielu obrońców zamordowano. Niektórzy z nich zostali rozstrzelani, inni – zginęli pod gąsienicami pojazdów pancernych. Generał Władysław Sikorski w grudniu 1941 roku, w rozmowie z ocalałymi obrońcami Grodna powiedział: „Jesteście nowymi Orlętami. Postaram się, żeby wasze miasto otrzymało Virtuti Militari i tytuł Zawsze Wiernego”. Obietnica ta nigdy nie została spełniona.
W tym właśnie niezwykle ciekawym spotkaniu wzięła udział młodzież z naszego gimnazjum.
Tak postanowiliśmy uczcić nie tylko bohaterskich obrońców Grodna z 1939 roku , ale przede wszystkim bohaterskich obrońców nasze Ojczyzny z okazji 76 rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Zapraszamy do udziału w II Sztafecie Niepodległości

Uwaga uczniowie ZSO w Sokółce
OGŁASZAMY NABÓR DO UDZIAŁU W II SZTAFECIE NIEPODLEGŁOŚCI

Stowarzyszenie Historyczne im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej ogłasza zapisy na II Sztafetę Niepodległości dla uczczenia 95. rocznicy Bitwy nad Niemnem. II Sztafeta Niepodległości trwać będzie od 18 do 20 września. Rozpocznie się w Sokółce, a jej trasa będzie wiodła przez Kopną Górę, Szudziałowo, Kuźnicę, Nowy Dwór i Sidrę, przez Augustów do Berżnik w powiecie sejneńskim.

Koło Miłośników Historii działające przy ZSO już kolejny raz weźmie udział w tym wspaniałym przedsięwzięciu, które kształtuje w naszych uczniach postawy obywatelskie, patriotyczne i społeczne. Rozwija zainteresowania kulturowymi i historycznymi wartościami najbliższej okolicy, regionu, narodu. Krzewi też w młodych ludziach miłość i szacunek dla symboli narodowych.

Fotorelacja z poprzedniej edycji Sztafety Niepodległości

bieg niepodleglosci

Rok szkolny 2014/2015

Wyjazd na konferencję naukową – 22 października 2014 r.
Dnia 22.10.14 młodzież z Koła Miłośników Historii miała okazję wziąć udział w ogólnopolskiej konferencji naukowej w 150 rocznicę urodzin Romana Dmowskiego, która odbyła się w budynku Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. Mogliśmy w niej uczestniczyć dzięki zaproszeniu Stowarzyszenia im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej oraz Starostwa Powiatowego w Sokółce.
Po konferencji, dzięki uprzejmości posła Piątkowskiego, zwiedziliśmy budynek Sejmu.

75 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego -26, 28 września 2014 r.

Dnia 26.09.2014roku członkowie Koła Miłośników Historii wzięli udział w uroczystej sesji popularno – naukowej zorganizowanej z okazji 75 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Zorganizowali ją nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Sokółce.
Młodzież obecna na uroczystości mogła wzbogacić swoja wiedzę na temat struktur Polskiego Państwa Podziemnego, później Armii Krajowej na sokólszczyźnie. Poznała też sylwetki dowódców sokólskich oddziałów AK i losy ich oraz ich rodzin. Wysłuchaliśmy także relacji rodzin osób którzy byli w szeregach AK.

Kolejny dzień obchodów rocznicy- 28.09.2014 -to Marsz-Światło Pamięci wszystkich bohaterów ziemi sokólskiej, którzy walczyli w szeregach Armii Krajowej. Zgromadzona pod Kościołem p.w. św. Antoniego młodzież z naszej szkoły oraz członkowie Stowarzyszenia im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej i Klubu Historycznego im. Franciszka Potyrały „Oracza” oraz kibice klubu Sokół Sokółka przeszli w biało –czerwonych strojach z zapalonymi pochodniami na sokólską nekropolię i zapalili znicze na grobach żołnierzy Armii Krajowej.

I Sztafeta Niepodległości – 20 – 21 września 2014 r.

W dniach 20-21.09.14  członkowie Koła Miłośników Historii wzięli udział w I Sztafecie Niepodległości, zorganizowanej z okazji 94. rocznicy Bitwy Niemeńskiej. Celem tego przedsięwzięcia było przede wszystkim uczczenie wydarzeń z 1920 roku oraz przypomnienie drogi Sokólszczyzny do niepodległości. To także taka współczesna forma manifestacji postaw i uczuć patriotycznych. Sztafeta przebiegała na trasie: Sokółka –Kuźnica – Klimówka – Szudziałowo – Kopna Góra – Sokółka. Uczestnicy biegli w biało – czerwonych strojach z flagami, pokonali łącznie 57 km. W trakcie biegu odwiedzali miejsca pamięci poświęcone bohaterom Ziemi Sokólskiej. Na poszczególnych przystankach czcili pamięć poległych w wojnie 1920 roku, w powstaniu listopadowym i w powstaniu styczniowym, składali wiązanki kwiatów i zapalali znicze. Zakończeniem pierwszego dnia sztafety była msza św. u stóp Mauzoleum w Kopnej Górze, a po niej ognisko integracyjne. Drugi dzień biegu zamknęła uroczysta msza św. za Ojczyznę w kościele p.w. św. Antoniego w Sokółce, po której nastąpiło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobach poległych w 1920 r. żołnierzy oraz miting przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Sztafeta była okazją do zintegrowania się z uczniami Zespołu Szkół w Kuźnicy oraz harcerzami z Hufca Wileńskiego.

Rok szkolny 2013/2014

W obecnym roku szkolnym do  Koło Miłośników Historii  uczęszczają uczniowie klas gimnazjalnych ZSO (Ia, IIa, IIb, IIIa, IIIb) .Zajęcia odbywają się w każdy piątek na 7 i 8 godzinie lekcyjnej.

ZAPRASZAMY

Nasze przedsięwzięcia w obecnym roku szkolnym to:

 

Uczciliśmy 70-tą rocznicę bitwy pod Monte Casino – 18 maja 2014 r.

Koło Miłośników Historii razem z Klubem Historycznym ”Oracza” uczciło pamięć bohaterów poległych w Bitwie pod Monte Casino. Dnia 18.05.2014 roku przypadała 70-ta rocznica bitwy. Nie mogliśmy zapomnieć o polskich żołnierzach,  którzy w bohaterskim boju polegli na obcej ziemi. Dlatego złożyliśmy kwiaty oraz zapaliliśmy znicze pod pomnikiem żołnierzy AK w Sokółce, gdzie znajduje się ziemia z miejsca bitwy.
Naszą skromną uroczystość zakończyliśmy spacerem po sokólskiej nekropolii, gdzie odwiedziliśmy miejsca spoczynku synów ziemi sokólskiej, którzy: „ Oddali Bogu -ducha, braterskiej włoskiej ziemi-ciało, Polsce- serce”

Udział w obchodach Światowego Dnia Żołnierzy Wyklętych – 27 lutego 2014 r.

Dnia 27.02.2014 Szkolne Koło Miłośników Historii uczestniczyło w spotkaniu zorganizowanym przez Klub Historyczny „Oracz”. Spotkanie składało się z dwóch części. W pierwszej dokonano prezentacji książki autorstwa dr Marcina Zwolskiego pt. „Śladami zbrodni, okresu stalinowskiego w województwie białostockim”, wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Następnie odbył się uroczysty przemarsz spod Sokólskiego Ośrodka Kultury, do budynku w którym w latach istnienia PRL –u mieściła się siedziba Urzędu Bezpieczeństwa w Sokółce- miejsca kaźni wielu sokółczan. Przemarsz odbył się w sposób niezwykle uroczysty, młodzież uczestniczyła w nim niosąc pochodnie oraz biało-czerwone flagi. Przed budynkiem byłego UB zgromadzeni pomodlili się, złożyli kwiaty, zapalili znicze. Cała uroczystość miała bardzo patriotyczny charakter. Uczczono w ten sposób Światowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, który jest obchodzony 1-go marca.
Żołnierze Wyklęci, inaczej zwani Żołnierzami Niezłomnymi należeli do polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Prowadzili wyzwoleńczy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.

Noc filmów historycznych –25 – 26 stycznia 2014 r.

W nocy z 25 na 26 stycznia członkowie koła zorganizowali spotkanie , na którym oglądaliśmy filmy historyczne z różnych epok.  Czas umiliła nam gra w piłkę ręczna w sali gimnastycznej.

 

Spotkanie opłatkowe – grudzień 2013 r.

W grudniu  odbyło się spotkanie opłatkowe członków koła na którym ubieraliśmy choinkę, klasopracownię  nr 14, śpiewaliśmy też kolędy i składaliśmy sobie życzenia bożonarodzeniowe.

 

Przygotowanie akademii szkolnej listopad 2013 r.

Jednym z najważniejszych przedsięwzięć w bieżącym roku szkolnym było zorganizowanie i przeprowadzenie akademii szkolnej pt. Patriotyzm w kontekście 11-Listopada. W przedsięwzięciu tym uczestniczyli wszyscy członkowie koła pod opieką  pań Moniki Klim i Małgorzaty Chociej.

 

Nawiązanie współpracy z działającym w Sokółce Klubem Historycznym im. Franciszka Potyrały „Oracza”. 

Korzystając z organizowanych przez powyższy klub spotkań dotyczących głównie historii sokólszczyzny staramy się w nich uczestniczyć, aby pogłębiać swoja wiedze o tej tematyce.