Czytać można nie tylko oczami…

Czytać można nie tylko oczami… – 11 stycznia 2019 r.

11 stycznia w świetlicy szkolnej bibliotekarki z Fili Bibliotecznej Nr 1 w Sokółce przeprowadziły zajęcia z okazji Dnia Braille’a.
Jak na bibliotekę przystało, spotkanie rozpoczęło się od czytania książki. Tym razem była to książka pt.: „Bursztyn” Aleksandry Chmielewskiej, poruszająca problem postrzegania przez otoczenie ludzi niewidomych.
Dzieci z uwagą wysłuchały fragmentu książki i chętnie odpowiadały na zadawane przez bibliotekarkę pytania. Następnie z ogromnym zainteresowaniem „obejrzały” książkę dla ludzi niewidomych, napisaną pismem Braille’a oraz wysłuchały kilku informacji o samym Louisie Braille’u i języku, który stworzył.
Kolejnym etapem zajęć były ćwiczenia, dzięki którym dzieci przekonały się, że alfabet Braille’a bardzo różni się od znanego im alfabetu. Za pomocą pełnego alfabetu Braille’a próbowały w grupach rozwiązać zagadkę – częściowo zaszyfrowane nazwy polskich miast oraz napisać swoje imię używając liter z tegoż alfabetu. Wszyscy świetnie poradzili sobie z tym zadaniem oraz stwierdzili, że alfabet Braille’a jest trudny, ale chcieliby go przyszłości poznać.
Zajęcia prowadziły panie Krystyna Marcinkiewicz i Iwona Oleńska. Pomocą służyły panie – Ewa Harasimowicz, Jolanta Paruk i Danuta Szczesiul.