Biblioteka

Rok szkolny 2022/2023

Klasy pierwsze czytelnikami biblioteki szkolnej

Rok szkolny 2018/2019

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
W tym roku szkolnym, dzięki udziałowi w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, do biblioteki zostały zakupione nowe książki w liczbie 1047 egz. Cieszymy się bardzo, że przybyły nam nowe lektury oraz inne ciekawe i chętnie wypożyczane przez uczniów książki. Dodatkowo biblioteka szkolna otrzymała dar od księgarni w postaci książek (36 egz.) na kwotę 750 zł.

Zajęcia czytelnicze
W roku szkolnym 2018/2019 w klasach I – IV kontynuowane były zajęcia czytelnicze w bibliotece szkolnej z cyklu “Czytamy i uczymy się w bibliotece”. W klasach I – II szukaliśmy dobrych rad i drogowskazów na życie.
W kl. III – IV – w książkach biograficznych szukaliśmy inspiracji do własnego życia i motywacji do działania. Wykorzystane zostały do tego książki biograficzne o znanych piłkarzach, zakupione w ramach NPRCZ.
Odbyły się 22 spotkania w bibliotece z grupami uczniów od 8 do 26, spędzającymi czas w świetlicy szkolnej. Głośno czytaliśmy 710 min.; 11 godz. 50 min. zegarowych i 15 godz. 35 min. lekcyjnych.

 

Projekt z księgarnią A KUKU
Od października do grudnia 2018 roku uczniowie klas młodszych i biblioteka szkolna wzięły udział w projekcie w Księgarni A KUKU. Projekt “Każde dziecko wiedzieć chce, co w księgarni dzieje się” realizowany w ramach programu “Partnerstwo dla książki” był współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach projektu odbyły się trzy spotkania: w księgarni – kl. II A, w szkole – kl. I – III – na teatrzyku; w kinie – kl. II A.
Dzięki udziałowi w projekcie, biblioteka szkolna otrzymała pakiet 37 egz. książek o wartości 500 zł oraz teatrzyk kamishibai z dwiema bajkami.

Podręczniki
Koniec sierpnia i początek września 2018 upłynął pod hasłem “podręczniki”. W naszej szkole zostały wypakowane, posegregowane i wpisane do bazy MOL podręczniki z nowej podstawy programowej do kl. II, V i VIII szk. podst. w liczbie około 1030 egz. Ćwiczenia zostały wypakowane i podzielone na komplety.
W tym roku szkolnym, około 2460 egz. podręczników zostało wypożyczonych uczniom naszej szkoły i przekazano im około 1520 egz. ćwiczeń.

 

Rok szkolny 2017/2018

W dniu 20.11.2017 roku przekazaliśmy nasze podręczniki dla kl. I i IV szkoły podstawowej oraz kl. I gimnazjum. Podręczniki i ćwiczenia zostały wycofane z użytku po zmianie podstawy programowej w związku z reformą. Książki te będą służyły uczniom polskich szkół w Rejonie Solecznickim Republiki Litewskiej. Trafią tam one za pośrednictwem przedstawicieli Stowarzyszenia Odra – Niemen z Wrocławia.

Rok szkolny 2016/2017

Godziny otwarcia biblioteki – pobierz grafik

Do użytkowników biblioteki

regulamin biblioteki szkolnej

 

Głośne czytanie

W tym roku szkolnym (podobnie jak w poprzednim) ważne jest rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa. W celu efektywnego wykorzystania czasu pobytu dzieci z klas I – III w świetlicy szkolnej, dzięki współpracy z nauczycielami świetlicy, zostało zorganizowane (wzorem ubiegłego roku) głośne czytanie połączone z analizą zachowania bohaterów, nazywaniem uczuć i rozmową o wartościach. Ciekawe, czy uda nam się pobić ubiegłoroczny rekord głośnego czytania – 34 godziny lekcyjne i 15 minut?
Na zdjęciu uczniowie klasy IIB na zajęciach w bibliotece na których czytany był rozdział „Mecz, czyli o uczciwości” z książki Grzegorza Kasdepke pt, „Drużyna pani Miłki, czyli o szacunku, odwadze i innych wartościach”. Tematem rozmowy była „uczciwość”.

Program „Książki naszych marzeń”

W roku szkolnym 2015/2016 szkoła przystąpiła do rządowego programu „Książki naszych marzeń”. Dzięki dotacji celowej zakupiono 114 egzemplarzy książek (67 tytułów). W zeszłym roku szkolnym, te książki wyeksponowane w naszej bibliotece, cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów. W tym roku także są widoczne w bibliotece i towarzyszy im spis 17 zalet czytania.

Boże Narodzenie – cykl „Czytamy i uczymy się w bibliotece”

Przed Bożym Narodzeniem została przygotowana wystawka edukacyjna z cyklu „Czytamy i uczymy się w bibliotece” pt. „Boże Narodzenie”. Jedna część gromadziła książki z literatury pięknej o tematyce świątecznej, a druga – źródła dostarczające wiedzy na temat obyczajów związanych z Bożym Narodzeniem, Nowym Rokiem i karnawałem w Polsce i na świecie.

Dzień Pluszowego Misia – cykl „Czytamy i uczymy się w bibliotece”

Historia pluszowego misia

Jesień – cykl „Czytamy i uczymy się w bibliotece”

Celem wystawki „Jesień” było pokazanie publikacji na temat jesieni znajdujących się w bibliotece szkolnej. Dwa niewielkie działy gromadziły literaturę piękną o tematyce jesiennej i źródła, dzięki którym można było poszerzyć wiadomości z przyrody na temat zmian zachodzących jesienią.

Otwarcie sezonu warcabowo – szachowego w bibliotece

Jesień to świetna pora na czytanie i ćwiczenie naszego mózgu przy pomocy gier planszowych. Sezon warcabowo-szachowy w bibliotece otwarty.

Podręczniki szkolne

W ostatnich dniach sierpnia, dniu wolnym od zajęć dydaktycznych (2 IX) oraz w pierwszym tygodniu nauki wpisanych zostało do bazy danych i opracowanych technicznie (pieczątki i nr inwentarzowe w 3 miejscach) około 1160 egz. podręczników. Do końca roku szkolnego dotrze do biblioteki jeszcze 5 części podręcznika do kl. III sp (205 egz.) i ćwiczenia. W pierwszych dniach września w kl. I-V sp i I-II gim. wypożyczonych zostało około 1860 egz. podręczników i wydane zostały ćwiczenia w liczbie około 1100 egz.

Rok szkolny 2015/2016

Godziny otwarcia biblioteki – pobierz grafik

Do Użytkowników biblioteki szkolnej

BALSAM DLA DUSZY

Balsam dla duszy nauczyciela
Za pięćdziesiąt lat nie będzie miało znaczenia, jakim jeździłeś samochodem,
w jakim domu mieszkałeś,
ile pieniędzy miałeś w banku
ani jak się ubierałeś.
Lecz być może świat wtedy będzie lepszy,
ponieważ znaczyłeś wiele
w życiu jakiegoś dziecka.

                                                                                         Anonim

Balsam dla duszy ucznia
Uczymy się nie dla szkoły,
lecz dla życia.
Seneka Młodszy

Podręczniki szkolne

W zeszłym roku szkolnym uczniowie klasy I szkoły podstawowej korzystali z podręczników wypożyczonych w bibliotece szkolnej. W tym roku szkolnym, podręczniki zostały wypożyczone uczniom klas I, II i IV szkoły podstawowej i kl. I gimnazjum. W większości bibliotek szkolnych w Polsce, nauczyciele bibliotekarze przygotowywali podręczniki do wypożyczenia w czasie wakacji, kiedy uczniowie wykorzystywali jeszcze ostatnie wolne dni na odpoczynek. Od 24 sierpnia trwały prace, aby uczniowie naszej szkoły mogli jak najszybciej wypożyczyć podręczniki. W pierwszych trzech dniach nauki, wypożyczono 1085 egz. podręczników i wydano z biblioteki 1045 egz. ćwiczeń (3 września wypożyczono 540 egz. podręczników).

Rok szkolny 2014/2015

W roku szkolnym 2014/2015 zapraszam serdecznie wszystkich czytelników w godzinach określonych w grafiku. Życzę sukcesów w nauce, zdrowia i radości z życia na każdy dzień oraz cierpliwości, optymizmu i wytrwałości w gorszych chwilach szkolnego życia.

Regina Sawicka
nauczyciel bibliotekarz

Godziny otwarcia: grafik 2014-15

Informacje dla Użytkowników biblioteki szkolnej

Jesteś tu zawsze mile widziany.
Przychodzisz tu z własnej woli (nie ma obowiązku przychodzenia do biblioteki).
Zawsze jesteś mile widziany, jeśli zechcesz:

  • wypożyczyć książkę,
  • skorzystać z encyklopedii, słowników, komputerów (w celach edukacyjnych), internetu,
  • poczytać czasopisma i książki, obejrzeć albumy,
  • powtórzyć materiał, uczyć się,
  • w spokoju zjeść kanapkę,
  • odpocząć.

Jest to dobre i przyjazne miejsce dla Ciebie; jest nim także dla przebywających tu Twoich kolegów i koleżanek; aby tak było wystarczy tylko:

  • zachowywać się niezbyt głośno (żeby nie przeszkadzać innym, którzy się uczą lub są tutaj, bo potrzebują spokoju);
  • z kulturą i szacunkiem odnosić się do osób obecnych w bibliotece; traktować ich tak, jak sam chciałbyś być traktowanym przez innych;
  • stosować się do uwag nauczyciela bibliotekarza.

Zapraszam do czytania. Gorąco polecam wspólne domowe czytanie. Według Danuty Świerczyńskiej – Jelonek czytanie pozwala:

1. Lepiej rozumieć siebie, innych i świat.
2. Więcej wiedzieć.
3. Głębiej czuć i przeżywać.
4. Być bliżej ludzi.
5. Sprawniej mówić.
6. Więcej widzieć (wyobraźnią), rozwijać fantazję, pobudzać wyobraźnię.
7. Znaleźć źródło siły i radości.
8. Być twórczym, działać – myśląc.
9. Znaleźć zakorzenienie.
10. Czytanie czyni człowieka nowoczesnym, otwiera na świat.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Krótkie podsumowanie roku szkolnego 2014/2015
W tym roku szkolnym (podobnie jak w latach poprzednich) szczególną opieką pedagogiczną byli objęci uczniowie kl. I-III szkoły podstawowej. W cyklu „Czytamy i uczymy się w bibliotece” odbyło się 19 spotkań z uczniami klasy I szkoły podstawowej grupy korzystającej ze świetlicy szkolnej. Celem spotkań było zachęcanie uczniów do czytania książek i czasopism dla przyjemności oraz dla poszerzania wiedzy. Na zajęciach czytano głośno następujące książeczki dla dzieci: „Trzy świnki”, „Brzydkie kaczątko”, „Kopciuszek”, „Chore kotki”, „Czarna owieczka”, „Dziecię elfów”. Głównym tematem rozmów z uczniami na temat losów i postaw bohaterów było nazywanie i opisywanie ich uczuć. Do przeczytanych utworów, dzieci rysowały ilustracje. W przypadku, kiedy bohaterami książek były zwierzęta, uczniowie mogli poznać książki poznawcze o zwierzętach, np.: encyklopedie zwierząt, atlasy ptaków, atlas do przyrody, encyklopedie przyrody.
Odbyły się pogadanki – 6, wystawki edukacyjne – 3, spotkanie poetyckie -1.
Przeprowadzono 29 indywidualnych rozmów z rodzicem i dzieckiem, którzy wykazali gotowość i chęć korzystania z biblioteki szkolnej przy okazji tzw. „Pierwszego wypożyczenia” (22 rodziców i 25 uczniów kl. I; 7 rodziców i uczniów kl. II). Celem takiej rozmowy było uświadomienie rodzicowi, że konieczna jest kontrola systematycznego wypożyczania książek, pomoc w czytaniu i stwarzanie sympatycznej atmosfery wokół czytania i książki, mądre zachęcanie. Celem rozmowy z towarzyszącym rodzicowi uczniem było przypomnienie zasad obchodzenia się z książką wypożyczoną z biblioteki, wytłumaczenie jak wypożycza się i zwraca książkę oraz pokazanie karty ucznia na monitorze komputera przed i po wypożyczeniu książki w programie MOL.

Otwarcie sezonu „warcabo – szachowego” – 6 października 2014 r.

Od października, uczniowie mogą korzystać z gier planszowych. Otwarcie sezonu „warcabo – szachowego”, po wielu pytaniach i ponagleniach ze strony uczniów – stało się faktem.

Już jesień

 

Rok szkolny 2013/2014

 „Czytamy i uczymy się w bibliotece”. Temat: Poszukiwanie informacji na temat wiosny w zbiorach biblioteki szkolnej.Spotkanie z kl. III.  – 20.05.2014
20 maja odbyły się zajęcia z kl. III. Uczestniczyli w nich uczniowie przebywający w świetlicy wraz z nauczycielem panią Danutą Szczesiul. Celem zajęć było wyszukanie w podanych źródłach potrzebnych informacji, napisanie ich i umieszczenie na tablicy wystawki. Praca odbywała się w grupach.

Spotkanie z poetką Leonardą Szubzdą 12 maja 2014 r.

12 maja w bibliotece odbyło się spotkanie z poetką panią Leonardą Szubzdą. Pani Leonarda zaprezentowała swój dorobek artystyczny – wydane tomiki poezji wraz z ilustracjami wykonanymi przez siebie techniką collage i frottage. Opowiedziała o sobie i swojej twórczości. Wiele ciepłych i mądrych słów skierowała do młodzieży. Zwróciła szczególną uwagę na to, by pielęgnowali w sobie oryginalność i niepowtarzalność, którą zostali obdarzeni, aby nie zatracili wrażliwości na ludzi i otaczający świat.

„Czytamy i uczymy się w bibliotece”. Wystawka edukacyjna: Wiosna – 10.04.2014

wystawka5

Wiosna w bibliotece – 17.03.2014

„Czytamy i uczymy się w bibliotece”.  Wystawka edukacyjna:  Wigilia;  Boże Narodzenie;  Nowy Rok;  Karnawał – 12.12.2013

Na wystawce pt. „Wigilia; Boże Narodzenie; Nowy Rok; Karnawał” zostały umieszczone książki, podręczniki i czasopisma („Świerszczyk”, „Płomyczek”) w czterech małych działach: Betlejem, Dekoracje, Literatura, Tradycje i zwyczaje. Celem wystawki było dostarczenie wiedzy na temat miejsca związanego z narodzeniem Chrystusa, zgromadzenie znajdujących się w bibliotece książek o tematyce związanej z Bożym Narodzeniem (i zachęta do ich przeczytania), ukazanie tradycji związanych ze świętami i okresem karnawału, dostarczenie inspiracji na wykonanie dekoracji świątecznych w domu.

Zimowy wystrój biblioteki – 6.12.2013

Spotkanie z kl. I. Książki dla dzieci – 22.11.2013
22 listopada uczniowie przebywający w świetlicy wraz z nauczycielem panią Jolantą Paruk spędzili bardzo pracowitą godzinę w bibliotece: poznali miejsce w bibliotece, gdzie gromadzone są książki dla dzieci ; budowę książki; twórców; zasady obchodzenia się z książką.

 „Czytamy i uczymy się w bibliotece”. Spotkanie z kl. III.  Wyszukiwanie informacji na temat odzyskania przez Polskę niepodległości. – 21.11.2013

Uczniowie kl. III i wychowawca pani Dorota Kamińska 21 listopada uczestniczyli w zajęciach w bibliotece. Głównym celem zajęć było poszukiwanie informacji na temat odzyskania niepodległości przez Polskę w zbiorach biblioteki szkolnej.

Cele zajęć to m. in. wprowadzenie do samokształcenia; rozbudzanie i kształtowanie uczuć patriotycznych; kształtowanie nawyku korzystania z wydawnictw informacyjnych; kształtowanie nawyku definiowania trudnych pojęć; poznanie i poszerzenie wiedzy z zakresu historii Polski. Zajęciom towarzyszyła wystawka edukacyjna.

Uczniowie pracowali w grupach. Zadaniem uczniów było wyszukanie odpowiedzi na przydzielone pytania w źródłach zgromadzonych na wystawce, a następnie przedstawienie ich całej klasie. Pytania były następujące:

Dlaczego 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości?

Co znaczy słowo ,,niepodległość”? Sprawdź w „Słowniku języka polskiego”.

Na jak długo Polska utraciła niepodległość?

Jak wyglądało życie Polaków pod zaborami?

Kiedy Polska odzyskała wolność?

Kim był Józef Piłsudski?

Zajęciom towarzyszyły szczególne emocje, kiedy nauczyciel bibliotekarz tłumaczył na czym polegały zabory i uczniowie w atlasie historycznym demonstrowali „znikanie Polski” z mapy Europy.

 

Spotkanie z kl. I. Temat: Czasopisma dla młodszych dzieci. – 15.11.2013

15 listopada grupa dzieci przebywających w świetlicy wraz z nauczycielem panią Jolantą Paruk uczestniczyła w zajęciach w bibliotece. Tematem zajęć były czasopisma dla młodszych dzieci. Celem spotkania było zachęcenie uczniów kl. I do czytania czasopism w domu i w wolnych chwilach w szkole (np. w bibliotece).

Po krótkiej pogadance i wyszukiwaniu różnic między czasopismem, gazetą i książeczką, uczniowie na przykładzie „Świerszczyka” poznali budowę i zawartość treściową czasopisma. Omówiono wszystkie działy „Świerszczyka”.

Szczególną uwagę zwrócono na dział „Chcę wiedzieć więcej…”, który w każdym numerze dostarcza wiedzy na różne tematy. Dla uczniów klas I, ważne jest to, że pierwsze opowiadanie w „Świerszczyku” mogą czytać dzieci, które nie znają wszystkich liter.

„Czytamy i uczymy się w bibliotece” –  „Narodowe Święto Niepodległości” – wystawka edukacyjna – 8.11.2013

Wystawka edukacyjna „Narodowe Święto Niepodległości”z cyklu „Czytamy i uczymy się w bibliotece” została wykonana 8.11.2013. Bez podziału na działy wyeksponowano na niej książki, atlasy historyczne, czasopisma zawierające informacje dotyczące okoliczności utraty niepodległości, jej odzyskania oraz wiadomości o Józefie Piłsudskim.

„Czytamy i uczymy się w bibliotece”: Temat: „Wszystkich Świętych; Dzień Zaduszny” – wystawka edukacyjna – 29.10.2013

Przed świętami Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym (29.10. 2013) wykonano wystawkę edukacyjną z cyklu „Czytamy i uczymy się w bibliotece”; temat: „Wszystkich Świętych; Dzień Zaduszny”. Wystawka podzielona została na trzy małe działy: Cmentarze; Obyczaje i zwyczaje; Twórczość. Zgromadzono na niej następujące źródła informacji: książki, czasopisma, wycinki prasowe, podręczniki.

Celem wystawki było ukazanie uczniom tradycji obchodzenia świąt, związanych z nimi obrzędów i zwyczajów, ich historii oraz twórczości literackiej związanej z tematyką tych świąt, przemijaniem

Sposób na jesień – 15.10.2013 
 Dla wszystkich, którzy nie lubią deszczowej, szarej, smutnej jesieni jest niezawodna propozycja: ciepły koc, kubek gorącej herbaty i zestaw książek z naszej biblioteki.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Czytamy i uczymy się w bibliotece –  Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia – wystawka – 3.10.2013

Cykl działań dydaktycznych skierowanych do uczniów klas młodszych szkoły podstawowej „Czytamy i uczymy się w bibliotece” jest kontynuowany w tym roku szkolnym. Składa się z zajęć edukacyjnych i towarzyszących im wystawek różnych źródeł informacji lub tylko wystawek edukacyjnych.

14 października obchodzone jest święto Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia. Z tej okazji w bibliotece pojawiła się mała wystawka z literaturą piękną dla dzieci, w których bohaterem jest miś.

Otwarcie sezonu warcabowego – 1 października 2013 r.

W czytelni naszej biblioteki, istnieje możliwość aktywnego intelektualnie spędzania czasu wolnego. Do dyspozycji uczniów są warcaby, szachy i gry planszowe.
Sezon warcabowo – szachowy w bibliotece został otwarty.

Wystawa ilustracji do wierszy Barbary Chomko

Na wystawie ilustracji do wierszy Barbary Chomko, umieszczone zostały prace plastyczne uczniów klas I – IV. Wybrano następujące utwory z tomiku pt. „W krainie Snów”: „Wiatr”, „Smuteczek”, „Maskotka”, „Samotny Elf”.

Klasa II a przed spotkaniem z poetką
18.09.2013 r. grupa uczniów klasy III przebywająca w świetlicy wraz z nauczycielem Jolantą Paruk, brała udział w zajęciach. Celem zajęć było poznanie treści jednego z wierszy Barbary Chomko i narysowanie do niego ilustracji. Przed przystąpieniem do pracy plastycznej, uczniowie na karcie tytułowej otrzymanych książek odnajdywali nazwisko jednego z ich twórców – ilustratora. Wypowiadali się na temat roli ilustracji w książce. Po wysłuchaniu głośno czytanego wiersza pt. „Wiatr”, wykonali do niego własne ilustracje. Wybrane prace plastyczne zostaną umieszczone na wystawie ilustracji do wierszy Barbary Chomko.

Klasa III a przed spotkaniem z poetką

Grupa uczniów klasy III przebywająca w świetlicy wraz z nauczycielem Danutą Szczesiul, brała udział w zajęciach 17.09.2013 r. Celem zajęć było poznanie treści jednego z wierszy Barbary Chomko i narysowanie do niego ilustracji. Przed przystąpieniem do pracy plastycznej, uczniowie wypowiadali się na temat roli ilustracji w tekście; oglądali przykłady różnych ilustracji do tekstów. Po wysłuchaniu głośno czytanego wiersza pt. „Smuteczek”, wykonali do niego własne ilustracje. Wybrane prace plastyczne zostaną umieszczone na wystawie ilustracji do wierszy Barbary Chomko.

Klasa I a przed spotkaniem z poetką

13.09.2013 r. w bibliotece odbyły się zajęcia z kl. I szkoły podstawowej. Celem zajęć było poznanie treści jednego z wierszy Barbary Chomko i narysowanie do niego ilustracji. Zajęcia rozpoczęto od krótkiej ogólnej pogadanki na temat tego, jak się nazywa autor wiersza. Dzieci obejrzały w książeczkach różne wiersze i nazwiska poetów – ich autorów. Odnalazły też autora ilustracji – czyli ilustratora. W czasie tych zajęć, po wysłuchaniu głośno czytanego wiersza pt. „Maskotka”, uczniowie zostali jego ilustratorami. Wybrane prace plastyczne zostaną umieszczone na wystawie ilustracji do wierszy Barbary Chomko.